Aktuality - archiv

6.8.2019

 

Výstava panenek

 

V nádherné levé věži v dosud nezpřístupněné části vodního zámku v Blatné, kde se točila pohádka „ Šíleně smutná princezna“, je možno vidět unikátní sbírku 600 panenek z období od roku 1900 až po rok 1990. Pět uživatelů s doprovodem se v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím vydalo do nitra překrásného zámku si prohlédnout tuto velkolepou podívanou. Výstava byla překrásná !

 

2.8.2019

 

Osvěžující vycházka

 

Osm klientů s doprovodem se v parném horku vydalo na vycházku směr lom Mačkov. Zatopený lom slouží především k potápění, ale je možné se zde i koupat v krásné křišťálové vodě. Z živočichů jsou zde k vidění kapři, sumci, okouni a raci. Kdo chtěl, mohl si zaplavat nebo si alespoň osvěžit nohy a odpočinout si na travnaté pláži. A protože jim během koupání značně vytrávilo, dopřáli si u stánku s občerstvením párek v rohlíku a nealko pivo.  Příjemně zrelaxováni se vraceli do Domova s tím, že někdy zase příště ……

 

 

31.7.2019

 

Turnaj v ruských kuželkách

 

Ruské kuželky patří mezi další naše oblíbené venkovní hry. Na poslední červencovou středu jsme uspořádali turnaj v této sportovní hře s dlouhodobou tradicí. Celkem se soutěžního dopoledne zúčastnilo 21 sportovců, kteří bojovali o věcné ceny. Na 3. místě skončila M. Šebestová, druhé místo obsadil V. Richter a překvapivě s poměrně velkým náskokem zvítězila E. Volfová. Gratulujeme !

 

 

27.7.2019

 

Výstava Sedlice

 

Na pozvání starosty města Sedlice p. Vladimíra Klímy náš Domov PETRA Mačkov uskutečnil výstavu výrobků našich klientů na náměstí v budově kupectví. Prezentovali jsme  ze sociálně-terapeutických dílen nejen obrazy, ale i tkané a vyšívané polštáře, tkané koberce, malované šátky na hedvábí, loutky a keramické a dekorační výrobky. V rámci aktivizační činnosti i naši klienti navštívili tuto výstavu, která se jim moc líbila. Na závěr si vychutnali šálek lahodné kávy v nové kavárně a pražírně, která je pobočkou pražírny v Drahonicích, kam někteří naši klienti dojížděli do zaměstnání.

 

 

24.7.2019

 

„Domácí“ turnaj v KUBB

 

Na dnešní den jsme připravili v rámci aktivizační činnosti další letní akci v našem Domově a to turnaj v KUBB. Tato švédská hra je nenáročná, hrát ji může každý a všichni jsme si ji velmi oblíbili. Nebyla nouze ze strany dalších kamarádů ani o fandění a povzbuzování. Po sečtení všech bodů se z vítězství radoval tým ve složení V. Richter, P. Trunečková a B. Kotrlíková, druzí skončili  M. Mourek, M. Šebestová a T. Novák a na třetím místě se umístily B. Štětinová, E. Volfová a K. Nováková.

 

 

 

17.7.2019

 

Turnaj v iBoccie

 

Další letní akcí byl turnaj v iBoccie na našem víceúčelovém sále. Zúčastnilo se ho 38 uživatelů. Po více jak čtyřhodinových bojích, kdy se soutěžilo systémem každý s každým, vyšel na světlo vítězný tým, který tvořila děvčata Lída Sekyrová a Marta Šebestová. Druhou příčku obsadili Eva Volfová, Dana Lakatošová a Tomáš Novák. Na pomyslný bronzový stupínek vystoupaly Marie Kornoušková, Ivana Mrkvičková a Jana Láfová. Pitný režim byl podpořen skvělou okurkovou limonádou z vařeček našich terapeutek. Nejúspěšnější týmy byly odměněny věcnými cenami.

 

16.7.2019

 

Sběr okurek

 

Rodinná farma „U Miklasů“ v Radomyšli nám opět nabídla své výpěstky, tentokráte jsme vyrazili na sběr okurek. Pak už se na v našem Domově zavařovalo o sto šest. Moc děkujeme !

 

10.7.2019

 

Letní bazénová soutěž

 

V tomto letním období byla vyhlášena bazénová soutěž. Naši uživatelé v relaxačním bazénu procvičili pohyb ve vodě, správnou trefu i jemnou motoriku. Na čas museli proběhnout danou trasu, házet míčky na cíl, uvázat šátky i posbírat míčky do misky. Zúčastnilo se 19 sportovců, kteří byli druhý den odměněni. Vítězem se stala Marie Ťulpová, stříbro získala Olga Pešková a bronzová skončila Kristina Francová.

 

19.6. 2019

 

Turnaj KUBB Mačkov

 

Ve středu 19.6. pořádalo naše zařízení již posedmé turnaj v KUBB. Tentokrát v rámci aktivizační činnosti přijalo pozvání deset zařízení ze širokého okolí a doplnily je dvě družstva našich uživatelů. Soupeře tvořili zástupci z Domova sv. Anežky z Týna nad Vltavou, DDŠ Sedlec Prčice, Denního stacionáře ze Strakonic, DOZP Milíře, DOZP Sociální pohoda Javorník, Denního a týdenního stacionáře Klíček Tábor – Záluží, DOZP Osek,  DOZP Zběšičky, STROOMu Dub a  DOZP Zběšičky – Duha Písek. Nakonec neporažen zvítězil tým Domova PETRA Mačkov I., na druhé příčce skončilo družstvo z Dětského domova Sedlec Prčice a na třetím místě se umístil DOZP Osek. Všichni zúčastnění si odvezli balíček dobrot a pamětní listy, první tři týmy i tradiční medaile a pohár. Pro vítěze čekalo sladké překvapení – dort, který nám věnovala firma Pekárna Klas Protivín. Již nyní se všichni těší na příští ročník.

 

18.6.2019

 

Období jahod je tady

 

Máte také tak rádi to voňavé a slaďounké ovoce, svým tvarem připomínajícím srdce? Ano? Pak jistě víte, že není nad čerstvě utrženou jahodu, vyhřátou od slunce. Při vyslovení slova jahoda se mnohým z nás začnou sbíhat sliny. A není se čemu divit - jahody jsou skutečné lahodné, mají výbornou chuť, skvěle osvěží, dodají energii. Jsou zásobárnou mnoha vitamínů a minerálů. Možná překvapí, že jejich historie sahá do daleké minulosti, údajně prý až do doby kamenné. Zajeli jsme pro tuto červenou pochoutku na rodinnou farmu " U Miklasů" do Radomyšle, kde jsme nasbírali zdarma pro naše klienty šest bedýnek jahod. Moc děkujeme ! A pak si všichni pochutnávali na různých dobrotách - vařily se knedlíky, připravovaly se jahodové poháry se šlehačkou, koktejly, lívance, palačinky, nanuky a jiné mňamky. Prostě jahodám nelze odolat.

 

15.6. 2019

 

Koncert The Tap Tap v Řepici

 

V sobotu osmnáct klientů s doprovodem z Domova PETRA vyjelo do obce Řepice, kde se konal koncert kapely The Tap Tap. Od Spolku Děti Řepice DŘEP jsme obdrželi vstupenky zdarma. Koncert se konal v Knížecí stodole, která po rozsáhlé rekonstrukci slouží jako víceúčelový sál. Jedná se o kapelu tělesně postižených studentů a absolventů pražského Jedličkova ústavu. „Vysoká hudební laťka a hlavně ukrutně černá legrace je zaručena“,  „Sedíme si za svým!“ jsou hesla těchto hudebníků. Výtěžek z koncertu bude věnován právě těmto hudebníkům. Předkapelou této slavné hudební skupiny byla ÁDH MÓR ze ZUŠ Strakonice. Obě vystoupení se nám velice líbila. Děkujeme organizátorům za pozvání.

 

13.6.2019

 

Návštěva studentů

 

Od rána jsme se těšili na návštěvu našich kamarádů z ISŠ z Příbrami. Přijeli naše známé dvě paní učitelky se čtyřmi studenty a tradičně, jako každoročně, přivezli krabice vlastnoručně upečeného jablečného závinu. My jsme pro ně na oplátku připravili program a to sportovní klání v iBoccie a v areálu Domova jsme jim ukázali novou hru Melky. Těšíme se na jejich další návštěvu u nás a to v září, kde nás čeká společná pěší túra po okolí Blatenska.

13.6.2019
 

Turnaj v petangue

 

Na základě aktivizační činnosti zavítalo šest našich klientů s doprovodem  do DOZP Osek na turnaj v petangue. Turnaj se konal v Zámeckém parku. Celkově se do sportovního klání zapojilo 12 skupin po 2 soutěžících. I když jsme se letos neumístili na prvních příčkách, odjížděli jsme domů spokojeni.

 

 

 

12.6.2019

 

Taneční kurz

 

Naposledy před prázdninami vyjelo osm našich tanečníků s doprovodem do Denního stacionáře do Strakonic na country kurz tanečního mistra p. Miroslava Surženka.  Rádi jsme se sešli znovu s kamarády ze Sociální pohody o.p.s. Javorník a ze Strakonic, společně jsme si zopakovali kroky všech tanců, které jsme se již naučili. Opět, jako vždy, bylo veselo. Těšíme se na další pokračování kurzu v září.

 

5.6.2019

 

Prostor pro duši

 

Již 18. ročník přehlídky tvořivosti a schopnosti dětí s postižením s názvem „Prostor pro duši“ nás opět v letošním roce očekával v rámci zprostředkování se společenským prostředím v Tachově. Během přehlídky, která trvala 5. do 6. června,  se vystřídalo na pódiu mnoho zařízení se svým vystoupením. Náš soubor „Mačkovské kočky“ se tentokráte představil se skupinovým středověkým tancem, tancem v páru Shimmy shimmy a diskotékovým tancem jednotlivce. Všichni pak se zájmem shlédli i vystoupení ostatních účinkujících. Nám se nejvíce líbila Stínohra " Historie tance" od žáků ZŠ Zárečná a od Spolku Aleš Tachov ukázky společenských tanců. Program se vydařil, těšíme se již dnes na další ročník. Děkujeme za pozvání !

 

Výstava

 

Ve dnech od 4.6 do 19.6. 2019 vystavuje náš Domov PETRA Mačkov v Komunitním centru v Blatné výrobky ze sociálně -terapeutických dílen, např. obrazy, koberce, keramiku, polštáře, malované šátky na hedvábí apod. Přijďte se podívat.

 

1.6.2019

 

Zámecký festival Osek

 

Areál zámku v DOZP Osek ožil v pátek 1. června tradiční slavností, kterou pořádal DOZP Osek ve spolupráci s obcí Osek. V rámci kontaktu se společenským prostředím se tohoto festivalu zúčastnilo 35 klientů s doprovodem z našeho Domova. Slavnost začala v Zámeckém parku ve 13.00 hodin a skončila až ve večerních hodinách ve 21.00 hod. Diváci mohli vidět vystoupení různých hudebních sklupin - např. se představila kapela Brutus, country kapela Pauza, punkrocková Cela pro Klárku, folková Ukulele Jack, One Hour Later z Volyně, rock´n´roll-funková Fousovo surikata, fun rocková Unlucky Funkers z Plzně, dixielandová Tata band z Volyně a jiné. Doplněním byl doprovodný program z tvořivých dílen, lukostřelby, střelby ze vzduchovky, prezentace vrcholové altetiky a Policie ČR a prodejem výrobků z terapeutických dílen. Nechybělo ani výborné občerstvení. Celé odpoledne se vyvedlo, všichni byli spokojeni. 

 

29.5.2019

 

Turnaj v iBoccie

 

Na dopoledne jsme připravili pro naše klienty turnaj v iBoccie. Celkem se sešlo ve víceúčelovém sále 30 boccistů. Soustředěná hra, přesná ruka a pevné nervy přinesly 1. místo týmu Ž. Peterové, A. Novotné a P. Boudové, druzí byli J. Loužecká, T. Hamáček a L. Fraitová a 3. místo si vybojovalo družstvo V. Richtera, K. Francové a A. Křížové.

 

27.5.2019

 

Pochod s Denním stacionářem

 

Pondělní cíl byl jasný – pochod směr Tchořovice kolem rybníků Vitanovy, Hadí, Velký Pálenec, Smyslov, Radov, Starý rybník, Hořejší a Dolejší rybník. Na pochod jsme pozvali kamarády z Denního stacionáře Strakonice, abychom jim ukázali malebná zákoutí našeho okolí. Příroda byla velmi krásná a moc jsme si ji užívali. Zkrátka něco takového ve městě nelze zažít. Na hrázi rybníka Hadí jsme si navíc opekli vuřty, které voněly na dálku. Celkem se ušlo 13 km. Túra se podařila, celodenní pobývání na čerstvém vzduchu všem prospělo.

 

25.5.2019

 

Pochod pořádaný Obcí Mačkov

 

Na pozvání paní starostky Hany Míkové se sobotu v rámci „zážitkového dne“, pořádaného ke Dni dětí, zúčastnilo našich 13 klientů s doprovodem společně s 25 obyvateli Mačkova pochodu, dlouhého 8 km. Počasí bylo jako objednané, svítilo sluníčko, podmínky ideální pro túru. Vydali se cestou necestou směr k malebné vesničce Jindřichovice, kde si opekli vuřty, které jim po tak náročné trase velice zachutnaly.  Do Mačkova se vrátili asi po 3,5 hodinách příjemně unaveni a plni dojmů.

 

23.5.2019

 

Klíčkování

 

V rámci aktivizace se naši uživatelé zúčastnili cyklistických závodů Klíčkování na Komoře, které pořádal Denní a týdenní stacionář Klíček Záluží u Tábora. Tentokrát se závodů zúčastnili sportovci nejen z pořádajícího zařízení, našeho Domova, ale i z Denního stacionáře Strakonice a Pavoučci ze ZŠ Tábor. Jezdilo se na 750 m dlouhém okruhu, každý závodník jel několikrát a započítával se nejlepší čas. Z našich cyklistů byl nejrychlejší Václav Čížek, stříbro si odvezla Olga Pešková a bronz Kristina Francová. Dalšími účastníky byli Tomáš Hamáček a Jana Loužecká. Společně si odvezli pohár za 4. místo. Doplňkovým závodem byla jízda na tříkolkách. V této disciplíně závodili Dagmar Jandová, Veronika Moudrá a Tomáš Fojtík. Tato zdařilá akce se konala již počtvrté a všem se velmi líbila. Všichni si na památku odvezli keramické medaile z dílny Klíčku Záluží.

 

22.5.2019

 

Májový běh

 

Jako každý rok, tak i letos, jsme se zúčastnili v rámci aktivizační činnosti tradičního „Májového běhu“, který organizuje SOU Blatná pro všechny věkové kategorie. Opět jsme si zaběhali na sportovním stadionu v Blatné.  Největší nadšení a sportovní zápal projevovaly nejmenší děti, pro které byl připraven i hravý soutěžní doprovodný program. Soutěžilo se v běhu v několika kategoriích od mateřských škol až po střední školy. Nejlepší běžci a běžkyně byli odměněni diplomy a drobnými upomínkovými předměty. Za Domov PETRA Mačkov soutěžili V. Richter, D. Jandová a A. Křížová. Důležité však nebylo vyhrát, ale aktivně se zapojit a zasportovat si. Ocenění si proto zaslouží všichni zúčastnění.

 

 

22.5.2019

 

Májová diskotéka

 

Na pozvání p. Milana Richtera vyjeli klienti našeho Domova a DOZP Osek do klubu Celavi Elimat do Blatné na diskotéku. Zatančili si a pobavili při známých diskotékových písních, hrály se i písničky na přání, vše bylo doplněno laserovou show. Občerstvení bylo zajištěno na baru, kam si mohl každý za symbolickou 20,- Kč koupit limo, kávu, čaj, pivo. Atmosféra klubu byla neopakovatelná a pro většinu tančících i neznámá. Děkujeme za pozvání.

 

16.5.2019

 

Taneční Strakonice

 

Opět jsme se sešli z Mačkova, Strakonic a Javorníka v Denním stacionáři ve Strakonicích na dalším tanečním country kurzu tanečního mistra Miroslava Surženka. Trochu více jsme se tentokráte zapotili choreografií nového tance, zpočátku nám to vůbec nikomu nešlo, ale taneční mistr byl velice trpělivý a s grácií nás učil stále dokola nové kroky. Na závěr lekce tanec všichni zvládli a byli moc potěšeni. Opět bylo velmi veselo, všichni se výborně bavili. Těšíme se na další taneční lekci, která proběhne naposledy před prázdninami 12. června.

 

 

15.5.2019

 

O zlatý střevíček 

 

Ve středu 15. května jsme se zúčastnili v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím již 7. ročníku taneční soutěže „ O zlatý střevíček“ v Sezimově Ústí II v hotelu MAS. Náš soubor „Mačkovské kočky“ve složení M. Netrvalová, O. Pešková, J. Loužecká,

Ž. Peterová a K. Francová si opravdu ve velmi silné konkurenci vytančil s Květinovým tancem z Louskáčka P. I. Čajkovského 2. místo. Pár K. Francová a T. Hamáček získal pohár za 1. místo s tancem z filmu Pomáda a v jednotlivcích získala K. Francová další zlato s tancem se stuhami. Děkujeme za pozvání a těšíme se příští rok na další ročník taneční soutěže.

 

 

14.5.2019

 

Domov s pečovatelskou službou Blatná

 

Jako každoročně, tak i letos, náš pěvecký soubor „Mačkovské kočky“ odjel rozveselit obyvatele Domova s pečovatelskou službou v Blatné. Z důvodu nepříznivého počasí jsme se nesešli na zahradě, ale uvnitř Domova, kde si všichni zúčastnění společně s námi zazpívali lidové písničky s heligonkou. Se slovy, že si moc rádi zazpívali písničky svých mladých let, jsme s dobrým pocitem odjížděli domů. Slíbili jsme, že naše známé někdy příště znovu rádi navštívíme a opět si zazpíváme.

 

 

13.5.2019

 

Jihočeská liga v iBoccii

 

V Českých Budějovicích  se konalo tento den slavnostní zakončení sezóny 2018/2019 v iBoccie. V současné době je v Jihočeské lize 23 týmů z různých organizací. Naše družstvo ve složení M. Jarošová, J. Dvořáková, K. Nováková, A. Novotná, S. Pavlíčková a V. Žák se také zúčastnilo tohoto závěrečného vyhlášení. Ve II. lize se z  8 družstev umístilo na 4. místě. Těšíme se na další sezónu, na kterou se budeme opět pilně připravovat.

 

 

12.5.2019

 

Kapela Tamty

 

Na druhou květnovou neděli pro nás připravila country kapela TAMTY, se kterou hraje naše zaměstnankyně Jana Viktorová, koncert. Krásné country písničky se linuly naším víceúčelovým sálem, uživatelé společně s kapelou zpívali, někteří tančili a ostatní jen poslouchali. Koncert se povedl, všude byl slyšet zpěv a smích.

 

4.5.2019

 

Hrnčířské trhy

 

Hrnčířské trhy v Berouně se konají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Ke dvoudenní přehlídce hrnčířů a řemeslníků patří také dobré jídlo a pití, stejně tak jako pohodová hudební vystoupení. Letošní, již XVII. Hrnčířské a řemeslné trhy, se konaly ve znamení řemesla.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně.

V dnešní době se v Berouně staly tradicí již každoročně pořádané Hrnčířské trhy a Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, na kterých návštěvníci najdou nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akcí bývají koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.
Protože máme keramiku ve velké oblibě, vydaly se v sobotu 4 uživatelky s terapeutkou keramiky pokochat těmito hrnčířskými výrobky. Hlavním místem celého dění bylo Husovo náměstí, kde předvedlo své práce na 300 nejlepších českých i zahraničních keramiků a hrnčířů. Naše uživatelka Maruška, která vyrábí velmi krásné a náročné keramické výtvory v našem Domově, byla výrobky přímo nadšena a je to pro ni i ostatní velká inspirace do další práce. Byl to překrásný výlet s nádhernými zážitky.

 

30.4. 2019

 

Přijetí u ministra školství

 

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga spolu s náměstkem pro oblast sportu Karlem Kovářem přijali sportovní výpravu Českého hnutí speciálních olympiád, která se zúčastnila Světové letní olympiády v Abú Dhabí. Výpravu na ministerstvo školství doprovodilo její vedení v čele s národní ředitelkou Českého hnutí speciálních olympiád Martinou Středovou, českým předsedou tohoto hnutí a známým umělcem Vlastimilem Harapesem a trenérem Davidem Bělůnkem. Sportovci se před několika dny vrátili ze Spojených arabských emirátů, kde velmi úspěšně reprezentovali Českou republiku. Ministr školství pogratuloval nejen všem sportovcům, mezi kterými byli i dva reprezentanti z našeho Domova – Marie Ťulpová a Jan Wittberger, ale i trenérům a předal jim drobné dary.

 

29.4.2019

 

Čarodějnice

 

Každoročně si během Filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května připomínáme dávný lidový zvyk při létání a pálení čarodějnic. Filipojakubská se jí říká proto, že v minulosti slavil svátek 1. května sv. Filip a sv. Jakub. Zapalují se ohně, aby nám kouzla do života přinášela radost a užitek. V dávných časech se věřilo, že se na vrcholky kopců slétávaly čarodějnice na tajemné sabaty, kde čarovaly. Proto lidé zapalovali ohně, do kterých byla z výšky vhozena a spálena smolná košťata. Dle starých zvyků má popel z těchto ohňů magický účinek pro dobrou úrodu, zdravý dobytek a pro zvýšení plodnosti. Kouzelná Filipojakubská noc je nejmagičtější nocí v roce, která otevírá jeskyně se svými ukrytými poklady. I my jsme si připravili slet čarodějnic a to již na pondělí 29. dubna. Těšili jsme se na „létání čarodějnic“ ve venkovním areálu Domova, ale z důvodu deštivého počasí se slet uskutečnil ve vnitřních prostorách. Ale nás to neodradilo a celý Domov se proměnil v útočiště tajemných a strašidelných postav, které překvapovaly svojí šikovností a důvtipem při různých soutěžích. Všechna družstva příšer za své snažení obdržela balíček sladkostí. Úplně na závěr jsme si všichni zazpívali lidové písničky s heligonkou a čarodějnice odletěly do svých brlohů, aby načerpaly sílu na další slet.

 

 

28.4.2019

 

Eva a Vašek

 

Eva a Vašek je pěvecká a současně manželská dvojice Václav a Eva Ševčíkovi.

Dvojice patří mezi komerčně úspěšné české hudební interprety. Repertoár Evy a Vaška se skládá většinou ze starších převzatých hudebních hitů ve stylu lidové písně, dechovky, country, beatu, pop music, trampských písní, šlágrů 50., 60. a 70. let minulého století a veškeré další hudby, která v českém prostředí zlidověla a kterou si čas od času zazpívají všechny generace. I naši uživatelé si měli možnost tuto známou pěveckou dvojici poslechnout přímo ve víceúčelovém sále Domova. Pozvání na koncert přijali i někteří obyvatelé obce Mačkov a také kamarádi z DOZP Osek. Naši uživatelé znali většinu písniček, což populární dvojici velmi potěšilo a příjemně překvapilo. Během celého vystoupení se zpívalo a tančilo, všude panovala veselá nálada. Na závěr Eva s Vaškem rozdali pár CD na památku. 

26.4. – 27.4.2019

 

Salve Caritas Salve Vita 2019

 

26.4. – 27.4.2019 se návštěvníci v  Domě kultury ve Strakonicích mohli zúčastnit XIV. mezinárodního hudebního festivalu Salve Caritas Salve Vita. Název festivalu volně přeloženo znamená oslava života a lásky k bližnímu. Jeho základním posláním je postupné odstraňování bariér mezi lidmi s handicapem a veřejností. Jedná se o hudební maratón, který je pro účinkující možná začátkem hudební kariéry či splnění svého snu.
I naši uživatelé vystoupili na tomto setkání v rámci kontaktu se společenským prostředím se svým připravovaným programem a to s třemi tanci – skupinový Motýlí tanec, pár T.Hamáček a Ž. Peterová zatančil Shimmy shimmy a T. Hamáček diskotékový tanec. Tance se velmi líbily, o čemž svědčil velký aplaus publika. Děkujeme za milé pozvání.

 

24.4.2019

 

Stopovací hra

 

Ve středu se někteří naši uživatelé v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím zúčastnili outdoorové stopovací hry se šifrou, kterou pořádal Denní stacionář Strakonice. Už u vlaku je čekalo překvapení, kdy skupinu oslovila stará paní, která prosila o pomoc při hledání studánky se živou vodou, aby mohla zachránit jinou studánku. Hledači dostali mapu a vyrazili. Cestou ke studánce odpovídali na různé záludné otázky a dávali na ně vtipné odpovědi. Písmena správných odpovědí doplnila šifru, která dala skupině za úkol nabrat živou vodu a odnést ji k jiné studánce. Cesta lesem byla velmi příjemná, všude vonělo čerstvě pokácené dřevo a voněly květiny. Na závěr se opékaly buřty. Poté všichni spokojeni a příjemně unaveni odjeli domů. Byla to velmi dobře připravená, zajímavá a poutavá hra.

 

23. 04. 2019

 

Výlet do Prahy

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím osm klientů s doprovodem vyjelo žlutým autobusem Student Agency směr Praha. Nejdříve navštívili Pražský hrad a další prohlídky pak absolovovali s průvodcem, který jim ukázal Katedrálu sv. Víta, kapli sv. Václava, Královskou hrobku v podzemních prostorách katedrály, Vladislavský sál a menší sál Staré sněmovny, kde si mohli prohlédnout repliky korunovačních klenot. Poslední zastávkou byla Zlatá ulička, která je zajímavá domem č. 22, kde bydlel spisovatel F. Kafka. Plni dojmů odjížděli domů opět žlutým autobusem Student Agency.

 

19.4. – 22.4.2019

 

Velikonoce v Domově

 

Příprava velikonočních svátků se rozběhla v plném proudu. Po celém Domově byly vidět nápadité jarní dekorace – věnce, zajíčky, slepičky, pomlázky, všude vonělo velikonoční pečivo a malovala se vajíčka – natírala se barvami či lepidlem, obalovala v máku apod. Fantazii se meze nekladly a jednoduchými technikami vznikala originální dílka. I náš areál „ velikonočně rozkvetl“, a to ozdobením rozkvetlých stromků velikonočními vajíčky. V pondělí pak nechyběla ani řádná šlupačka nejen od chlapců z Domova, ale i od mačkovských chlapců, takže opět neuschneme a zdraví nás bude provázet po celý rok.

 

18.4.2019

 

Stolní tenis Písek

 

Turnaje ve stolním tenise se v rámci aktivizační činnosti zúčastnilo v Písku 8 družstev - Sedlec Prčice, DOZP Zběšičky, Stacionář DUHA Písek, Denní stacionář Strakonice, Kopretina Černovice, Domov Libnič CSS Empatie, Klíček Záluží a my – Domov PETRA Mačkov. Celkem soutěžilo 48 sportovců v osmi skupinách. Naši závodníci si ve velké konkurenci vedli velmi dobře a odnesli si kromě medailí i drobné dárečky. V. Čížek s B. Kotrlíkovou byli čtvrtí, bronz si odnesli J. Ratajová s B. Štětinovou a J. Loužecká s O. Peškovou obsadily místo stříbrné. S umístěním můžeme být spokojeni, ale rozhodně umíme i lepší výsledky a už se těšíme na další turnaj.

 

18.4.2019

 

Zelená je dobrá ….

 

Celý čtvrteční den  jsme vyhlásili na počest „zeleného čtvrtka“ před Velikonocemi jako „ZELENÝ“. Zelená barva je symbolem přírody, všeobecně označuje volno, bezpečí. Když se na tuto barvu podíváme, stimuluje rovnováhu našich myšlenek a emocí, uklidňuje příznaky spojené s depresí a úzkostí. A jak je známo podle písně  Jaroslava Ježka, JiříhoVoskovce a  Jana Wericha:“ Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka“, vyšli jsme v tento den v zeleném oblečení a doplňcích různých odstínů této barvy a tím rozjasnili celý náš Domov a okolí. Prostě – zelená je dobrá !

 

 

17.4.2019

 

Velikonoce Příbram

 

Každoročně nás zvou naši kamarádi z ISŠ z Příbrami v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím na předvelikonoční setkání. Nejdříve náš soubor „ Mačkovské kočky“ zatančil studentům a učitelům ve škole Motýlí tanec, pak následoval tanec se stuhami Kristiny Francové. Soubor sklidil velký potlesk. Po vystoupení všem studentům předala jako dárek Eva Volfová své výtvory – loutky, které vyráběla po celý rok na terapii Loutky-dekorace. Studenti s p. učitelkami pro nás na oplátku připravili bohatý program, který začal návštěvou hornického domku v Březových Horách, kde se každý rok předvádí velikonoční zvyky a obyčeje - ukázky lidových řemesel a rukodělných prací. Všichni si mohli vyzkoušet plést pomlázky, malovat vajíčka různými  technikami, zdobit perníčky, lepit obrázky, vyrábět píšťalky nebo trumpetky, ovečky a zajíčky nebo si vytvořit z těsta jidáše, které si pak upečené mohli odnést domů apod. Aby nám práce šla lépe od ruky, zazpívali jsme si při heligonce a kytaře folkové a lidové písničky. Po vynikajícím obědě jsme se setkali se studenty a jejich p. učitelkami v cukrárně, kde po voňavé kávičce a dortíku měli pro nás připraveny různé velikonoční soutěže a rozloučili se s námi s balíčkem dobrot a malovaných vajíček. Setkání se nám moc líbilo a  v červnu všechny naše kamarády na oplátku moc rádi uvítáme v našem Domově.

 

16.4.2019

 

Vítání jara

 

V rámci kontaktu se společenským prostředím jsme se sešli s našimi kamarády z DOZP Osek, kteří nás pozvali na „Vítání jara“ do Sokolovny v Radomyšli. Společně jsme si zatančili a zazpívali při diskotékových písních. Nechyběly různé soutěže s jarní tématikou a výborné občerstvení. Bylo to velmi zábavné odpoledne.

 

16.4.2019

 

Soutěž o NEJ kraslici

 

V tomto týdnu byla u nás v Domově vyhlášena výtvarná soutěž „ O nejhezčí velikonoční vajíčko.“  Naši klienti zapojili svou fantazii a nápaditost. Výsledkem byly zajímavé obrázky a výrobky malovaných kraslic. Pro balíček sladkostí si přišli výherci B. Kotrlíková, A. Novotná, M. Štíchová, M. Mourek a L. Fraitová.

 

12.-14.4.2019

 

Národní bowlingový turnaj SO Praha Strašnice

 

V neděli večer se vrátili naši sportovci v rámci aktivizační činnosti ze třídenního turnaje v bowlingu. První představení našich hráčů na bowlingové scéně bylo více než úspěšné. Turnaje se zúčastnilo přes sto mentálně postižených sportovců ze zařízení napříč celou republikou. Hrála se soutěž jednotlivců i soutěž dvojic. V obou soutěžích měli naši sportovci zastoupení.

Ze soutěže jednotlivců si zlatou medaili přivezly Miluše Netrvalová a Dagmar Jandová. Olga Pešková obsadila pátou příčku a Václav Čížek čtvrté místo. V soutěži dvojic si oba páry (D. Jandová, M. Netrvalová a O.Pešková, V. Čížek) přivezly zlatou medaili.

Velmi úspěšné vystoupení našich sportovců ukázalo, že bowling by mohl být dalším sportem, který dokáží naši uživatelé, i ti v pozdním věku, zvládnout.

 

11.4.2019

 

Přijetí u velvyslance Spojených arabských emirátů

 

Velvyslanec Spojených arabských emirátů, jeho exelence p. Abdull Mohamed ALMAAINAH přijal zástupce delegace na Světových hrách v Abu Dhabi. Tohoto setkání se zúčastnila i naše plavkyně Marie Ťulpová s terapeutkou Janou Čížkovou. Po krátkých proslovech probíhalo setkání v přátelské atmosféře, pan velvyslanec se zajímal o zážitky z her a z poznávání jeho země. Za přijetí mu poděkovala národní ředitelka Martina Středová a předala mu několik drobných dárků. Na závěr následovalo společné fotografování.

 

11.4.2019

 

Taneční Strakonice

 

V Denním stacionáři ve Strakonicích nás očekával lektor country tanců Miroslav Surženko a všem rozdal na přivítanou čokoládové kuřátko k Velikonocům. Tentokrát přijelo málo chlapců, ale vše se zvládlo na výbornou. Na posilněnou byly napečeny výborné řezy, které se podávaly s kávou a hned se všem lépe tančila choreografie nového tance. Všude panovala veselá nálada.

 

11.4.2019

 

Oslava šedesátin

 

V tento slavný den proběhla v našem Domově oslava kulatých 60. narozenin paní Anny Šenderové. Popřát jí přišli všichni kamarádi nejen z chráněného bydlení a zaměstnanci, ale pozvání přijali i někteří přátelé z DOZP Osek. Gratulanti předali oslavenkyni mnoho krásných dárků a květin, přiťukli si na zdraví a pak už jen ochutnávali dorty, zákusky, chlebíčky a jednohubky. O hudební vystoupení se postarala s kytarou a country písněmi paní Jana Viktorová. Během oslav došlo také na tanec. Ještě jednou přejeme hodně zdraví a štěstí do dalších let !

 

21.-22.3.2019

 

Jarní brigáda

 

Zima se konečně vzdala své vlády a my se mohli vrhnout do úpravy okolí našeho Domova. Ráno bylo sice ještě chladnější, ale postupně jsme se během dne dočkali přímo letních teplot. I letos nás čekala spousta práce, nejdříve odklízení klacků a zlámaných větví a hlavně hrabání listí v naší dubové aleji a jeho odvážení do velkého kontejneru. Nechybělo ani malé občerstvení ve formě kávičky a sušenky, abychom načerpali nové síly k pracovním výkonům. Pak už jsme se jen kochali pohledem na krásně upravenou zahradu. Děkujeme všem za spolupráci.

 

21.3.2019

 

Ponožkový den

 

Na tento den připadá – kromě Světového dne poezie – také světový den Downova syndromu. Ve světě i u nás je známý jako „Ponožkový den.“ Ponožky patami k sobě do tvaru X vytvoří symbol poruchy chromozomu. Protože je to chromozom 21. a navíc ztrojený, je jasné, proč se den Downova syndromu slaví právě 21. března. I náš Domov se zapojil do této akce. Svět obléká různorodé pestrobarevné ponožky právě proto, aby tak vyjádřil podporu dětem a dospělým s Downovým syndromem. I oni mohou prožít svůj život vesele.  Kdo si na každou nožku obleče jinou ponožku, podporuje myšlenku, že lidé jsou různí, ale že bychom se měli navzájem podporovat a pomáhat si.

 

20.3.2019

 

Turnaj v iBoccii

 

Na dopoledne jsme připravili pro naše uživatele turnaj v i Boccii. Každý se snažil co nejpřesnějším hodem trefit bílý míček, aby jeho tým zvítězil. Z 12 tříčlenných družstev se nakonec na 3. místě umístily I. Mrkvičková, J. Láfová a M. Vlková, druzí byli M. Šebestová, J. Vaňásková a V. Richter a  zlato získal tým ze zdravotního oddělení ve složení A. Novotná, P. Němcová a K. Kadlecová. Všichni výherci si odnesli sladký balíček. Gratulujeme !

 

 

 

28.3.2019

 

Taneční Strakonice

 

Třicítka kluků a holek z Mačkova, Strakonic a Javorníka ovládla v Denním stacionáři ve Strakonicích odpoledne parket a snažila se, jako každý měsíc, zvládat záludnosti tanečních country variací. Někdy se jim to dařilo lépe, někdy hůře, ale každopádně se všichni výborně bavili a o tom to je. Další taneční proběhne 11. dubna.

 

7.3.-23.3.2019

 

Světové letní hry speciálních olympiád Abu Dhabí 2019

 

České hnutí speciálních olympiád (ČHSO) je oficiálním akreditovaným národním programem Special Olympicas (SO). ČHSO organizuje akce speciálních olympiád v ČR a zjišťuje zapojení ČR do mezinárodních programů SO. ČHSO sdružuje 130 sportovních klubů SO v celé ČR a do jeho programu pravidelného sportování je v těchto klubech zapojeno přes 2500 sportovců s mentálním postižením.

Celkem se olympiády zúčastnilo 7500 závodníků, 3000 koučů, 190 států a závodilo se ve 24 sportech.

Za náš Domov PETRA Mačkov byli vylosováni ještě v ČR do bojů o medaile dva sportovci – v plavání Marie Ťulpová a v cyklistice Jan Wittberger. Jako trenérka v plavání s nimi letěla z našeho Domova terapeutka v cvičení Jana Čížková. Závody v plavání se konaly v plavecké hale Hamdan v Dubai, hlavní závody v cyklistice se jezdily na okruhu F1 v Abu Dhabi.  

Marie Ťulpová získala na 25 m volný způsob 4. místo a na 25 m znak místo 5.

Jan Wittberger obsadil v jízdě na 2000 m 6. místo a v závodech na 5000 m byl na 1. místě diskvalifikován pro překročení povoleného 15% limitu zlepšení od semifinálových míst.

Organizace her byla výborná a závodníci se naučili samostatnosti. Museli zvládnout různé činnosti, se kterými se nikdy nesetkali, úplně samostatně a bez dohledu. Vše zvládli bez problémů.

Moc gratulujeme !

 

13.3.2019

 

Kuželky Tábor

 

V rámci aktivizační činnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se naše družstvo ve složení Jana Loužecká, Jana Ratajová, Olga Pešková, Dagmar Jandová a Miluše Netrvalová zúčastnilo turnaje v kuželkách „O táborský džbánek“, který pořádal Denní a týdenní stacionář Klíček Záluží u Tábora již pojedenácté. Nejlepší hráčkou Mačkova se stala Olga Pešková, která skončila na šestém ohodnoceném místě. Jediné zcela dámské družstvo Mačkovských koček nakonec obsadilo krásné třetí místo z devíti zúčastněných skupin. Gratulujeme!

 

8.3.2019

 

MDŽ v Mačkově

 

Starostka Obce Mačkov p. Hana Míková pozvala naše uživatelky na oslavu MDŽ do místní hospůdky. Šest uživatelek s doprovodem čekalo milé přivítání s kytičkou petrklíčů.  Poté zarecitovaly a zazpívaly děti z Mačkova pro maminky. Nechybělo ani výborné občerstvení, všude panovala příjemná atmosféra. Děkujeme za pozvání.

 

7.3.2019

 

Osecká človíčkiáda

 

Na pozvání DOZP Osek jsme se zúčastnili společenské akce „Osecké človíčkaření“, kterého se kromě nás zúčastnili uživatelé Pohody Javorník o.p.s., Duhy Písek, Denního stacionáře Strakonice a Stroomu Dub. Akce byla velmi dobře organizačně připravena. Hry se zúčastnilo na deseti hracích polích 40 človíčkářů. Náš Domov zastupovala Zuzana Bečvářová, Dana Procházková, Kristina Francová, Bohuslava Kotrlíková, Helena Balazsová a Tomáš Hamáček. Vyřazovacím způsobem do finálové hry nakonec postoupilo pět hráčů. Tentokrát nám štěstí nepřálo, žádný náš uživatel do finále bohužel nepostoupil. Nakonec si všichni hráči odnesli dřevěnou figurku „Člověče, nezlob se“ a spoustu sladkostí.

 

5.3.2019

Maškarní karneval

Úterní odpoledne patřilo setkání rodičů, opatrovníků, uživatelů a zaměstnanců. Rodiče a opatrovníci měli možnost si popovídat s vedením Domova a vzájemně si předat různé informace. Pak už všichni pospíchali do víceúčelového sálu, kde se konal v rámci aktivizační činnosti maškarní karneval. Ten začal za doprovodu písničky „Houby, houby“ a na sál vběhlo několik druhů hub a samozřejmě nechyběl ani houbař. Toto vše navodilo veselý začátek maškarního bálu. Další nápadité masky, jako např. Šmoulové, sestřičky z Nemocnice na kraji Mačkova, vodníci, indiáni, Adamsova rodina, Miss World apod., se zmítaly v rytmu diskotékových písní a snažily se vytvářet co nejkrásnější taneční kreace. Samozřejmě nechybělo ani výborné pohoštění. Na závěr byly vyhodnoceny a oceněny nejhezčí masky karnevalu. Rozzářené oči a rozjařené tváře vypovídaly o spokojenosti všech.

 

28.2.2019

 

První jarní grilovačka

 

První grilování v tomto roce patřilo zdravotnímu oddělení. Byla sice ještě zima, ale nálada hřejivá. Všichni si nadšeně pochutnávali na opečených buřtíkách, k tomu pro pohodu zahrála na kytaru Jana Viktorová a společně si zazpívali country písničky. 

 

28.2.2019

 

Taneční country kurz

 

Od rána se naši tanečníci těšili na další country kurz v Denním stacionáři ve Strakonicích. Lektor Miroslav Surženko měl pro nás tentokrát připravenou novou choreografii country tance. Při nácviku byla velká legrace, moc jsme si tanec užili. Těšíme se na další taneční v měsíci březnu.

 

22.2.2019

 

Maturitní ples ISŠ Příbram

 

Příbramský kulturní dům se v pátek stal dějištěm maturitního plesu dvou tříd ISŠ, na který bylo pozváno našich šest uživatelů s doprovodem. Nebylo to první pozváni na maturitní ples, s touto školou nás pojí dlouholeté přátelství, kdy se navzájem navštěvujeme a pořádáme různé akce. Po zahájení plesu a úvodním předtančení latinsko-amerických tanců maturanti slavnostně nastoupili. Nejdůležitější částí programu bylo šerpování, při němž byli všichni studenti pasováni do stavu maturantského. To se neobešlo bez vtipných hodnocení studenta ze strany kamarádů nebo třídní učitelky, přípitku, focení a zlatého deště, který se snesl ve formě drobných mincí pro štěstí na ošerpované maturanty. Pohodu na plese udržoval šikovný a pohotový moderátor Jan Říčař a k tanci a poslechu hrála výborná kapela Bosáci. Naši uživatelé se dostatečně vytancovali a pobavili. Děkujeme za skvělý zážitek !

 

21.2.2019

 

Maškarní karneval Osek

 

Na pozvání jsme odpoledne vyjeli do DOZP Osek na maškarní rej, který se konal v letošním roce na téma „ FILM“. Z našeho Domova vyjela spousta filmových postav, např. sestřičky z Nemocnice na kraji Mačkova, Střihoruký Edward, Asterix a Obelix, Šmoulové, indiáni a další postavy z filmů nebo pohádek. Po zahájení se soutěžilo v tématických disciplínách a samozřejmě se tančilo při diskotéce. Nechybělo ani občerstvení s kávou. Na závěr byla vyhodnocena maska, která se nejvíce přiblížila filmové postavě. Výhercem se stali naši dva uživatelé - Tomáš Hamáček jako pan Tau a Žofie Peterová za postavu Střihorukého Edwarda. Bylo to velmi zábavné odpoledne.

 

20.2.2019

 

Turnaj v iBoccie

 

V rámci aktivizační činnosti jsme se zúčastnili 3. turnaje II. ligy v iBoccie v Českých Budějovicích. Utkalo se celkem 8 družstev. Náš tým vybojoval ve své skupině 1. místo a celkově se umístil na místě 3. Těšíme se na čtvrté setkání, které bude závěrečné.

 

14.2.2019

 

Svátek sv. Valentýna

 

Svatý Valentýn je překrásný svátek, svátek zamilovaných na celém světě. Je příležitostí, jak potěšit své blízké. Proto jsme v našem Domově vyhlásili soutěž „ O  NEJKRÁSNĚJŠÍ VALENTÝNSKÉ  PŘÁNÍČKO“. Nashromáždilo se mnoho krásných malovaných přání s nápaditými motivy srdíček. Sladkou cenu získala Žofie Peterová, Miroslava Orctová, Pavlína Trunečková, Jitka Lidinská a klienti ze zdravotního oddělení Včela, kteří se této soutěže zúčastnili.  Blahopřejeme !

 

 

26.1.2019

 

Kontrolní plavecké závody v Praze

 

V sobotu se na plaveckém stadionu pražské Slavie uskutečnily kontrolní závody před odletem na Světové hry SO do Abú Dhabí. Na nich bude náš Domov a tím i Českou republiku reprezentovat Marie Ťulpová. S ní do Prahy odjelo ještě dalších pět plavců – náhradnice pro SHSO Olga Pešková, dále Kristina Francová, Tomáš Hamáček, Jan Wittberger a František Zábranský. Všichni plavci dali do závodů maximum a vyplavali si osobní rekordy na svých tratích. Odměnou byly nejen dobré výkony, ale také sladké medaile.

 

24.1.2019

 

Taneční country kurz

 

Nový rok v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím naši tanečníci zahájili další lekcí country kurzu, který se koná v Denním stacionáři ve Strakonicích. Ve stacionáři nás očekával nejen náš známý taneční mistr Miroslav Surženko, ale i kamarádi ze Strakonic a ze Sociální pohody o.p.s. z Javorníka. Jako vždy všude panovala veselá nálada a smích, tanečníci se snažili předvést ty nejlepší taneční kreace. Celá akce proběhla v příjemném duchu a již nyní se těšíme na další setkání, které proběhne opět za měsíc.

 

9.1.2019

 

Turnaj v iBoccie

 

Na základě aktivizační činnosti se ve středu 9. ledna zúčastnilo družstvo našich klientů již 2. turnaje 6. ročníku v i Boccie v Českých Budějovicích. Po výhře a nešťastných prohrách o jediný bod nakonec náš tým skončil z osmi družstev na čtvrtém místě. Ve složení Miroslava Jarošová, Simona Pavlíčková, Aneta Novotná, Jana Dvořáková, Kamila Nováková a Václav Žák se budou snažit své výkony vylepšit v dalším kole, které se bude konat 20. února 2019.

 

18.12.2018

 

Koledování na schodech

 

Adventní čas již vstoupil do našich srdcí a i my jsme podlehli kouzlu vánoční atmosféry.  Všichni uživatelé i zaměstnanci si přišli popřát krásné prožití svátků kulturním vystoupením  ve vstupní hale našeho Domova. A kdo se nám tentokrát představil? Jako vždy naši klienti i zaměstnanci. V programu zazněl zpěv vánočních písní a koled, recitace básní, tanec a hraní koled na zobcovou flétnu. Pak už na nás čekaly stoly, prohýbající se voňavým štrúdlem a punč tekl proudem. Tímto děkujeme všem za spolupráci v celém letošním roce a přejeme jen to nejlepší v novém roce 2019.

 

12.12.2018

 

Předvánoční setkání Strakonice

 

V Městském domě kultury ve Strakonicích se opět, jako každoročně, uskutečnilo předvánoční setkání, pořádané Sdružením zdravotně postižených. V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím jsme se této akce zúčastnili  i my. Již po dvacáté zde probíhal zábavný program se Šmoulou a diskotéka DJ Mareše s našimi kamarády. Bylo to velmi zábavné odpoledne.

 

 

6.12.2018

 

Plavecké závody Strakonice

 

Ve strakonickém bazénu Na Křemelce se konal jubilejní 20. ročník  plaveckých závodů, který připravil pro mentálně postižené sportovce Denní stacionář Strakonice. Vzácnými hosty byli členové vedení města, plaveckého bazénu, DS Strakonice i farnosti Strakonice. Pochopitelně nechyběl ani čert, Mikuláš a anděl.

Závodů se zúčastnili sportovci nejen z jižních, ale i středních Čech. Pozvání přijali plavci ze 12 zařízení a to z Lochovic, Tloskova, Bylan, Záluží, Dubu, Písku, Zběšiček, Javorníka, SŠ Strakonice, MPS Fezko Strakonice, domácí stacionář a my. V jednotlivých plaveckých disciplínách získali zlato Marta Šebestová, stříbro Dana Procházková, bronz Jana Loužecká a Marie Vlková, na čtvrté příčce se umístila Kristina Francová, Olina Pešková a Tomáš Hamáček a na 6. místě skončil Jan Wittberger.

Mimo soutěž si závodníci užili i boje ve štafetách a jízdě na tobogánu.

Celkově tým Domova PETRA skončil po přepočtu bodů na jeden start ve velmi silné konkurenci 12. místo.

Prosinec 2018

 

Vánoční trhy

 

Romantická adventní atmosféra je lákavá. Dokážete si představit něco úžasnějšího než ulice rozzářené záplavou vánočního osvětlení? Milujete ten shon, když se otevřou vánoční trhy a všude je slavnostní výzdoba, spousta dobrot a roztomilých drobností? Pak jste jako my. S nadšením jsme odjeli do Českých Budějovic, Plzně a Prahy, abychom se pokochali kouzelnou vánoční atmosférou při návštěvě trhů. Všude kolem nás byla překrásná výzdoba, spousta světel, vzduchem se linula neopakovatelná vůně vánočních dobrůtek a zpěv koled. Blíží se vánoční svátky, ten nádherný čas klidu, míru a pokoje v lidských duších. Již teď se těšíme na Štědrý den.

6.12.2018

 

Mikulášská nadílka Kamberk

 

Na 6. prosince se nám dostalo milého pozvání na tradiční Mikulášskou diskotéku s nadílkou, kterou pořádala Obec Kamberk ve spolupráci s Denním a týdenním stacionářem Klíček. Z našeho domova se na setkání vypravilo 6 klientek s doprovodem. K tanci a poslechu hrál po celé odpoledne DJ Jaroslav Morava. Pro všechny nechybělo ani občerstvení s večeří. Po půl páté vtrhli na parket dva čerti s Mikulášem a andělem. Mikuláš měl připraveny pro všechny dárkové balíčky, všichni byli spokojeni. Pozvání přijal i DOZP Osek, takže se naše děvčata setkala i se svými kamarády. Děkujeme za pozvání.

 

3.12.2018

 

Vernisáž Plzeň

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím začal mezi naším Domovem a Galerií „U Andělíčka“ v Plzni již XVII. ročník výstavy obrazů a výrobků ze sociálně-terapeutických dílen našich uživatelů.  Po milém přivítání majitelem galerie p. Jožkou Osobou byla vernisáž zahájena. Náš pěvecký sbor „Mačkovské kočky“ zazpíval pásmo vánočních písní. Hosté s velkým obdivem shlédli obrazy i výrobky a popřáli jsme si navzájem krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2019.

 

1.12.2018

 

 Mikulášská nadílka

 

6. prosince budou slavit svůj svátek všichni Mikulášové, což znamená, že bude všude obcházet trojlístek čert, anděl a Mikuláš. Náš Domov navštívili hned dvakrát, a to již 1.12 v chráněném bydlení a 4.12. v domově pro osoby se zdravotním postižením. Mikuláš si potřeboval ověřit, zda se klienti od loňska polepšili a přestali zlobit, čerti zase doufali, že se žádný zázrak nestal a všichni pořád zlobí, aby je mohli pořádně postrašit. A andělé jsou dobré duše, které všem odpouští a zlobení omlouvají. Ale kázeň musí být. Je jedním z předpokladů, že hříšníci dostanou od Mikuláše nadílku. Podmínkou ale je, že musí říci Mikulášovi básničku nebo zazpívat písničku, aby si ty sladkosti zasloužili. Všichni o překot zpívali nebo přednášeli básničky a slibovali, že se polepší. Nakonec vše dobře dopadlo, čerti si do pekla nikoho neodnesli a po rozhřešení hříchů každý dostal balíček sladkostí. Velké poděkování patří zaměstnancům DOZP, kteří zajišťují nadílku na zdravotně ošetřovatelském úseku a pak hasičům z Čížové, kteří nás každoročně navštěvují v maskách čertů, Mikuláše a anděla a za jejich bohatou nadílku. Další dík patří velkoobchodu potravin POGRR s.r.o. za dodání cukrovinek. Pohoštění pro pekelníky a nebeské VIP zajistil Masokombinát Písek CZ a.s. Děkujeme.

 

29.11.2018

 

Peklo Příbram

 

Jako každoročně, tak i v letošním roce, jsme vyjeli v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím na návštěvu do Integrované střední školy v Příbrami. Náš soubor „Mačkovské kočky“ zatančil čtyři tance. Choreografie se studentům i učitelům moc líbila a všichni vystupující byli odměněni velkým potleskem. Po výborném obědě v restauraci a předání vlastnoručně upečených jablečných závinů studentů ISŠ, jsme navštívili příbramské doly, kam jsme se vydali dlouhou štolou, hlubokou 9 metrů a dlouhou přes 500 m, do „Pekla“. Z „Pekla“ jsme vystoupali po nebeských schodech do „Nebe“, kde nás vítal Mikuláš s Anděly a Sv. Petrem a všechny čekalo rozhřešení hříchů a sladká odměna v balíčcích. Pak jsme se ještě společně se studenty a jejich pedagogy setkali v cukrárně, kde při sladkém občerstvení měli pro nás připraveny různé úkoly.

Děkujeme ISŠ Příbram za výbornou přípravu a organizaci a za vše, co pro nás konají!

 

22.11.2018

 

Podzimní diskotéka

 

Již od rána jsme se těšili na naše kamarády z DOZP Osek, kteří přijali pozvání na podzimní diskotéku. Po milém přivítání se pak už jen všichni svíjeli v rytmu tance při diskotékových písních. Program obohatilo vystoupení tanečního souboru Carmína ze Strakonic. Tanec, zábava, protančené střevíčky – to bylo heslo celého odpoledne.

 

19.11.2018

 

Vernisáž

 

Na pozvání PaedDr. Taťjany Horké, členky rady městské části Prahy 9, jsme připravili v Galerii 9 ve Vysočanech výstavu našich výrobků ze sociálně-terapeutických dílen.  Výstava nese název „ Srdce v dlaních.“ Není radostnější práce, než vyrábět potřebné a užitečné věci. Pro naše chráněné dílny to platí dvojnásob. Jedná se práce klientů – obrazy, keramika, malba na hedvábné šátky, tkané koberečky, polštáře a různé jiné dekorace. Všechna vystavená díla vyjadřují originalitu a čiší z nich radost ze života. V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím jsme se zúčastnili v pondělí 19.11.2018 vernisáže, kterou zahájila PaedDr. Taťjana Horká a kurátorka výstavy Mgr. Eva Kořánová. Po milém přivítání zazpíval náš pěvecký soubor „Mačkovské kočky“ pásmo vánočních písní. Výstava je otevřena pro veřejnost do 12.12.2018. Srdečně vás všechny zveme!

 

15.11.2018

 

Domov sv. Anežky

 

Na pozvání Domova sv. Anežky, o.p.s. na oslavu 19. výročí jejich založení vyjelo 6 našich klientů s doprovodem do Týna nad Vltavou. Vše začalo shromážděním v kapli sv. Anežky, kde pan farář zahájil slavnostní začátek s požehnáním. Poté k poslechu zahrála kapela místních klientů Živelná pohroma a  následovala diskotéka s DJ Kájou. Závěr slavnosti patřil mši opět v kapli sv. Anežky. Děkujeme za pozvání.

 

13.11.2018

 

Zdobení vánočního stromečku

 

Muzeum středního Pootaví Strakonice připravilo tradiční vánoční výstavu. Tentokrát se z důvodu rekonstrukce strakonického hradu ji představí v prostorách černé kuchyně pod názvem DOTEKY VÁNOC. Návštěvníkům přiblíží vánoční atmosféru prostřednictvím několika smyslů – zraku, sluchu, hmatu a u některých exponátů i čichu. Stejně jako v minulých letech akci doprovází výstava vánočních stromečků a dekorací. I my jsme se, jako každým rokem, zúčastnili zdobení vánočního stromečku.

Vernisáž výstavy a zároveň prohlídky proběhne v úterý 20. listopadu v černé kuchyni. Výstava potrvá do 26. prosince 2018.

 

16.10.2018

 

Výlet do ZOO

 

Další výlet do zoologické zahrady se v rámci kontaktu se společenským prostředím uskutečnil v úterý 16. října. Šest klientů s doprovodem vyrazilo vlakem směr Plzeň. Nejvíce klienty zaujal pavilon opic, hroši, žirafy a zebry. Nadšeni byli i v dinoparku, kde se pohybovali ozvučení dinosauři. Výlet stál za to.

 

 

 

16.10.2018

 

Posvícení

 

K Havelskému posvícení se váže pečení a zdobení hnětýnek. Jde o krajovou tradici, kterou se snažíme zachovat i v našem Domově. Každý, kdo se chtěl podílet na výrobě, dostal kousek těsta a pak už se válelo, vykrajovalo, peklo a zdobilo bílkovou nebo čokoládovou polevou a cukrovými ozdobami. Ze všech oddělení se linula vůně jako z cukrárny. Výsledek byl krásný – stůl plný nádherně ozdobených hnětýnek. Všem se sbíhaly sliny. Každý dostal hnětýnku odpoledne ke kafíčku. Páni, to byla ale dobrota !

 

10.10.2018

 

Turnaj v iBoccii

 

Na ukončení „ Týdne sociálních služeb“ jsme připravili na našem víceúčelovém sále „Turnaj v iBoccii. Každý tým se snažil co nejlépe házet míčky, aby zvítězil. Tři vítězná družstva byla odměněna dárky.

 

9.10.2018

 

Pochod

 

V rámci týdne sociálních služeb se uskutečnil pochod směr Čekanice.  Skupina třinácti klientů s doprovodem šla trasou lesem, kolem rybníka Chvalov, prohlédli si hrobku Enisů  z Lažan a u letního tábora si pochutnali na opečených buřtíkách. Poté se vydali až k zámečku do Čekanic, který byl dlouho naším domovem.

 

 

5.10.2018

 

Šipky sál

 

Házení šipek je velmi oblíbenou zábavou, kterou si lze zpestřit volné chvilky. Proto jsme vyhlásili další turnaj v šipkách. Opět, jako vždy, zvítězil Vladimír Richter, druhé místo obsadila Marie Ťulpová a třetí Zuzana Bečvářová. Sportu zdar !

 

4.10.2018

 

Výlet

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se naši klienti ze zdravotního oddělení s doprovodem vydali na celodenní výlet do zoologické zahrady do Prahy. Všichni s nadšením obdivovali více či méně známé zvířecí druhy. Ocenili bezbariérový přístup k občerstvení a bezproblémový pohyb po celém areálu. Díky příjemnému slunečnému počasí se výlet velmi povedl.

 

4.10.2018

 

Kulaté jubileum

 

Mezi další padesátnice v našem Domově se zařadila Dagmar Jandová z chráněného bydlení. Popřát jí přišli nejen její kamarádky a kamarádi z Domova, ale i zaměstnanci. Také přijeli pogratulovat přátelé z DOZP Osek. Oslava proběhla za bujarého zpěvu za doprovodu heligonky a bohatého pohoštění.

 

4.10.2018

 

Loutkové představení 

 

Herec Občanského sdružení Uměnímění, zakladatel divadla ToTeM pan MgA. Tomáš Machek s manželkou Terezou přijeli do našeho Domova zahrát všem pro potěšení 3 pohádky. Loutkové představení je určeno pro děti, ale pobaví i dospělé. Pohádky všechny zaujaly svým vtipem a provedením a závěrečný potlesk nebral konce. Děkujeme za krásný zážitek.

 

2.10.2018

 

Plzeň ZOO

 

Dvanáct našich klientů s doprovodem na základě zprostředkování kontaktu se společenským prostředím navštívilo zoologickou zahradu v Plzni, která je druhou nejstarší v ČR. Náladu nezkazilo ani chladnější počasí. Nejvíce se líbily žirafy, pandy červené, zebry a roztomilá lvíčata. Největší úspěch měli ale dinosauři, kteří hýbali hlavou, ocasem a vydávali strašidelné zvuky. Domů jsme se vraceli příjemně unaveni a plni dojmů.

 

27.9.2018

 

Václavská pouť

 

Každoročně patří den před oficiálním zahájením Václavské pouti ve Strakonicích charitě. V ten den se mohou děti z mateřských škol a osoby s tělesným a zdravotním postižením  zadarmo svést na pouťových atrakcích. Ve čtvrtek 27. září se tak na prostranství pod restaurací Hvězda sešly desítky těch, pro které je takové svezení zážitkem na dlouhou dobu. Zajímavostí je, že taková věc se děje pouze na dvou místech v republice - na Václavské pouti ve Strakonicích a na Matějské pouti v Praze. I my jsme se s nadšením vrhli do víru poutě a začali si ji plnými doušky vychutnávat. Prožili jsme krásné dopoledne a spoustu legrace.  Těšíme se opět na příští rok.

 

27.9.2018

 

Václavská pouť

 

Každoročně patří den před oficiálním zahájením Václavské pouti ve Strakonicích charitě. V ten den se mohou děti z mateřských škol a osoby s tělesným a zdravotním postižením  zadarmo svést na pouťových atrakcích. Ve čtvrtek 27. září se tak na prostranství pod restaurací Hvězda sešly desítky těch, pro které je takové svezení zážitkem na dlouhou dobu. Zajímavostí je, že taková věc se děje pouze na dvou místech v republice - na Václavské pouti ve Strakonicích a na Matějské pouti v Praze. I my jsme se s nadšením vrhli do víru poutě a začali si ji plnými doušky vychutnávat. Prožili jsme krásné dopoledne a spoustu legrace.  Těšíme se opět na příští rok.

 

26.9.2018

 

Výstava Strakonice

 

Ve víceúčelovém sále Domova pro seniory v Lidické ulici ve Strakonicích se konal již  XVI. ročník výstavy ručních prací nejen místních seniorů, ale i výrobků klientů z ostatních zařízení. I náš Domov se této výstavy zúčastnil formou prezentací výrobků ze  sociálně terapeutických dílen představením tkalcovských a keramických výrobků, obrazů, šátků malovaných na hedvábí, vyšívaných polštářů a jiných dekorací. Výstava je velmi pěkná a nápaditá. Potrvá do 5. října.

 

21.9.2018

 

Lysá nad Labem

 

V Lysé nad Labem se letos konal 25. ročník výstavy koní. A protože v domově máme koně a poníky pro hipoterapeutickou činnost, tak se našich 6 uživatelů s doprovodem této výstavy, jako každoročně, zúčastnilo. Dopoledne se konala přehlídka více než 100 rozmanitých plemen koní, dále se předvedla jízdní policie s exkluzivními ukázkami výcviků a odpoledne vystoupila všechna plemena. Příští rok se určitě pojedeme na výstavu koní opět podívat.

 

 

 

 

19.9.2018

 

Divadlo

 

V rámci zprostředkování  kontaktu se společenským prostředím jsme přijali pozvání do Empatie Českých Budějovic. Vyloženě pohádkově strávili klienti dopoledne sledováním vystoupení našeho souboru. Představení „ O Karkulákovi“  všechny zaujalo a vyloudilo úsměvy na rtech. Závěrečný potlesk svědčil o tom, že se pohádka líbila. Děkujeme za pozvání.

 

18.9.2018

 

Vepřové hody

 

Máte rádi maso jako my? Našimi kamarády z DOZP Osek jsme byli pozváni na vepřové hody. Po zahájení byly pro všechny připraveny různé ochutnávky „na sladko“ v duchu zabijačky – jako sladké tlačenky, marcipánová prasátka a jiné sladkosti s kávou, pro labužníky masíčka se pak opékaly na rožni kýty a pekly klobásy. Vše se zapíjelo zlatým mokem. Nechyběly ani zábavné soutěže a k tomu všemu hrála kapela Talisman. Děkujeme za krásně prožité odpoledne.

 

17.9.-20.9.2018

 

Lignano Itálie

 

Ve dnech 17.9. – 20.9. 2018 se uskutečnil sportovní a tréninkový pobyt sportovců Českého hnutí speciálních olympiád v přímořském letovisku Bella Italia Village, Lignano Itálie. Pobytu se zúčastnili vybraní sportovci a trenéři  atletiky, plavání, cyklistiky, bocce, bowlingu, stolního tenisu a gymnastiky. Celkem přijelo 36 osob. Mezi ně patřila i naše plavkyně Marie Ťulpová a cyklista Jan Wittberger s trenérkou p. Janou Čížkovou. Pobyt v Itálii se uskutečnil díky p. Martině Dlabajové, poslankyni Evropského parlamentu a patronce ČHSO a  p. Martině Středové, nár. ředitelky ČHSO.

Areál byl výborně připraven pro všechny sportovce. Nejvíce se líbil olympijský bazén, kde měli  plavci možnost trénovat. Cyklisté si vytyčili trasy v krásném prostředí lesoparku. Součástí pobytu vedle každodenního tréninku byl i kulturní zážitek - výlet do nedalekých Benátek.

Tento tréninkový pobyt byl přípravou pro sportovní úspěchy na  Světových letních hrách v Abú Dhabí v březnu 2019.

 

13.9.2018

 

Open Air Tour 2018

 

Již od rána se 18 našich klientů těšilo na koncert oblíbeného zpěváka Michala Davida, který se konal večer v letním kině ve Strakonicích. Co k tomu dodat? Atmosféra úžasná, skvělý zážitek ze známých písní, všichni tančili, zpívali, prostě nádhera.

 

13.9.2018

 

Atletika Bechyně

 

Ve čtvrtek 13.září se skupina sportovců vypravila v rámci aktivizační činnosti do Bechyně na již 6. ročník atletických závodů. Sešli se tu zástupci devíti zařízení sociálních služeb, a to pořádající Zběšičky, Duha Písek, Strakonice, Empatie České Budějovice, Klíček Tábor, Sulická Praha, Javorník a Dětský domov Sedlec Prčice. Opět letos přálo počasí, a tak se soutěž odehrávala ve velmi milé a přátelské atmosféře za svitu slunečních paprsků. Náš Domov PETRA reprezentovali tito závodníci: Zuzana Bečvářová, Božena Frková, Anna Křížová, Jitka Lidinská, Veronika Moudrá, Olga Pešková, Žofie Peterová a Vladimír Richter. Soutěžilo se v běhu na 50, 100 a 200 m, skoku dalekém, hodu míčkem a vrhu koulí. Naši sportovci získali 2 zlaté, 6 stříbrných a 3 bronzové medaile. Celkově se umístili na pěkném 7. místě.

 

12.9.2018

 

Westernový den

 

Již v pořadí 11. WESTERNOVÝ DEN nás očekával v areálu našeho Domova od 13.00 hod. Sluníčko od rána svítilo a ukazovalo svou sílu, den byl jako malovaný.

Na pozvání přijeli i naši kamarádi – DOZP Osek, DOZP Zběšičky, Denní a týdenní stacionář Duha Písek, Domov Libníč a Centrum sociálních služeb Empatie Č. Budějovice, STROOM Dub o.p.s., Klíček Tábor, Domov pro seniory Světlo Drhovle, Denní stacionář Strakonice, Sociální pohoda o.p.s. Javorník a Koniklec Suchomasty.

Program začal ukázkou souladu poníků s klienty a jejich dovednost při překonávání překážek. Samozřejmě nechyběly ani sportovní soutěže a bohaté občerstvení. K tanci a poslechu pouštěla country písničky DJ IRIS. Celým odpolednem provázela, jako každoročně, moderátorka Hitrádia Faktor Jana Křížová.

Tímto bychom rádi poděkovali našim sponzorům, kterými byli: Nutricia a.s., Dentimed s.r.o. a pan Richard Ruman, VESAD s.r.o. a pan Daniel Zíka, Město Bělčice a pan starosta Pavel Vejšický.

 

8.9.2018

 

Zámecké slavnosti Drhovle

 

Areál zámku v Drhovli ožil v sobotu 8. září tradiční slavností, kterou pořádá místní Domov pro seniory Světlo. Na pozvání se našich 17 klientů s doprovodem v rámci kontaktu se společenským prostředím zúčastnilo již XV. ročníku této akce. Slavnost začala ve 14.00 hodin a diváci mohli vidět vystoupení folklórního souboru Písečan, taneční skupiny Rozálie Strakonice a Z.I.P. Písek, mažoretek Prezioso Blatná, folklórního souboru Prácheňáček Strakonice a dalších. Konal se i další doprovodný program, výstavy a prodej rukodělných prací. Nejvíce se nám líbilo hudební a taneční vystoupení a moderní provazochodectví Slacklining. K tanci a poslechu hrála kapela Talisman.

 

 

5.9.2018

 

Pochod s ISŠ Příbram

 

Začátkem září nás přijeli navštívit kamarádi 4. ročníku ISŠ z Příbrami. Vydali jsme se s nimi společně na 15 km dlouhou pěší vycházku z Mačkova kolem rybníku Hadí do Blatné, kde jsme si zamlsali v cukrárně a opět se pěšky vrátili zpět do našeho Domova. Bylo krásné slunečné počasí a ve společnosti studentů se naši uživatelé cítili velmi dobře. Maturanti přespali v našem víceúčelovém sále a následující den dopoledne sehráli pro všechny naše klienty krátkou divadelní pohádku a zatančili si s nimi v rytmu country. Těšíme se na další společné akce.

 

30.8.2018

 

Anča Band v Domově

 

Již od rána jsme byli natěšeni na naše kamarády z kapely ANČA BAND, kteří k nám přijeli již po několikáté zahrát do areálu našeho Domova. Celé odpoledne jsme s nimi zpívali a skvěle se bavili. Protože zvuku jejich hudby dominuje elektrická kytara, rocková hudba rozproudila všechny tanečníky, kteří jen pasivně zpočátku přihlíželi. Bylo to krásné zpestření všedního dne. Těšíme se na příště, kdy nám tato kapela přislíbila další rockové zážitky.

 

 

29.8.2018

 

Pochod Bezdědovice

 

Opět další pochod, tentokrát přes Bezdědovice, Chlum, Hajany do Tchořovic, se konal na konci srpna. Během 9 km túry se klienti posilnili svačinou na dětském hřišti v Hajanech, prohlédli si krásné menhiry a pokochali se krásnou přírodou kolem místních lesů a rybníků. Po více než sedmi hodinách se vrátili příjemně unaveni zpět do Domova.

 

28.8.2018

 

Letecký den Strakonice

 

Sdružení zdravotně postižených nás pozvalo na sportovní odpoledne do areálu letiště ve Strakonicích. Mimo nás se této akce na základě aktivizační činnosti zúčastnil i DOZP Osek a Denní stacionář Strakonice. Pro všechny byly připraveny soutěže a prohlídka areálu a letadel. Ke krásné atmosféře celého sportovního dne přispělo opékání buřtů a hudební produkce DJ Františka Mareše. Děkujeme za pozvání.

 

 

22.8.2018

 

Turnaj v KUBB

 

KUBB je švédská kolektivní hra s poleny, kterou si Vikingové krátili čas už před tisíci lety. Je to hra nenáročná, hrát ji může každý. I my si ji velmi oblíbili. Proto jsme připravili pro naše klienty letní turnaj. Do soutěže se přihlásilo 6 tříčlenných družstev. Nebyla nouze ze strany dalších kamarádů o fandění a povzbuzování. Hrálo se systémem každý s každým a tak si všichni zahráli dostatečně. Po sečtení všech bodů se z vítězství radoval tým ve složení Vladimír Richter, Zuzana Bečvářová a Matyáš Mourek. První tři družstva obdržela sladkou odměnu.

 

 

18.8.2018

 

Blatenská pouť

 

Na prahu prázdnin se v Blatné konala jako každým rokem velká pouť, kterou jsme si samozřejmě nemohli nechat ujít. Spousta atrakcí vylákala lidi ven a také stánky s občerstvením nechyběly. Potkávali jsme děti s cukrovou vatou, mladé se zamilovanými srdíčky z perníku, děti s mandlemi v cukru a hned jsme si museli také koupit nějakou tu laskominu. Kdo se nebál, svezl se na řetězovém kolotoči, autodromu, twisteru nebo jiných atrakcích. Jelikož i počasí nám přálo, nebylo co dodat.

Velké poděkování patří provozovateli poutě a panu místostarostovi MÚ Blatná za volné vstupenky a jejich předání.

 

 

 

15.8.2018

 

Pochod Tchořovice

 

Hola, hola, sluníčko volá a s ním první prázdninový pochod směr Tchořovice. Cesta byla o to hezčí, že jsme se mohli kochat okolní přírodou kolem rybníků Hadí a Pálenec.  Po 10 km chůzi značně vyhládlo a tak dobrá svačinka přišla vhod. Příjemně unaveni jsme se vrátili zpátky do Domova.

 

11.8.2018

 

Krajkářské slavnosti Sedlice

 

Sobota patřila V. ročníku „Krajkářských slavností“ v Sedlici. V rámci kontaktu se společenským prostředím si tuto akci nenechalo ujít šestnáct našich uživatelů s doprovodem. Letošní ročník byl v duchu tradičního jihočeského folklóru s přehlídkou krajek na téma “ Ta naše země česká ….“  Znovu nás uchvátily překrásné výrobky z paličkovaných krajek, ukázky lidových krojů i tanců. Nechyběl ani řemeslnický jarmark, bohaté občerstvení, módní přehlídka krajkových oděvů a doplňků a vystoupení různých hudebních skupin a tanečních souborů.

 

8.9.2018

 

Hrnčířské trhy Beroun

 

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Takto keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde, než právě v Berouně. V dnešní době se v Berouně staly hrnčířské trhy již tradicí. V letošním roce se konal již XXII. ročník, kdy si návštěvníci mohli prohlédnout nebo zakoupit nejen berounskou keramiku, ale i keramiku různých technik od hrnčířů z celé naší republiky i zahraničí. Protože se nám keramika líbí, vyjeli čtyři naše uživatelky s doprovodem se pokochat těmito hrnčířskými výrobky. Hlavním místem celého dění bylo Husovo náměstí, kde předvedlo své práce na 300 nejlepších českých i zahraničních keramiků a hrnčířů. Naše uživatelka Maruška, která vyrábí krásné a náročné keramické výtvory v našem Domově, byla výrobky přímo nadšena a je to pro ni velká inspirace do další práce. Byl to překrásný výlet s nádhernými zážitky.

 

1.8.2018

 

Šipky

 

V rámci aktivizační činnosti jsme vyhlásili turnaj v elektronických šipkách. Šipky jsou zdravý sport hned z několika důvodů – např. vede k zlepšení mozkových funkcí, spálení kalorií a zbavení stresu. Na sále v našem Domově se sešlo kolem čtyřiceti klientů, aby si poměřili síly. Na značku! Zamířit! Vystřelit! Trefili jste do černého? Házení šipek je tradiční hrou, která nestárne a zabavila nás všechny po celé dopoledne.  Podtrženo, sečteno - vítězem se stal již tradičně Vladimír Richter, druhé místo překvapivě obsadila Tereza Tomanová a třetí byla, také překvapivě, Margita Rážová.  Všem patří velká gratulace.

 

1.8. 2018

 

Okurky a degustace

 

Už jste letos zavařovali okurky? Jestli ne, tak je ten správný čas. Zavařit okurky dá práci, ale víte, jak skvěle chutnají rychlokvašky? Proto jsme vyhlásili soutěž

„ O nejchutnější rychlokvašku.“  Zajeli jsme na rodinnou farmu „ U Miklasů“ do Radomyšle, kde jsme si měli možnost zdarma natrhat přerostlé okurky na naložení této pochoutky.  Moc děkujeme. Cítíte tu vůni? Už se v Domově vaří láky a zpracovávají okurky na domácí kvašáky. Nejchutnější rychlokvaška bude vyhodnocena v příštím týdnu, kdy proběhne slepá degustace. Okurkám zdar !!!!

 

30.7.2018

 

Nenechte se nachytat na švestkách

 

Dozrávají švestky a my huráááá na ně !Letos jsme sklidili velkou úrodu švestiček z naší zahrádky. Švestky jsou chutné a zdravé nejen čerstvé, sušené, ale i „tekuté.“ Zavařovaly se kompoty, pekly koláče, vařila povidla apod. Věřte nebo ne, i pecky ze švestek se dají využít. Ptáte se k čemu? Například jako bezvadná náplň do zahřívacích polštářků. Takový polštářek si dokonce můžete vyrobit i sami u vás doma. Stačí, když švestkové pecky nejdřív pořádně vysušíte. Pak je vložíte do lněného nebo bavlněného povlaku. Poté už je třeba povlak jenom zašít, aby pecky nevypadly. Až bude některá z vašich části těla potřebovat nahřát, vložte nejdřív polštářek na okamžik do rozehřáté trouby, a pak jeho pomocí ohřejte bolavé místo.

Proto si dejte švestky. To je jedno v jaké podobě. Hlavně, ať vám chutnají a prospívají.

 

29.7.2018

 

Pouť

 

Jak se zpívá ve známé písni K. Gotta „ Přijela pouť a lidí proud …..“ , tak vypadal nedělní den v Sedlici. Sluníčko svítilo jako na objednávku a my se vrhli do víru poutě a začali si ji plnými doušky vychutnávat. Po pár jízdách na kolotočích nás zaujal stánek s občerstvením, protože pitný režim a svačina je totiž základ. Na závěr nás krásně osvěžila čokoládová a vanilková zmrzlina. I přes horký letní den jsme byli spokojeni.

 

 

25.7.2018

 

Kamera, klapka, jedém … !

 

Takto zněl název výstavy v Městském muzeu v Blatné, kam zavítalo 6 klientek z našeho Domova s doprovodem v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím. Výstava byla zaměřena na filmovou fotodokumentaci z devíti filmů, dosud nepublikované fotografie z natáčení, vzpomínky pamětníků, zajímavosti a veselé historky. Muzeum je nechalo nahlédnout do promítací kabiny na filmovou techniku, rekvizity i kostýmy. Pro připomenutí se na zámku a v okolí natáčely známé pohádky - Šíleně smutná princezna, Princezna ze mlejna, Křišťálový meč a Nejkrásnější hádanka, z filmů je to pak Bílá paní, Čest a sláva apod.

 

25.7.2018

 

Kamera, klapka, jedém … !

 

Takto zněl název výstavy v Městském muzeu v Blatné, kam zavítalo 6 klientek z našeho Domova s doprovodem v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím. Výstava byla zaměřena na filmovou fotodokumentaci z devíti filmů, dosud nepublikované fotografie z natáčení, vzpomínky pamětníků, zajímavosti a veselé historky. Muzeum je nechalo nahlédnout do promítací kabiny na filmovou techniku, rekvizity i kostýmy. Pro připomenutí se na zámku a v okolí natáčely známé pohádky - Šíleně smutná princezna, Princezna ze mlejna, Křišťálový meč a Nejkrásnější hádanka, z filmů je to pak Bílá paní, Čest a sláva apod.

 

25.7.2018

 

Cesta za pokladem

 

Středeční dopoledne patřilo další letní akci, tentokrát s názvem „ Cesta za pokladem.“ Už jste si všimli, že se všichni usmívají a mají dobrou náladu, když venku vysvitne sluníčko? Právě takto skvěle naladěni jsme všichni ráno přišli do areálu našeho Domova a byli plni očekávání, co nás čeká. Se soutěžní kartičkou jsme obcházeli dvanáct stanovišť, kde se plnil úkol. Po splnění si ještě každý vyhledal poklad – malý balíček sladkostí. Akci obohatily hezké písničky a občerstvení – pitný režim je nutný v tomto teplém období stále dodržovat a doplňovatJ, takže nechyběla osvěžující voda s citrónem, voňavá kávička a na smlsnutí sušenky. Tak krásně prožité dopoledne jsme již dlouho nezažili !

 

18.7.2018

 

Turnaj v iBoccii

 

 V rámci aktivizační činnosti jsme pro naše klienty připravili další akci a to turnaj v iBoccii. IBoccia je výzva. Je to výzva pro všechny, kteří mají radost z kolektivního sportu, který mohou hrát se svými kamarády. Každý se snažil co nejblíže hodit modrý nebo červený míček k hlavnímu bílému. K tomu celé okolí o sto šest fandilo. Všude panovala dobrá nálada a byla vidět opravdu velká bojovnost. Z deseti tříčlenných družstev nakonec se čtyřbodovým náskokem zvítězilo družstvo ve složení Dagmar Jandová, Miroslava Orctová a Zuzana Zimerová. Gratulujeme !

 

9.7.-13.7.2018

 

Velká bazénová soutěž

 

V červencovém prázdninovém období probíhala na bazénu soutěž, které se zúčastnilo dvacet uživatelů našeho domova. Měřil se každému čas, za který naházeli 15 míčků na cíl a posbírali 20 kusů skládaček puzzle, které museli spárovat. Nakonec se vítězkou stala Marie Ťulpová před Janou Ratajovou a Kristinou Francovou. Soutěž prověřila nejen dobrou trefu a rychlost pohybu ve vodě, ale také jemnou motoriku a obrazovou představivost.

 

9.7.-13.7.2018

 

Velká bazénová soutěž

 

V červencovém prázdninovém období probíhala na bazénu soutěž, které se zúčastnilo dvacet uživatelů našeho domova. Měřil se každému čas, za který naházeli 15 míčků na cíl a posbírali 20 kusů skládaček puzzle, které museli spárovat. Nakonec se vítězkou stala Marie Ťulpová před Janou Ratajovou a Kristinou Francovou. Soutěž prověřila nejen dobrou trefu a rychlost pohybu ve vodě, ale také jemnou motoriku a obrazovou představivost.

 

25.-28.6.2018

 

Speciální sportovní hry

 

Ve dnech 25.- 28.6.2018 se v Brně konaly 12. národní letní hry Speciálních olympiád. Ve sportovním areálu VUT Brno se odehrávaly všechny kvalifikace i finále atletiky, cyklistiky, iBoccie, stolního tenisu, tenisu a kopané, pouze plavci soutěžili na otevřeném bazénu univerzity obrany. Celkem se zúčastnilo těchto her 404 sportovců z 50 klubů a také hosté ze Slovenska.

Naši sportovci vybojovali dvanáct medailí. Tomu se říká úspěšný lov trofejí ! Plavci získali tři medaile a to Marie Ťulpová zlato a stříbro, Olga Pešková zlato a Tomáš Hamáček si vyplaval ve své disciplíně pěkné páté místo. Cyklista Jan Wittberger si i přes technické problémy se svým kolem nakonec vybojoval první a druhé místo. Potíže s kolem však přiměly vedení Speciálních olympiád k tomu, že Honzovi v nejbližší době zapůjčí nové silniční kolo na míru, aby se mohl připravovat i účastnit světových her v Abu Dhabi. Atleti si vyběhali a vyházeli sedm medailí. Jana Loužecká obsadila první a druhou příčku, Dagmar Jandová dvakrát druhou, Anna Křížová druhou a třetí a Kristina Francová získala zlato. Naše štafeta vybojovala čtvrté místo.

Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci našeho Domova.

 

23.6.2018

 

Rybářské slavnosti

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se zúčastnilo 8 našich klientů s doprovodem rybářských slavností v areálu sádek v Blatné a na nádvoří blatenského zámku. Stalo se již tradicí, že předposlední sobota v měsíci červnu patří tyto prostory všem milovníkům příjemné zábavy, chutných pokrmů a pěnivého moku. Po průvodu a požehnání blatenským rybářům a českému kapru byly slavnosti zahájeny vystoupením mažoretek Preciozo, dále program pokračoval koncertem dechových, rockových a country kapel apod. Gastronomický program obsahoval nabídku rybích výrobků a prodej rybích specialit. Nechyběl ani jarmark s ukázkami tradičních řemesel. Bylo to velmi krásné odpoledne.

 

22.6.2018

 

Blatenský FEST

 

S nadšením jsme přijali pozvání na 25. ročník „Blatenského FESTU“ od pořadatele p. Z. Říhy, který daroval volné vstupenky na akci našemu Domovu PETRA Mačkov. Třináct klientů s doprovodem se zúčastnilo večerního koncertu hudebních skupin. I přes nepříznivé počasí všude vládla veselá nálada a všichni zúčastnění se zapojili do tance a zpěvu.

 

14.6.2018

 

Návštěva studentů

 

Od rána jsme se těšili na naše kamarády z ISŠ z Příbrami. Studenti nám přivezli, jako již tradičně, tři krabice vlastnoručně upečeného jablečného závinu. My jsme si na oplátku pro ně připravili program a to sportovní klání v ruských kuželkách. Všude panovala soutěživá nálada a pro tři vítězné týmy byla připravena sladká odměna. Moc se těšíme na další setkání.

 

11.6.2018

 

Jahody

 

V pondělí 11.6. jsme dostali pozvání od paní Miklasové z Radomyšle na jejich rodinnou farmu k samosběru jahod.Vypravil se devítičlenný tým klientů a zaměstnanců a nasbíral během krátké chvíle přes 100 kg jahod.A tak si mohli naprosto všichni klienti domova pochutnat na samotných jahodách i různých dobrotách z nich připravených.Velké poděkování patří manželům Miklasovým, kteří jahody poskytli zcela zdarma a našim sběračům, kteří nasbírali, jahůdky dovezli a všechny spravedlivě podělili.

 

30.5.2018

 

Prostor pro duši

 

Již 17. ročník přehlídky tvořivosti a schopnosti dětí s postižením s názvem „Prostor pro duši“ nás opět v letošním roce očekával v rámci zprostředkování se společenským prostředím v Tachově. Během přehlídky, která trvala od 29. do 30. května, se vystřídalo na pódiu mnoho zařízení se svým vystoupením. Náš soubor „Mačkovské kočky“ se tentokráte představil s vlastní tvorbou a to s pohádkou „ O Karkulákovi.“  Pohádka se povedla, soubor sklidil velký aplaus. Se zaujetím jsme shlédli i vystoupení ostatních účinkujících. Každý si vybral z vystoupení to, co mu bylo nejbližší, co ho zaujalo a na co si odnesl krásnou vzpomínku. Program se vydařil, těšíme se již dnes na další ročník. Děkujeme za pozvání !

 

24.5.2018

 

Klíčkování

 

V rámci aktivizace se naši uživatelé zúčastnili již podruhé cyklistických závodů Klíčkování na Komoře, které pořádal Denní a týdenní stacionář Klíček Záluží u Tábora. Tentokrát se závodů zúčastnili sportovci nejen z pořádajícího zařízení, našeho Domova, ale i z Denního stacionáře Strakonice a Pavoučci ze ZŠ Tábor. Přes nepřízeň počasí se nakonec podařilo odjet čtyři měřená kola a tak se i přes občasné bouřky a deště nakonec vyhlásily všechny kategorie. Každý účastník obdržel pamětní list a keramickou medaili a byli vyhlášeni tři nejlepší závodníci z každého týmu. Naším nejrychlejším cyklistou byl podle očekávání Jan Wittberger, který obdržel i cenu nejlepšího cyklisty ze všech 35 závodníků. Druhým z našich sportovců byl Václav Čížek a třetí nejrychlejší cyklistkou byla Kristina Francová.  Za naše družstvo dále soutěžili Tomáš Hamáček a Jana Loužecká. Do závodu tříkolek se přihlásily také Veronika Moudrá a Pavlína Trunečková. Naše málo početné družstvo nakonec obsadilo čtvrté místo.

 

17.5.2018 

 

Turnaj v petanque

 

Na základě aktivizační činnosti jsme zavítali do DOZP Osek na turnaj v petanque. Krom našich kamarádů z DOZP Osek se ještě zúčastnil tohoto sportovního klání Denní Stacionář ze Strakonic a my – celkem 10 dvojic. Naše děvčata J. Vaňásková a M. Kornoušková obsadila 3. místo a  1. místo získala J. Loužecká s E. Volfovou.

 

 

16.5.2018
 

Sportovní hry Hluboká n/Vlt.

 

V rámci aktivizační činnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se v Relaxačním areálu v Hluboké nad Vltavou uskutečnil 25. ročník sportovních her, které pořádal Domov Libníč s Centrem sociálních služeb Empatie z Českých Budějovic pro jihočeská zařízení mentálně postižených klientů. Zúčastnilo se 13 týmů, které soutěžily v šesti atletických disciplínách včetně závodu vozíků s doprovodem. Tým Domova PETRA se po konečném sečtení bodů umístil na 6.místě. Naše zařízení reprezentovali tito závodníci: K. Nováková, J. Ratajová, A. Křížová, P. Trunečková, V. Moudrá a V. Čížek.

 

26.4.2018

 

Čarodějnice

 

Poslední dubnová noc patří čarodějnicím. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto magickou noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. I u nás dodržujeme tyto zvyky a areál v našem Domově se proměnil v útočiště čarodějnic a čarodějů. Nejenže všechny příšery naháněly pořádnou hrůzu svým vzezřením, ale překvapily svou šikovností a důvtipem při různých soutěžích, např. shazování polínek míčkem, hledání ztraceného pokladu, létání na koštěti, apod. Nejlepší tým byl odměněn hodnotnými cenami. Samozřejmě nechybělo opět ani opékání buřtů. Nakonec všechny unavené čarodějnice odletěly na jakémkoliv dopravním prostředku do svých brlohů, aby načerpaly sílu na další slet.

 

24.4.2018

 

Ruské kuželky

 

V rámci aktivizační činnosti jsme v areálu našeho Domova vyhlásili turnaj v ruských kuželkách. Do hry se zapojila většina uživatelů. Tentokráte šlo hlavně o to, aby se všichni v jarních dnech pobavili a zasoutěžili si. Každý chtěl shodit co nejvíce kuželek. „ Dobrá trefa“ - to bylo heslo tohoto odpoledne. Třetí místo obsadila D. Jandová, druhé J. Lidinská a zlato si vystřílela M. Šebestová.

 

 

24.4.2018

 

Kulaté jubileum

 

Mezi další šedesátnice v našem Domově se zařadila Maruška z chráněného bydlení. Popřát jí přišli nejen její kamarádky a kamarádi z Domova, ale i zaměstnanci. Oslava s prohnutými stoly chlebíčků a sladkostí proběhla za bujarého zpěvu za doprovodu heligonky. Hodně zdraví, štěstí a spokojenosti !

 

 

23.4.2018

 

Ukončení turnaje v iBocci

 

Tento den se konalo závěrečné vyhlášení 5. ročníku Jihočeské ligy v iBoccii  v Českých Budějovicích. Soutěž organizuje Arpida  České Budějovice. Naše družstvo ve složení M. Jarošová, V. Žák, K. Nováková, J. Dvořáková, S. Pavlíčková a A. Novotná ve 2. lize z osmi týmů vybojoval pohár za 3. místo. Gratulujeme !

 

18.4.2018

 

Jarní diskotéka

 

Na pozvání Denního Stacionáře Strakonice jsme se sešli s našimi kamarády ze Strakonic, Javorníka a Oseka na jarní diskotéce. Během tance jsme zažili spoustu legrace při různých soutěžích a hrách. V příjemném prostředí čas rychle ubíhal a než jsme se nadáli, byl konec. Děkujeme za krásně strávený den, který jsme si užívali plnými doušky.

 

17.4.2018

 

Výlet

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se vydalo pět našich uživatelů s doprovodem na výlet do Techmanie a Planetária do Plzně. Techmania nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Možnost poznávat svět kolem nás prostřednictvím her byl velmi zajímavý zážitek. Všichni si mohli vyzkoušet, jak fungují přírodní zákony v praxi. V Planetáriu se vydali do hlubin vesmíru, prohlédli si gyroskop, unikátní interaktivní globus a také je zaujalo promítání na mlžnou stěnu. Při objevování vědy a techniky nezaškodila ani malá pauza na občerstvení v místní restauraci. Všichni si výlet náležitě užili a rádi by se na tato místa ještě někdy vrátili.

 

Duben 2018

 

Brigáda

 

Pokud se sejde dostatek rukou, je dobrá parta a chuť pracovat pro náš Domov vidět. To se stalo i během měsíce dubna, kdy jsme se sešli v našem areálu a dubové aleji a pleli, hrabali listí a uklízeli okolí. Chybět nemohlo ani občerstvení, bez něhož by rychle došly síly a pitný režim byl také dodržován. Teď už se jen kocháme pohledem na malebné okolí a probouzející se jarní přírodu.

 

7.4.2018
 

Běhochod Čížová

 

V sobotu se uskutečnil ve Zlivicích u Čížové již třináctý ročník akce pro milovníky pohybu a psů. Hasiči z Čížové vyznačili dvou a půl kilometrový okruh kolem rybníka Čekal, na který se vydávaly početné zástupy lidí se svými psy. Někteří to brali ve sportovním tempu, jiní jako procházku v příjemném slunečném počasí. Naši uživatelé se v rámci aktivizační čínnosti této akce opět zúčastnili s naším pejskem Bárnym.

 

 

29.3.2018

 

Stolní tenis

 

Ve čtvrtek před velikonočními svátky se do Písku sjely týmy z osmi zařízení, aby se utkaly v turnaji ve stolním tenise. Mačkovské kočky ve složení Jana Ratajová, Miluše Netrvalová, Bohuslava Kotrlíková, Pavlína Trunečková a Václav Čížek vzorně reprezentovali náš Domov PETRA jak ve dvouhrách, tak i ve čtyřhře. M. Netrvalová vybojovala zlato, J. Ratajová, B. Kotrlíková a V. Čížek získali bronz a P. Trunečková se umístila na pěkném čtvrtém místě. Ve čtyřhře si dvojice J. Ratajová s V. Čížkem odvezla cenu za čtvrté místo.

Všem sportovcům blahopřejeme.

 

28.3.2018

 

Velikonoce Příbram

 

Každoročně nás zvou naši kamarádi z ISŠ Příbram na předvelikonoční setkání. Toto setkání se uskutečnilo v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím. Nejdříve náš soubor „ Mačkovské kočky“ zatančil studentům a učitelům ve škole tance se šátky na folklórní písničky. Tance se všem moc líbily. Studenti pro nás na oplátku připravili bohatý program, který začal návštěvou hornického domku v Březových Horách, kde se každý rok předvádí velikonoční zvyky a obyčeje - ukázky lidových řemesel a rukodělných prací. Všichni si mohli vyzkoušet malovat vajíčka různými  technikami, zdobit perníčky, lepit obrázky, vyrábět píšťalky nebo trumpetky, podívat se, případně si vyzkoušet pletení pomlázek, tvořit z těsta jidáše, které si pak upečené mohli odnést domů apod. Zajímavé bylo pozorovat předení na kolovratu. Aby nám práce šla lépe od ruky, zazpívali jsme si při heligonce a houslích lidové písničky. Po vynikajícím obědě jsme se setkali se studenty a jejich učitelkami v cukrárně, kde po voňavé kávičce a zákusku měli pro nás připraveny různé velikonoční soutěže a rozloučili se s námi s taškami dárečků. Setkání se nám moc líbilo a  v červnu všechny naše kamarády rádi uvítáme v našem Domově.

 

26.3.-29.3.2018

 

Nové Hutě

 

Na týdenní pobyt do hotelu Kodrea v Nových Hutích vyjelo v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím deset uživatelů s doprovodem. Hned po příjezdu na horskou chatu jsme se ubytovali a po výborném obědě si vyšli na vycházku ke skokanskému můstku. Na druhý den jsme se občerstvili na Churáňově  v cukrárně Ella, abychom měli sílu na lyžování a sáňkování. Ve středu nás čekal další výlet do pivovaru a pekárny na Kvildě, návštěva INFO centra,  kde nám v kině 3 D promítli krátký film o Šumavě a poté filmy Vydrýsek a Madla a Ťap. Čas utekl jako voda a když nastala hodina „H“, následovalo balení a návrat domů.

 

20.3.2018

 

Vítání jara

 

V rámci kontaktu se společenským prostředím jsme se sešli s našimi kamarády z DOZP Osek, kteří nás pozvali na vítání jara do Sokolovny v Radomyšli. Společně jsme si zatančili a zazpívali s kapelou Talisman. Nechyběly různé soutěže s jarní tématikou a výborné občerstvení. Bylo to velmi zábavné odpoledne.

 

20.3.-28.3.2018

 

Soutěž „O Nejkrásnější velikonoční obrázek

 

Před svátky jara jsme vyhlásili soutěž „ O nejkrásnější velikonoční obrázek“. Naši klienti zapojili svou fantazii a nápaditost. Výsledkem byly zajímavé výkresy, malované pomocí různých technik. Pro věcné ceny si přišly M. Orctová, M. Štíchová a S. Pavlíčková.

 

7.3. 2018

 

Turnaj v kuželkách

 

V prvním březnovém týdnu se naši kuželkáři zúčastnili v rámci aktivizační činnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím 10. ročníku turnaje „ O TÁBORSKÝ DŽBÁNEK“, který pořádal Denní a týdenní stacionář Klíček Záluží. Z devíti družstev se umístil náš tým ve složení J. Loužecká, M. Netrvalová, D. Jandová, T. Hamáček a M. Vlková na vynikajícím 3. místě. Ze 45 závodníků vybojovala D. Jandová zlatou medaili. Všem sportovcům moc gratulujeme.

 

6.3.2018

 

Maškarní bál

 

Úterní odpoledne patřilo setkání rodičů, opatrovníků, uživatelů a zaměstnanců. Rodiče a opatrovníci měli možnost si popovídat s vedením Domova a vzájemně si předat různé informace. Pak už všichni pospíchali do víceúčelového sálu, kde se konal v rámci aktivizační činnosti maškarní karneval. V rytmu diskotékových písní tančily nápadité a vtipné masky a snažily se vytvořit co nejkrásnější taneční kreace. Nechybělo opět ani bohaté pohoštění. Na závěr byly vyhlášeny a oceněny tři nejnápaditější masky. Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě tohoto zábavného odpoledne.

 

2.3.2018

 

MDŽ v Mačkově

 

A opět slavíme! Na pozvání mačkovské starostky p. Hany Míkové zavítal náš soubor „Mačkovské kočky“ zazpívat  dívkám a ženám k jejich svátku do místní hospůdky. Opět nechybělo bohaté pohoštění. Po přivítání paní starostky zarecitovaly děti básničky pro maminky a pak jsme zazpívali s heligonkou pásmo lidových písní, které si s námi všichni zanotovali. S kytičkou a s dobrou náladou nám cesta domů rychle ubíhala. Děkujeme za pozvání.

 

 

 

14.2.2018

 

Valentýnská diskotéka

 

Krásně vyzdobeným srdíčkovým sálem v Domově PETRA Mačkov jsme přivítali v rámci aktivizační činnosti naše uživatele i chlapce z DOZP Osek, kteří společně s námi oslavili Svatého Valentýna, který je patronem zamilovaných. Hudba, tanec, zpěv a zábava - to bylo heslo tohoto odpoledne. Při diskotéce se všichni dostatečně vytancovali, zazpívali známé hity a nechybělo ani pohoštění. Během tanečního veselí se konaly různé soutěže ve dvojicích Mačkov – Osek, jako například tance se židlemi, tance s pomeranči, s nafouklými balónky a nakonec byli vyhlášeni nejlepší tanečníci z DOZP Osek i z našeho Domova. Všichni výherci obdrželi krásné a hodnotné ceny a s dobrou náladou jsme se rozloučili s tím, že se brzy zase sejdeme.

 

14.2.2018

 

Valentýn

 

K svátku všech zamilovaných jsme v našem Domově vyhlásili soutěž„ O NEJHEZČÍ VALENTÝNSKOU DEKORACI.“ Nashromáždilo se mnoho zajímavých výrobků – srdíčka malovaná, lepená, šitá, keramická, z polystyrenu apod. Tři nejkrásnější a nejnápaditější srdíčka byla odměněna cenami. Výherkyněmi se staly Marie Ťulpová, Marta Šebestová a Petra Němcová.

 

1.2.2018

 

ZOO Protivín

 

Na první únorový den si naplánovalo pět našich klientek s doprovodem úžasný výlet, na který se všechny těšily již dlouhý čas, a to do ZOO do Protivína. Dozvěděly se, že krokodýlí farma vznikla na základě soukromého chovu provozovatele Ing. Miroslava Procházky. Krokodýly chová od roku 1996 a od roku 2005 je úspěšně rozmnožuje. S velkým zájmem děvčata zhlédla 23 druhů krokodýlů. Ve farmě viděla i jiná zvířata, například želvy a hady. Součástí je i zoologické muzeum, kde je uloženo přes 1200 kosterních exponátů krokodýlů a dalších obratlovců. Z prohlídky byly všechny klientky velmi nadšené, protože v životě nic takového neviděly. Po výborném obědě v Pivovarské restauraci se vracely vlakem zpět domů, kde si slíbily, že se na toto zajímavé místo určitě ještě někdy vrátí.

 

 

 

23.1.2018

 

Turnaj v iBoccii

 

V rámci aktivizační činnosti jsme pro naše klienty připravili sportovní klání v iBoccii na našem víceúčelovém sále. Všude panovala výborná nálada a byla vidět velká bojovnost. Z třinácti družstev nakonec zvítězil tým zdravotního oddělení. Gratulujeme !

 

 

20.1.2018

 

Termální lázně

 

Dne 20. 1. 2018 vyrazila početná skupinka osmi klientů a dvou doprovodů v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím do termálních lázních v Bad Füssingu, prostřednictvím cestovní kanceláře. Čekala nás zasněžená cesta přes hranice Strážný, kde jsme se občerstvili na čerpací stanici a pokračovali dál. Po příjezdu jsme našli šatny, sprchy a šli na to. Klienti byli div živi, horký venkovní bazén, mysleli si, že si z nich děláme srandu. Navštívili jsme všechny bazény (vnitřní i venkovní) – teplotní rozmezí bazénů je 27 – 40 stupňů Celsia. Všichni byli odvážní - po tří minutovém pobytu ve čtyřiceti stupňovém bazénu se zchladili dvacet vteřin v osmnácti stupňovém. Dále jsme pobyli ve světě vířivek a ve velkém sírovo - plynovém bazénu. Největší úspěch měl však proudící kanál, jehož trysky nás unášely stále dokola.

Těšíme se, že si tento krásný výlet zopakujeme opět v příštím roce.

 

11.1.2018

Turnaj v šipkách

Ve čtvrtek se na víceúčelovém sále Domova PETRA uskutečnil turnaj uživatelů v šipkách. Ve dvou kategoriích podle výkonnosti se mezi sebou utkala téměř padesátka sportovců.

Hrálo se v disciplíně Free 6 x 5 hodů. Nejlepšími šipkaři se staly k překvapení všech ženy, a to Margita Rážová a Anna Křížová. Dalšími vyhodnocenými hráči byli Vladimír Richter, Jan Wittberger, Jitka Lidinská a Jiří Kučera.

Všichni společně strávili sportovní dopoledne v příjemné přátelské atmosféře.

 

 

15.12. 2017

 

Koledování na schodech

 

Adventní čas již vstoupil do našich srdcí a i my jsme podlehli kouzlu vánoční atmosféry.  Všichni uživatelé i zaměstnanci si přišli popřát krásné prožití svátků kulturním vystoupením  ve vstupní hale našeho Domova. A kdo se nám tentokrát představil? Jako vždy naši klienti i zaměstnanci. V programu zazněl zpěv vánočních písní a koled, recitace básní, tanec a hraní koled na zobcovou flétnu. Pak už na nás čekaly stoly, prohýbající se voňavým štrúdlem a punč tekl proudem. Tímto děkujeme všem za spolupráci v celém letošním roce a přejeme jen to nejlepší v novém

                                   roce  2018.

 

Ta překrásná vánoční chvíle přichází,

kdy jeden v druhém jen dobro nachází.

Usedneme pospolu a dech se tají,

zazáří stromeček a koledy hrají.

 

Ať Vánoce přijdou v plné síle,

ať máte kolem všechny své milé.

A užijete si zaslouženého klidu,

po každodenních starostech ani vidu.

 

14.12. 2017

 

Divadlo v Domově pro seniory Blatná

 

V předvánočním čase náš divadelní soubor „ Mačkovské kočky“ přijel zahrát do Domova pro seniory do Blatné pohádku „ Doktor Mrazík“. Velký potlesk svědčil o tom, že se seniorům pohádka moc líbila. Na závěr jsme si navzájem popřáli vše nejlepší a hodně zdraví v novém roce 2018.

 

13.12.2017

 

Předvánoční setkání Strakonice

 

V Městském domě kultury ve Strakonicích se opět, jako každoročně, uskutečnilo předvánoční setkání, pořádané Sdružením zdravotně postižených. V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím jsme se této akce zúčastnili  i my. Již po devatenácté zde probíhal zábavný program plný překvapení a diskotéka s našimi kamarády. Bylo to velmi zábavné odpoledne.

5.12.2017

 

Mikulášská nadílka Domov pro seniory Blatná

 

Náš pěvecký soubor „Mačkovské kočky“ byl pozván na Mikulášskou nadílku do Domova pro seniory v Blatné. Mikuláš, Anděl a čert předávali všem bohatou nadílku a náš sbor jim k tomu zpíval s heligonkou lidové písničky, které si všichni s chutí zanotovali. Popřáli jsme si navzájem hodně zdraví v nové roce 2018 a se těšíme na další setkání.

 

9.12.2017

 

Mikulášská nadílka

 

Naším Domovem chodil Mikuláš a protože by toho na něj samotného bylo hodně, vzal si na pomoc z nebes Anděla a na zlobivé jedince čerty z pekla. Takto k nám opět zavítali hasiči z Čížové.Všichni „hříšníci“ svatosvatě slibovali, že se polepší. Nakonec vše dobře dopadlo, čerti nikoho do pekla neodnesli a po rozhřešení hříchů každý dostal balíček sladkostí.

Velké poděkování patří jednak zaměstnancům DOZP, kteří zajišťují nadílku na zdravotně ošetřovatelském úseku a pak hasičům z Čížové, kteří nás každoročně navštěvují v maskách čertů, Mikuláše a Anděla a za jejich bohatou nadílku. Další dík patří velkoobchodu potravin BIDFOOD s.r.o. za dodání cukrovinek.  Pohoštění pro pekelníky a nebeské VIP zajistil Masokombinát Písek.  Děkujeme.

 

6.12.2017

 

Plavecké závody

 

Ve strakonickém bazénu Na Křemelce se konal již 19.ročník plaveckých závodů, který připravil pro mentálně postižené sportovce Denní stacionář Strakonice.

Závodů se zúčastnili sportovci nejen z jižních, ale i středních Čech. Pozvání přijali plavci z 11 zařízení a to z Lochovic, Tloskova, Bylan, Záluží, Českých Budějovic, Prachatic, Písku, Zběšiček, Javorníka, domácí Strakonice a my. V jednotlivých plaveckých disciplínách získali zlato Olga Pešková a František Zábranský, stříbro Kamila Nováková a Jitka Lidinská, bronz Marie Ťulpová, Kristina Francová, Vladimír Richter a Marie Vlková, na 6. místě se umístili Tomáš Hamáček a Bohumil Petráš.

V jízdě na tobogánu byla nejrychlejší ženou Olga Pešková a druhé místo v mužích si vybojoval Vladimír Richter.

Ve štafetách na 5 x 25m si doplavalo družstvo ve složení Kristina Francová, Olga Pešková, Marie Ťulpová, Vladimír Richter a František Zábranský čtvrté místo.

Celkově tým Domova PETRA vybojoval v silné konkurenci 11 družstev úžasné 3. místo.

 

5.12.2017

 

Mikulášská nadílka Domov pro seniory Blatná

 

Náš pěvecký soubor „Mačkovské kočky“ byl pozván na Mikulášskou nadílku do Domova pro seniory v Blatné. Mikuláš, Anděl a čert předávali všem bohatou nadílku a náš sbor jim k tomu zpíval s heligonkou lidové písničky, které si všichni s chutí zanotovali. Popřáli jsme si navzájem hodně zdraví v nové roce 2018 a se těšíme na další setkání.

 

4.12.2017

 

Vernisáž Plzeň

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím začal mezi naším Domovem a Galerií „U Andělíčka“ v Plzni již XVI. ročník Vernisáže obrazů a výrobků ze sociálně-terapeutických dílen našich uživatelů.  Po milém přivítání majitelem galerie p. Jožkou Osobou byla výstava zahájena. Náš pěvecký sbor „Mačkovské kočky“ zazpíval pásmo vánočních písní. Hosté s velkým obdivem shlédli obrazy i výrobky a popřáli jsme si navzájem krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2018.

 

 

28.11.2017 

 

Peklo Příbram

 

I v letošním roce jsme si nenechali ujít v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím návštěvu našich kamarádů v Integrované střední škole v Příbrami. Ve škole náš soubor „Mačkovské kočky“ zatančil pro publikum tři tance. Tanečníci byli za svá čísla odměněni velkým potleskem. Po vynikajícím obědě v restauraci a předání vlastnoručně upečených jablečných strúdlů jsme navštívili příbramský důl Marii v Březových Horách, kde jsme šlapali v hloubce devíti metrů přes 500 m dlouhou štolou do hlubin pekelné říše. Před branami pekla jsme se setkali s vládcem podzemí Permonem a malými skřítky – permoníky, kteří horníkům pomáhali v těžké práci a zároveň trestali lidskou pýchu a nespravedlnost. Permon nás pak zavedl k čertům, kteří hráli mariáš a vařili pekelný guláš. Ti o nás snad věděli všechno! Protože se jednalo o trochu strašidelnou návštěvu, po čertech jsme vystoupali po nebeských schodech, kde nás očekávalo již příjemnější setkání s Mikulášem, Andělem a sv. Petrem, který se podíval do knihy hříchů a předčítal, kdo zlobil. Také i zde bylo vidět, že jsme pod neustálým dohledem. Všichni svatosvatě slibovali, že se polepší a za to dostali od Mikuláše sladké laskominy. Pak jsme se ještě společně se studenty a učitelkami setkali v cukrárně, kde při sladkém občerstvení měli pro nás připraveny různé úkoly.

Moc děkujeme ISŠ Příbram za vynikající přípravu a za vše, co pro nás konají!

 

21.11.2017

 

Vernisáž

 

Na pozvání PaedDr. Taťjany Horké, členky rady městské části Prahy 9, jsme připravili v Galerii 9 ve Vysočanech výstavu našich výrobků ze sociálně-terapeutických dílen. Výstava nese název „ Srdce v dlaních.“ Jedná se práce klientů – obrazy, keramika, malba na hedvábné šátky, tkané koberečky, polštáře a různé jiné dekorace. V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím jsme se zúčastnili v úterý 21.11.2017 Vernisáže, kterou zahájila PaedDr. Taťjana Horká a kurátorka výstavy Mgr. Eva Kořánová. Po milém přivítání zazpíval náš pěvecký soubor „Mačkovské kočky“ pásmo vánočních písní. Výstava je otevřena pro veřejnost do 14.12.2017. Srdečně vás všechny zveme!

 

20.11.- 24.11.2017

 

Nové Hutě

 

Jako každým rokem, tak i letos, vyjelo deset klientů s doprovodem na týdenní aktivizační pobyt na Nové Hutě.  Hned po příjezdu na horskou chatu Kodrea jsme se ubytovali a po výborném obědě vyrazili na túru směr Churáňov – skokanský můstek. Cesta byla náročnější, protože byl velký mráz a silný vítr. Na druhý den jsme vyhlásili soutěž „ O nejhezčího sněhuláka.“  Každý si postavil sněhuláka svého. Po obědě jsme vyjeli do města Vimperk na prohlídku města a zámku. Večer byl v duchu tvořivosti - ,,Vybarvi si písmenko.‘‘ Ve středu dopoledne jsme uskutečnili hromadné focení a vyrazili na 12 km dlouhou túru směr Borová Lada. Byl krásný slunečný den. Čtvrteční dopoledne bylo v duchu her – slovní fotbal, tichá pošta, moc jsme se nasmáli. Odpoledne jsme si vyšli do návštěvnického centra Kvildy na jeleny, kterých jsme viděli mnoho a dokonce i jednoho rysa, který nově přibyl k jelenům. Čas utíkal jako voda a když nastala hodina „H“, následovalo balení a návrat domů.

 

 

14.11.2017

 

Zdobení vánočního stromečku

   

Opět po roce Muzeum středního Pootaví Strakonice připravil v kapitulní síni strakonického hradu tradiční vánoční výstavu. Tentokráte se jmenuje Vánoce v proměnách času a zaměřuje se na vývoj oslav vánočních svátků v průběhu 20. století.

Stejně jako v minulých letech bude akci doprovázet výstava vánočních stromečků a dekorací v přilehlých ambitech.

 I my jsme se, jako každým rokem, zúčastnili zdobení vánočního stromku.

Vernisáž výstavy a zároveň  přehlídky proběhne v úterý  21. listopadu v 16 hod. v kapitulní síni.  Výstava potrvá do 26. prosince 2017.

29.10. 2017

 

Divadlo

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se 37 uživatelů z našeho Domova vydalo na divadelní představení místního ochotnického souboru v nedalekých Miroticích. Pohádka o čertech s názvem „ Nezbedná pohádka“ , která je již skoro aktuální, protože se blíží Mikulášská nadílka,  se nám velice líbila. Potkali jsme se tam také  s našimi dobrými kamarády z DOZP Osek. Na závěr si pro nás účinkující připravili sladké občerstvení v podobě lineckých koláčků. Děkujeme za pozvání.    

 

28.10. 2017

 

„ U Datla „ o datlovi s Datlem

 

V sobotu jsme se i přes větrné počasí vydali do Blatné, kde se konala akce PTÁK ROKU – DATEL, 20 LET HOSPODY U DATLA.

Jako každý rok byl Českou ornitologickou společností vybrán pták roku a letos měl to štěstí DATEL ČERNÝ. Místní pobočka pod vedením RNDr. Petra Pavlíka uspořádala procházku do parku spojenou s povídáním o datlech a jim příbuzných šplhavcích. Protože v parku byla velká zima, následoval přesun do Hospody U Datla, kde jsme si zakoupili občerstvení  a začalo povídání s projekcí, které se zúčastnil majitel restaurace Jiří Datel Říha a Zdeněk Strakapoud Říha. Povídání to bylo poučné i humorné, všichni jsme byli nadšeni, protože hodně vystupujících a účastníků této akce známe. Poté následovalo divadlo na téma Datel  a datel s přáteli. Domů jsme se vraceli plni dojmů.

 

25.10. 2017

 

Šipky Záluží

 

Denní a týdenní stacionář Klíček Záluží opět pořádal další turnaj v šipkách, na kterém jsme samozřejmě nesměli chybět. Šipkaři stříleli o sto šest.  Bojů o medaile se zúčastnilo šest pětičlenných družstev z jihu Čech – domácí tým, Mačkovské kočky, Domov sv. Anežky, Empatie České Budějovice, Denní stacionář Strakonice a Domov Zběšičky. Soutěžili jednotlivci ve hrách 301 a Free a proběhla i soutěž týmů ve hře 5 x 10 hodů. V soutěži 301 se nejlépe umístil Vladimír Richter na  4. místě, v soutěži Free bronzovou medaili získala Miluše Netrvalová a soutěž týmů zaslouženě vyhrály s velkým bodovým náskokem Mačkovské kočky ziskem 789 bodů. Domov Petra dále reprezentovaly Jana Ratajová, Olga Pešková a Kamila Nováková. Naši sportovci si domů odvezli spoustu dárků a velký zlatý pohár. Gratulujeme.

 

18.10. 2017

 

ZOO Praha

 

Slunný podzimní den patřil návštěvě zoologické zahrady v hlavním městě. Ráno jsme vyjeli v rámci kontaktu se společenským prostředím žlutým autobusem Student agency směr Praha. Všem se cesta tímto dopravním prostředkem, kterým jeli poprvé v životě, moc líbila. Kdo měl chuť na kávu, mohl si ji zdarma vychutnat, jiní využili sluchátek k poslechu hudby nebo sledovali televizi. V ZOO jsme navštívili indonéskou džungli, pozdravili žirafy, slony se slůňátky, lední medvědy, lachtany, tučňáky, velemloky, želvy, šelmy a další zvířata. Ze všeho nejvíce nás zaujaly gorily s roztomilými mláďaty. Při zpáteční cestě jsme si v autobuse vyprávěli zážitky z celého dne.  

 

 

14.10.2017

 

Běh pro Anežku

 

V sobotu  odstartoval v Domově sv. Anežky o.p.s. v Čihovicích 1. ročník běžeckého dne na tři a pět kilometrů. Celkem se zúčastnilo kolem stovky sportovců z blízkého i dalekého okolí. Na pozvání v rámci aktivizační činnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se do sportovního dne zapojily i dvě naše klientky – Anna Křížová a Kristina Francová. Obě bez problémů zdolaly 3 km dlouhou trať.

Kulturní vsuvkou bylo úvodní vystoupení místní hudební skupiny „Živelná pohroma“ z Domova sv. Anežky. Průběžně pak celé odpoledne hrála k poslechu a tanci kapela Dělobuch. Na závěr, před vyhlášením výsledků, vystoupil náš pěvecký sbor „ Mačkovské kočky“ s pásmem lidových písní za doprovodu heligonky. Slunečné počasí nám přálo, všude panovala dobrá nálada. Plni krásných dojmů jsme se vrátili zpátky domů.

Děkujeme za pozvání.

 

13.10. 2017

 

Stopovací hra

 

V pátek se dvě skupiny uživatelů Domova PETRA s instruktorkami v rámci aktivizační činnosti zúčastnily „Stopovací hry“, kterou pro mentálně postižené klienty připravily vychovatelky Denního stacionáře ze Strakonic. Jednotlivá družstva se vydala podle mapy na cestu za pokladem. Zda jdou správně, poznali soutěžící vždy po nalezení úkolu, na který musela skupina odpovědět na přiložené listy. Úkolů bylo celkem 18 a během cesty museli ještě nalézt a vyfotit neznámou zvláštnost. Byla jím madonka u studánky uprostřed lesa, o kterou se starají skauti, kteří přijíždějí do blízkého tábora. Tam byl také cíl cesty a místo odpočinku. Všichni si opekli buřty a poté si zahráli „Na pašeráky.“ Vítězové měli právo nalézt poklad, ke kterému jim dopomohla opět mapa. Poklad se nalézal v blízkosti Hrobky Enisů a Batagliů u Chvalovského rybníka. Všichni si krásný podzimní den užili a naše klienty čekala ještě pěší cesta lesem zpět domů.

 

10.10.2017

 

Bramborové slavnosti

 

Našimi kamarády z DOZP Osek jsme byli pozváni na  „Bramborové slavnosti“ .Tato akce se konala v rámci kontaktu se společenským prostředím. Po zahájení byly pro všechny připraveny ochutnávky z brambor – polévka, bramboráky, halušky, sladké buchty apod. Nechyběly ani zábavné soutěže a hry při zpěvu místní Osečanky a diskotéky s DJ Standou. Děkujeme za krásně prožité odpoledne.

 

5.10. 2017

 

Turnaj v iBoccii

 

Na ukončení „ Týdne sociálních služeb“ jsme připravili na našem víceúčelovém sále „Turnaj v iBoccii. Každý tým se snažil co nejlépe házet míčky, aby zvítězil. Tři vítězná družstva byla odměněna dárky.

 

2.- 6.10.2017

 

Týden sociálních služeb

 

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásily ve dnech 2.-6.10.2017  „Týden sociálních služeb ČR.“

 

Domov PETRA Mačkov připravil v rámci tohoto týdne tyto akce:

 

2.10. Pochod do Čekanic

 

3.10. Exkurze do Domova Libnič a Centra sociálních služeb Empatie

 

4.10. Den otevřených dveří v DPM

 

5.10. Turnaj v iBocii

 

2.10.2017

 

Pochod

 

V rámci týdne sociálních služeb jsme připravili pochod směr Čekanice. Skupina klientů s doprovodem šla trasou lesem, kolem rybníka Chvalov, prohlédli si hrobku Enisů  z Lažan a u letního tábora si pochutnali na opečených buřtíkách. Poté se vydali až k zámečku do Čekanic, který byl dlouho naším domovem.

 

29.9. – 1.10.2017

 

Další velký úspěch mačkovských sportovců!

 

V rámci aktivizační činnosti se zúčastnilo osm našich plavců Národních her v Plzni. Družstvo ve složení Marie Ťulpová, Marie Vlková, Jan Wittberger, Kristina Francová, Dana Procházková, Tomáš Hamáček, Jana Loužecká a Olga Pešková přivezlo domů 2 zlaté, 4 stříbrné a 2 bronzové medaile. Nejúspěšnějším plavcem Domova PETRA se stala Marie Ťulpová, který získala dvě zlaté medaile a vybojovala si postup na světové hry v Abú Dhabí v roce 2019. Stala se tak třetím sportovcem, který bude naše zařízení reprezentovat na Světové olympiádě mentálně postižených sportovců v Arabských emirátech. Druhým velmi úspěšným plavcem je Olga Pešková, která získala dvě stříbrné medaile. Dalšími držiteli cenných kovů jsou Jana Loužecká a Jan Wittberger, kteří shodně vybojovali stříbro a bronz.

Všichni podali maximální výkony a vzorně reprezentovali naše zařízení nejen sportovními výkony, ale i svým chováním.

Při zpáteční nedělní cestě z plaveckého areálu na vlakové nádraží jsme využili volné chvíle a společně navštívili muzeum loutek na plzeňském náměstí. Všem se nám loutky velmi líbily a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací a shlédli několik ukázek z divadelních představení.

 

27.9.2017

 

Václavská pouť

 

V rámci kontaktu se společenským prostředím jsme se jako každoročně vydali do Strakonic na největší jihočeskou pouť. Nikdo si nenechal ujít atrakce, stánky, prostě vše, co k pouti patří. Kdo se nebál, svezl se na kolotoči, jinak samozřejmě všechny lákaly dobroty na stáncích – např. langoše, hranolky, párky v rohlíku, klobásy, sladkosti nebo limonády s kávou. Sluníčko se sice na letošní „ pouťování“ zpočátku moc nesmálo, ale to se na atmosféře akce vůbec neprojevilo. Z letošní poutě měli všichni uživatelé spoustu nových zážitků a těší se na příští rok.

 

27.9.2017

 

Výstava

 

Ve víceúčelovém sále Domova pro seniory v Lidické ulici ve Strakonicích se konal již  XV. ročník výstavy ručních prací nejen místních seniorů, ale i výrobků klientů z ostatních zařízení. I my jsme se této výstavy zúčastnili v rámci sociálně terapeutických dílen - např. jsme vystavovali tkalcovské a keramické  výrobky, obrazy, šátky malované na hedvábí, vyšívané polštáře a jiné dekorace. Letos se každý může potěšit krásou více jak dvou tisíc pěti set výrobků od šestnácti vystavovatelů a jednadvaceti prodejců. Výstava je velmi pěkná a nápaditá. Potrvá do pátku 6. října.

 

13.-15.9.2017

 

Národní hry Šumperk

 

V rámci aktivizační činnosti a kontaktu se společenským prostředím se 9 našich sportovců s doprovodem zúčastnilo Národních her v atletice a cyklistice v Šumperku. Družstvo ve složení Anna Křížová, Pavlína Trunečková, Jan Wittberger, Kristina Francová, Veronika Moudrá, Dana Procházková, Tomáš Hamáček, Jana Loužecká a Dagmar Jandová přivezlo domů 6 zlatých, 4 stříbrné a 3 bronzové medaile. Nejúspěšnějším sportovcem byl Jan Wittberger, který získal dvě zlaté medaile v cyklistice a zcela nečekaně, ale naprosto hladce, si vybojoval postup na světové hry v Abú Dhabí v roce 2019. Třetí prvenství získal v běhu na 100 m. Dalším sportovcem, který bude naši republiku reprezentovat je atletka Veronika Moudrá, která získala zlato v běhu na 400 m a stříbro na 100 m trati. Držitelkou zlata byla také Kristina Francová na 100 m trati a k tomu přidala stříbro ve vrhu koulí. Anna Křížová, která ve svých 55 letech uběhla trať 800 m, získala nejen zlatou medaili, ale i obdiv a respekt všech zúčastněných sportovců a hlavně organizátorů. Ve skoku dalekém si skočila pro bronz. Dalšími medailisty z našich řad byla Jana Loužecká, která získala stříbro ve skoku dalekém a na 100 m trati si doběhla pro bronz. Také Pavlína Trunečková si vybojovala třetí příčku ve vrhu koulí. Všichni podali maximální výkony a vzorně reprezentovali naše zařízení nejen sportovními výkony, ale i svým chováním.

Všechny kluby získaly od ČHSO dva oštěpy a mají za úkol rozjet novou disciplínu a představit ji na Národních hrách v létě 2018 v Brně, které jsou také nominační pro Abú Dhabí a také povinné pro již nominované sportovce.

Celá naše výprava zapůsobila velmi dobře na vedení ČHSO a byly velmi pozitivní reakce na naše jednotné sportovní oblečení.

Těchto Národních her v atletice a cyklistice se zúčastnilo 130 mentálně postižených sportovců z celé republiky.

Poděkování patří našim trenérkám p. Janě Čížkové a p. Ing. Evě Hrubé, které se naplno věnovaly přípravě sportovců

 

12.9.2017

 

Westernový den

 

Již v pořadí 10. WESTERNOVÝ DEN nás očekával v rámci aktivizační činnosti v areálu našeho Domova od 13.00 hodin.

Na pozvání přijeli i naši kamarádi - DOZP Osek, DOZP Zběšičky, Denní a týdenní stacionář Duha Písek, Domov Libníč a Centrum sociálních služeb Empatie Č. Budějovice, Denní stacionář pro mentálně postižené děti, mládež a dospělé Strakonice, Klíček Tábor, Sociální pohoda o.p.s. Javorník, DOZP Milíře a Domov pro seniory Světlo Drhovle.

Program začal představením našeho chovu koní a vystoupení klientů s poníky. Dalším číslem byl Jessie a kůň Puntík, divadlo ToTem s pohádkami a na závěr nám ukázaly svůj program  mažoretky PREZIOSO z Blatné. Samozřejmě ani o sportovní soutěže nebyla nouze. Občerstvení s přípravou párků v rohlíku zajišťovala firma DENTIMED. Dále se podávaly pochoutky jako řezy, slané pečivo a guláš. K tanci a poslechu zahrála country písničky DJ IRIS. Celým odpolednem provázela, jako každoročně, moderátorka Hitrádia Faktor Jana Křížová.

Tímto bychom rádi poděkovali našim sponzorům - Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s., DENTIMED, VESAD s.r.o. – výroba elektronických součástek a POGRR s.r.o.

 

6.- 7.9.2017

 

Návštěva ISŠ z Příbrami

 

Opět nás poctili dvoudenní návštěvou naši kamarádi z ISŠ z Příbrami. První den nás čekal v rámci aktivizační činnosti 12 km společný pochod směr Tchořovice, kolem rybníků Hadího a Pálence. Zpět jsme jeli vlakem do Mačkova. Na druhý den nám zahráli studenti indiánskou pohádku. Nakonec všem  předali dárky a jako vždy, nechyběly ani jimi upečené jablečné řezy.  Všem našim kamarádům i jejich učitelům patří velký dík.

 

1.9.2017

 

Výstava

 

Ve dnech od 1.9. do 31.10. 2017 vystavuje náš Domov PETRA Mačkov v Komunitním centru v Blatné výrobky ze sociálně -terapeutických dílen, např. obrazy, koberce, keramiku, polštáře, malované šátky na hedvábí apod. Přijďte se podívat.

 

25.8.2017

 

Trénink Blatná

 

V pátek se klienti Marie Ťulpová, Kristina Francová a Tomáš Hamáček připravovali na plavecké závody v nekrytém bazénu v Blatné. Všem se trénink moc líbil a při Národních hrách v Plzni zajisté odvedou co nejlepší výkon a budou vzorně reprezentovat náš Domov.

 

23.8.2017

 

Návštěva

 

Na pozvání p. Ludmily Maňhalové, bývalé zaměstnankyně ÚSP v Čekanicích, přijelo k ní domů na návštěvu šest klientek s doprovodem. Při občerstvení si popovídaly a zavzpomínaly na staré časy pobytu v zámečku v Čekanicích.

Moc děkujeme za pozvání a paní Maňhalové přejeme hodně zdraví a rodinné pohody!

 

 

 

19.-20.8.2017

 

Blatenská pouť

 

Na prahu prázdnin se v Blatné konala jako každým rokem velká pouť. V rámci kontaktu se společenským prostředím se v sobotu i v neděli naši uživatelé s doprovodem vypravili na tuto akci. Kdo se nebál, svezl se na řetězovém kolotoči, autodromu, twisteru a jiných atrakcích. Oba pouťové dny provázelo krásné slunečné počasí.

Děkujeme Městskému úřadu v Blatné a provozovateli pouti za volné vstupenky, kterými nám udělali velkou radost!

9. 8. 2017

 

Ruské kuželky

 

Slunečné počasí nás vylákalo do atria na sportovní klání v ruských kuželkách. Do hry se zapojila většina uživatelů. Tentokráte šlo hlavně o to, aby se všichni v letních dnech pobavili a zasoutěžili si. Každý chtěl shodit co nejvíce kuželek. „ Dobrá trefa“ - to bylo heslo tohoto odpoledne. První místo si vyházela Olga Pešková.

 

4.8.2017

 

Turnaj v šipkách

 

Další prázdninovou akcí byl turnaj v šipkaření, který se konal opět v našem víceúčelovém sále.  V soutěživé náladě se každý se snažil co nejpřesněji trefit terč, aby zvítězil. První tři výherci obdrželi krásné věcné ceny.

 

1.8.2017


Kapela Tamty

 

Na první srpnový den pro nás připravila country kapela TAMTY, se kterou hraje naše zaměstnankyně Jana Viktorová, koncert. Krásné country písničky se linuly naším víceúčelovým sálem, uživatelé společně s kapelou zpívali, někteří tančili a ostatní jen poslouchali. Koncert se povedl, všude byl slyšet zpěv a smích.

 

Plavecký bazén

 

V rámci sportovní aktivizační činnosti navštívili naši čtyři uživatelé s doprovodem plavecký bazén v Blatné. Užili si tak dvě hodiny plavání a dovádění ve vodě.

 

13.7.2017

 

Výlet do Březnice

 

Plánovaný výlet do Březnice se uskutečnil tento čtvrtek v rámci aktivizační činnosti. 9 uživatelů s doprovodem ráno vyjelo vlakem do Březnice, kde si všichni prohlédli státní zámek, který je obklopen renesanční zahradou a přilehlým anglickým parkem. Dalším navštíveným zajímavým místem byla synagoga, která se nachází uprostřed židovské čtvrti zvané Lokšany, architektonicky nejzachovalejší židovské čtvrti v Čechách z první poloviny 18. stol. Po kulturním zážitku si společně pochutnali na výborném obědě v restauraci Na statku. Při zpáteční cestě si ještě v Blatné smlsli na osvěžující zmrzlině. S nevšedními zážitky se vraceli zpátky domů. Výlet se povedl.

 

12.7.2017

 

Turnaj v KUBB

 

V rámci aktivizační činnosti jsme na prázdniny připravili pro klienty turnaj v KUBB, který se odehrál na hřišti v areálu Domova. Naši sportovci přišli natěšeni na sportovní klání a samozřejmě chtěli všichni zvítězit. Byli rozděleni do deseti družstev po třech a po celé dopoledne byla vidět velká snaha vyhrát. K tomu všemu hrála diskotéková hudba a nechyběla ani kávička s limonádami a šťávou. Šťastné tři nejlepší týmy byly odměněny hodnotnými cenami. KUBBU ZDAR !!

 

 

3.7.2017

 

Cipískování

 

V pondělí 3. července v rámci aktivizační činnosti vyrazili někteří naši klienti ze zdravotního oddělení s doprovodem na celodenní výlet do královského města Písku. Počasí nám přálo a všichni jsme si udělali příjemnou procházku podél řeky Otavy. Obdivovali jsme krásné sochy z písku a společně poznávali postavy ze známých pohádek jako je Rumcajs, Cipísek, Manka apod.  Po občerstvení limonádou a zmrzlinou jsme poobědvali v restauraci v místní Sladovně.   Zpátky jsme se vraceli příjemně unaveni a plni emocí a zážitků.

 

 

13.6.2017

 

Návštěva studentů

Od rána jsme se těšili na naše kamarády z ISŠ z Příbrami. Studenti nám přivezli, jako již tradičně, tři krabice vlastnoručně upečeného jablečného závinu. My jsme si na oplátku pro ně připravili program a to soutěž v iBoccii.  Všude panovala soutěživá nálada a pro tři vítězné týmy byla připravena sladká odměna. Vítězem se stala trojice M. Jarošová, H. Balazsová a O. Pešková. Dopoledne proběhlo ve veselé náladě, na závěr jsme se společně zatančili při diskotékových písničkách. Děkujeme za vše a těšíme se na další setkání.

 

 

31.5. 2017

 

Prostor pro duši Tachov 

 

Již 16. ročník přehlídky tvořivosti a schopnosti dětí s postižením s názvem „Prostor pro duši“ nás opět v letošním roce očekával v rámci zprostředkování se společenským prostředím v Tachově. Během přehlídky, která trvala od 31. května do 1. června, se vystřídalo na pódiu mnoho zařízení se svým vystoupením. Náš soubor „Mačkovské kočky“ se tentokráte představil se zpěvem lidových písní za doprovodu heligonky a houslí. Písničkami jsme naladili nejen publikum, ale i porotu z představenstva Města Tachova, která zpívala společně s námi. Se zaujetím jsme shlédli i vystoupení ostatních účinkujících. Každý si vybral z vystoupení to, co mu bylo nejbližší, co ho zaujalo a na co si odnesl krásnou vzpomínku. Program se vydařil, těšíme se již dnes na další ročník. Děkujeme za pozvání !

Po skončení přehlídky jsme navštívili Park Boheminium v Mariánských Lázních, kde jsme si s velkým obdivem prohlédli unikátní výstavu asi šedesáti miniaur významných stavebních a technických památek z celé České republiky.

Po opravdu vydařeném dni jsme se vraceli s krásnými zážitky domů do Mačkova.

 

30.5.2017

 

Pochod

 

Konečně se nám podařilo zrealizovat pochod mezi Blatnou a Chlumem, který jsme plánovali již delší dobu. Zúčastnilo se ho několik klientů, kteří patří mezi nejstarší a také nejpracovitější v Domově. Do Chlumu jsme dorazili ve velmi dobré náladě, ugrilovali jsme si k obědu maso a cestou zpět jsme se stavěli na jedno pěkně orosené pivečko pod paraplíčkem v Blatné. Celým dnem nás provázelo krásné slunné počasí a radost z výletu.

Chtěli bychom touto cestou poděkovat paní Janě Turínové, která pracuje v domově jako terapeutka. V den naší návštěvy si ale vzala dovolenou, aby nás mohla uvítat a pohostit.

Jani, děkujeme!

 

 

30.6.2017

 

Poslední školní den

 

I naše poslední dvě školačky, které navštěvují Základní speciální školu v Blatné, se na závěr školního roku velmi těšily a do školy vezly krásné kytice. S vysvědčením a s dobrou náladou  se vracely do Domova. Huráááá - vždyť přece začínají prázdniny !

Zvláštní poděkování patří všem p. učitelkám za jejich péči a trpělivost.

 

28.6.-29.6.2017

 

Stanování

 

Kamarádi z oddělení Včela, Beruška a Motýl se po roce opět sešli na společném stanování, aby prožili krásné odpoledne při společenských hrách, spojených s hudbou, zpěvem a dobrotami. Následovalo grilování buřtíků se zeleninou a brambůrkami, na kterých si všichni opravdu pochutnali.  Celý tento krásný den se završilo stanováním pod smrčky, kde jsme si do noci povídali, zpívali nebo prostě jen vnímali a pozorovali noční přírodu. A i když nám přes noc trochu pršelo, odnesli si všichni nezapomenutelné zážitky a zároveň přání, že si příští rok tuto akci rádi zopakujeme.

 

27.6.2017

 

Diskotéka

 

Již od rána jsme se těšili na naše kamarády z DOZP Osek, kteří přijali pozvání na letní diskotéku, která se konala v areálu našeho Domova. Po milém přivítání se pak už jen všichni svíjeli v rytmu tance při diskotékových písních. Na občerstvení se podávaly grilované špekáčky s chlebem, hořčicí a kečupem, káva, limo a nealkoholické pivo. Celé odpoledne se skvěle vydařilo.

 

21.6.2017

 

Turnaj v KUBB

 

Na 5. ročník švédské hry KUBB, který jsme připravili v rámci aktivizační činnosti opět v našem Domově PETRA Mačkov, přijalo pozvání 7 zařízení - Denní stacionář Strakonice, DOZP Osek, Duha Písek, DOZP Zběšičky, Denní a týdenní stacionář Klíček Tábor, Empatie České Budějovice a Dětský domov se školou Sedlec-Prčice.  První tři vítězná družstva si odnesla dřevěné medaile KUBB a tašku s dárky. Dřevěné medaile KUBB vyrobila pro všechny zúčastněné paní Jana Čížková - trenérka našeho družstva a dalším sponzorským darem byly výborné dorty z Pekáren Klas a.s. Protivín. Celým dnem soutěžního klání nás provázelo krásné slunečné počasí a písničky pro dobrou náladu. Nechybělo ani výborné občerstvení. Všichni si KUBB užili a těší se na další ročník, který se bude tradičně konat opět za rok.

 

30.5.2017

 

Petanque Osek

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a aktivizační činnosti se náš tým „Mačkovských koček“ zúčastnil sportovního klání v pétanque. Soutěžily tři páry  z Mačkova a tři páry z DOZP Osek. Hřiště bylo perfektně připravené a ve velmi teplém počasí se naše děvčata snažila porazit chlapce. To se nakonec podařilo Boženě Štětinové a Žofii Peterové, které obsadily 2. místo. Gratulujeme !

 

27. 5. 2017

 

Pochoďák

 

V sobotu jsme se zúčastnili pěší túry, kterou pořádala v rámci „Dětského víkendu“ Obec Mačkov. Letos se připojilo čtrnáct našich uživatelů k mačkovským turistům a vyrazilo směr Čekanice. Krásnou 11 km procházku malebným okolím jsme všichni společně zakončili opékáním buřtů. Děkujeme za krásně prožitý den!

 

24.5.2017

 

Návštěva mateřské školy

 

50 dětí s doprovodem z mateřské školy z Blatné se přišlo podívat do našeho Domova na pohádku „ Doktor Mrazík“, se kterou se představil  náš divadelní soubor “ Mačkovské kočky“. Všechny děti byly nadšeny nejen hranou pohádkou, ale i maskami postav z pohádky. Na závěr se s nimi vyfotily a slíbily, že příště přijdou zase.

 

24.5.2017

 

Klíčkování na kolech

 

Klíček Záluží vyhlásil 1. ročník závodů na kole, kterého se zúčastnili v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a aktivizační činnosti i někteří naši sportovci se svými novými koly. Závodilo se na 750 m okruhu, který využívají k tréninku táborští cyklisté. Závodu se dále kromě nás zúčastnily týmy z domácího Klíčku a ZŠ Mikuláše z Husi. A jak to nakonec dopadlo? V soutěži družstev se Mačkovské kočky umístily na druhém místě. Nejrychlejším cyklistou našeho zařízení a i nejrychlejším v celkovém pořadí se stal Jan Wittberger, na druhém místě skončil Václav Čížek a bronz si odvezla Olga Pešková. Na dalších příčkách se umístili  Jana Loužecká, Jana Ratajová, Kristýna Francová a Tomáš Hamáček. Úplně zvláštní kategorií byly závody tříkolek, který jela pouze Božena Štětinová. Všichni si odvezli domů medaile, diplomy, pohár za soutěž družstev, navíc spoustu krásných zážitků z příjemně stráveného sportovního klání.

 

23.5.2017

 

Abilympiáda

 

Na pozvání Mateřské školy, Základní školy a Praktické školy Trhové Sviny a Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením České Budějovice se náš Domov PETRA Mačkov  zúčastnil v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím XII. Abilympiády 2017. Tento projekt je spolufinancován Jihočeským krajem. Naše Domov reprezentovala Olga Pešková, která se umístila v aranžování květin na 2. místě,  Kristina Francová byla první v tancích jednotlivce, M. Ťulpová 2. místo a H. Balazsová 4. místo v disciplíně ruční práce – vyšívání a B. Štětinová ve volné textilní technice obsadila místo 2. Všechna děvčata obdržela krásné věcné ceny s diplomy. Děkujeme za skvělou reprezentaci našeho Domova.

 

17.5.2017

 

Sportovní hry

 

V rámci aktivizační činnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se zúčastnilo šestičlenné družstvo uživatelů našeho domova Sportovních her v Hluboké nad Vltavou, které pořádalo zařízení Empatie České Budějovice. Na hrách se setkala soutěžní družstva ze třinácti domovů a stacionářů jihočeského kraje. Soutěžilo se v disciplínách: běh na 60 m, hod baseballovým míčkem, autový hod, skok z místa, hod talířem frisbee na cíl a závody vozíčkářů. Naše družstvo podporováno skupinou fanoušků z našeho domova nakonec obsadilo krásné 6. místo. Odvezlo si nejen spoustu cen, ale i zážitků ze společného setkání s kamarády. Reprezentovali nás: Jana Loužecká, Jana Ratajová, Anna Křížová, Veronika Moudrá, Kamila Nováková a Tomáš Hamáček. Sportu zdar !

 

16.5.2017

 

O zlatý střevíček 

 

V úterý 16.května. jsme se zúčastnili v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím již 5. ročníku taneční soutěže „ O zlatý střevíček“ v Sezimově Ústí II v hotelu MAS. Náš soubor „Mačkovské kočky“ve složení H. Balazsová, O. Pešková, J. Loužecká, B. Štětinová, K. Francová a T. Hamáček si opravdu ve velmi silné konkurenci s motýlím tancem  vytančil 4. místo. Pár O. Pešková a V. Čížek získal pohár za 2. místo za country tanec a další pár Ž. Peterová a T. Hamáček zlatou medaili s tancem shimmy. V jednotlivcích 

K. Francová s tancem se šátkem a stuhami obsadila 3. místo. Děkujeme za pozvání a těšíme se příští rok na další ročník taneční soutěže.

 

11.5.2017

 

Májový běh

 

Jako každý rok, tak i letos, jsme se zúčastnili v rámci aktivizační činnosti tradičního „Májového běhu“, který organizuje SOU Blatná pro všechny věkové kategorie. Opět jsme si zaběhali na sportovním stadionu v Blatné.  Největší nadšení a sportovní zápal projevovaly nejmenší děti, pro které byl připraven i hravý soutěžní doprovodný program. Soutěžilo se v běhu v několika kategoriích od mateřských škol až po střední školy. Nejlepší běžci a běžkyně byli odměněni diplomy a drobnými upomínkovými předměty. Důležité však nebylo vyhrát, ale aktivně se zapojit a zasportovat si. Ocenění si proto zaslouží všichni zúčastnění.

 

9.5.2017

 

Oslava v Oseku

 

Na pozvání DOZP Osek vyjelo několik našich děvčat na oslavu 65. narozenin Jaroslava Pivničky - jejich dlouholotetého  kamaráda a přítele naší klientky Heleny Balazsové. Srdečně mu popřály k jeho kulatému výročí a předaly dárky.  Nechybělo bohaté pohoštění a pro dobrou náladu všem k tanci a poslechu zahrála místní kapela Osečanka včele s Jaroslavem Pivničkou.

 

2.5.2017

 

Čarodějnice

 

Areál u Domova se proměnil v útočiště čarodějnic a čarodějů z různých koutů pohádkové říše. Nejenže všechny příšery naháněly pořádnou hrůzu svým vzezřením, ale překvapily i svou šikovností  a důvtipem. Nejdříve se soutěžilo v různých disciplínách a zaměstnankyně, alias zasloužilé čarodějnice I. stupně, svým zkoumavým okem bedlivě sledovaly celý průběh soutěžního klání všech týmů. Nejlepší skupiny byly náležitě odměněny. Za velkého pokřiku byla upálena na hranici čarodějnice. Při zpěvu s heligonkou se pak opékaly buřty, na kterých si všichni slastně pochutnávali. Nakonec všechny unavené čarodějnice odletěly na jakémkoliv dopravním prostředku do svých brlohů, aby načerpaly sílu na další slet.

 

Duben 2017

 

Jarní brigáda

 

     Konečně pomalu odchází zima a probouzí se příroda. Měsíc duben jsme věnovali zvelebení okolí našeho Domova. Hrabalo se listí, stříhaly keříky, zametala dlažba v areálu, plely se ozdobné půlkruhy s květinami. Práce šla všem od ruky a výsledek stojí za to.

 

 

19.-25.4.2017

 

Velikonoční soutěž v bazénu

 

V pátek 28.4.2017 se ve vstupní hale vyhlašovaly výsledky Velikonoční soutěže dvojic, která se uskutečnila v období povelikonočním v bazénu Domova PETRA. Soutěžící dvojici se sčítaly body ze tří disciplín - házení vejci na cíl, vázání mašlí na pomlázku a přenášení kachniček přes vodu. V konkurenci osmi dvojic si prvenství vybojovali Jana Ratajová a Vladimír Richter, cenu za druhé místo si odnesly Jarka Vávrová a Marie Ťulpová a na třetím místě se umístily dvojice dvě – Marie Marušová s Lídou Toužimskou a Olga Pešková s Helenou Balazsovou. Všichni soutěžící si odnesli nejen diplom a sladkou odměnu, ale hlavně zážitek ze soutěžního klání.

 

11.4.2017

 

Návštěva ISŠ Příbram

 

Naši kamarádi z ISŠ Příbram nás jako každoročně pozvali na předvelikonoční setkání. Toto setkání se uskutečnilo jako zprostředkování kontaktu se společenským prostředím. Nejdříve jsme studentům zahráli pohádku „ Putování za štěstím“. Pohádka sklidila velký aplaus. Studenti pro nás na oplátku připravili bohatý program, který začal návštěvou hornického domku v Březových Horách, kde se každoročně předvádí velikonoční zvyky a obyčeje - ukázky lidových řemesel a rukodělných prací. Všichni si mohli vyzkoušet malovat vajíčka různými  technikami, zdobit perníčky,  vyrábět z vaty a papíru ovečky, tvořit z těsta boží milosti, vyrábět píšťalky, podívat se na pletení pomlázek a drátkování vajíček apod. Pro pohodu jsme si zazpívali při heligonce a píšťale lidové písničky. Po vynikajícím obědě jsme se setkali se studenty a jejich učitelkami opět v cukrárně, kde po výborné kávičce a zákusku měli pro nás připraveny různé velikonoční soutěže. Na náladě nám neubralo ani nepříznivé aprílové počasí. Setkání se všem líbilo a  v červnu všechny naše kamarády rádi uvítáme v našem Domově.

 

13.4.2017

 

Květinový den

 

V rámci velikonočních svátků jsme na dnešek vyhlásili „Květinový den.“ Květiny jsou symbolem jara, okouzlují nás, naplňují radostí, láskou a něhou. Naši předci jimi zdobili kraslice, textil, své oděvy, dřevěné předměty, ale i domy, prostě vše, co je obklopovalo. I my jsme se inspirovali rozkvetlou jarní přírodou a pestrobarevné oblečení a květy ve vlasech rozzářily celý Domov. Krásné prožití velikonočních svátků !

 

13.4. 2017

 

Turnaj ve stolním tenisu

 

V rámci aktivizační činnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se náš sportovní oddíl zúčastnil turnaje ve stolním tenisu v Písku. Změřit síly si přijelo 10 zařízení.  Soutěžilo se v dvouhrách chlapců a děvčat a ve čtyřhrách smíšených. V nejvyšší kvalifikační skupině se umístila Jana Loužecká na 1. místě a Jana Ratajová skončila jako čtvrtá. Ve druhé kvalifikační skupině vybojovala Božena Štětinová 1. místo, Olga Pešková 2. a Bohuslava Kotrlíková 4. místo. Ve druhé kvalifikační skupině mužů byl Václav Čížek stříbrný. Ve čtyřhře děvčata porazila chlapce ze Strakonic a skončila bronzová. Všem sportovcům gratulujeme !

 

Podpořte nás, když nakupujete!

 

Přidali jsme se do projektu GIVT.cz. Pokud nakupujete na internetu – od svetru, přes parfém, televizor, dovolenou a nebo si objednáváte jídlo domů – můžete nám pomoci.

 

Uděláte to takto:

 

1. Před nákupem půjdete na http://bit.ly/PodpořteDomovPetraMačkov

2. Vyberete naši organizaci a e-shop na kterém chcete nakoupit

3. Nakoupíte, jak jste zvyklí

 

To je celé. Nestojí vás to ani korunu navíc a my dostaneme část peněz z ceny nákupu.

 

Pokud nechcete na tuto možnost pomoci nikdy zapomenout, TADY najdete chytré rozšíření prohlížeče, které vám vždy při nakupování GIVT připomene.

 

Nakupovat se dá i anonymně, takže pokud nechcete, nemusíte se nikam registrovat. A můžete o této možnosti říci i svým přátelům – ať nenakupují "zbytečně" :)

 

Díky, že na nás myslíte a pomáháte nám!

8.4.2017

 

Běhochod Čížová

 

V sobotu se uskutečnil u rybníka Čekal ve Zlivicích u Čížové již dvanáctý ročník akce pro milovníky pohybu a psů. Hasiči z Čížové vyznačili kolem rybníka asi dva a půl kilometru dlouhý okruh, na který se vydávaly početné zástupy lidí. Naši uživatelé se v rámci aktivizační činnosti této akce opět zúčastnili s naším pejskem Bárnym. Někteří to brali ve sportovním tempu, jiní jako procházku v příjemném slunečném počasí.

 

6.4.2017

 

Taneční kurz

 

Na pozvání Denního stacionáře ve Strakonicích jsme se v rámci kontaktu se společenským prostředím vydali na taneční kurz, který vede lektor Miroslav Surženko. Náš Domov přijel se šesti tanečnicemi a jedním tanečníkem a ve stacionáři nás očekávali naši kamarádi z Javorníka i ze Strakonic. Všichni se oblékli do svátečních obleků a country kurz mohl začít. Všude panovala veselá nálada a smích, tanečníci se snažili předvést ty nejlepší taneční kreace. Celá akce proběhla v příjemném duchu. Již teď se těšíme na další lekci a společné setkání.

 

 

 

4.4.2017

Vítání jara

 

V rámci kontaktu se společenským prostředím jsme se sešli s našimi kamarády z DOZP Osek, kteří nás pozvali na vítání jara do Sokolovny v Radomyšli. Společně jsme si zatančili a zazpívali s kapelou Talisman. Se svou troškou do mlýna přispěla svými písničkami i kapela  Osečanka. Nechyběly různé soutěže s jarní tématikou a výborné občerstvení. Bylo to velmi zábavné odpoledne.

 

29.3.2017

 

Kulaté jubileum

 

Mezi další šedesátnice v našem Domově se zařadila Božena Štětinová z chráněného bydlení. Popřát jí přišli nejen její kamarádky a kamarádi z Domova, ale i zaměstnanci. Také přijeli pogratulovat přátelé z DOZP Osek. Oslava proběhla za bujarého zpěvu za doprovodu heligonky, diskotéky a bohatého pohoštění.

 

21.3.2017

 

Josefovská zábava

 

Po 19. březnu, svátku všech Josefů a Josefín, jsme připravili v rámci aktivizační činnosti pro nás i naše kamarády z DOZP Osek „Josefovskou zábavu.“ Při diskotéce se všichni dostatečně vytancovali jak při moderních, tak i při lidových písničkách a sálem zněl veselý zpěv a smích. Jako vždy nechybělo ani pohoštění s domácími pečenými zákusky, slaným pečivem, popcornem, kávičkou, čepovaným pivem a limonádami. Během tanečního veselí se konaly různé zábavné soutěže a tři šťastné vítězné páry si odnášely hodnotné ceny. 

 

15.3.2017

 

Domov pro seniory Světlo Drhovle

 

Domov pro seniory Světlo Drhovle pozval náš pěvecký soubor „ Mačkovské kočky“ do jejich zámečku. V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím jsme po milém přivítání zazpívali s heligonkou lidové písničky, které potěšily srdce a duši místních obyvatel. Všude panovala úžasná atmosféra, všichni byli veselí, zpívali, někteří i tancovali. Po představení nechybělo ani bohaté občerstvení. S příslibem, že příště musíme přijet znovu, jsme s dobrými pocity odjížděli domů. Děkujeme za pozvání.

 

1.3.2017

 

Turnaj v kuželkách

 

První březnový den se naši kuželkáři zúčastnili v rámci aktivizační činnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím 9. ročníku turnaje „ O TÁBORSKÝ DŽBÁNEK“, který pořádal Denní a týdenní stacionář Klíček Záluží. Sešli se zástupci devíti zařízení z jihu Čech - domácí Klíček, Stacionář Strakonice, DOZP Osek, DOZP Zběšičky, DOZP Duha Písek, Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec, Domov sv. Anežky Týn nad Vltavou, Empatie České Budějovice a náš Domov PETRA Mačkov.

Mezi deseti nejlepšími se umístila na výborném šestém místě Jana Loužecká a vynikajícím výkonem si bronz zasloužila Dagmar Jandová. V soutěži družstev si vybojoval Domov Petra Mačkov nádherné druhé místo. Mimo výše jmenované se o stříbro dále zasloužili Olga Pešková, Václav Čížek a Vladimír Richter.

Všem sportovcům moc gratulujeme.

 

28.2.2017

 

Maškarní bál

 

Úterní odpoledne patřilo setkání rodičů, opatrovníků, uživatelů a zaměstnanců. Rodiče a opatrovníci měli možnost si popovídat s vedením Domova a vzájemně si předat různé informace. Pak už všichni pospíchali do víceúčelového sálu, kde se konal v rámci aktivizační činnosti karneval. V rytmu diskotékových písní tančily nápadité a vtipné masky a snažily se vytvořit co nejkrásnější taneční kreace. Nechybělo opět ani bohaté pohoštění. Na závěr bylo vyhlášeno a oceněno šest originálních masek. Děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě tohoto zábavného odpoledne.

 

21.2.2017

 

Valentýnský den

 

Na svátek zamilovaných si naši uživatelé mohli v sociálně-terapeutických dílnách vyrobit valentýnský dárek pro své přátele a kamarády. Všichni se nadšeně zapojili do výroby srdíček z různých materiálů a spokojeně si odnášeli krásné výtvory.

 

14.12.2016

 

Vánoční koledování

Adventní čas již vstoupil do našich srdcí a i my jsme podlehli kouzlu vánoční atmosféry.  Všichni uživatelé i zaměstnanci si přišli popřát krásné prožití svátků kulturním vystoupením  ve vstupní hale našeho Domova. V programu zazněl zpěv vánočních písní a koled, recitace básní, tanec a hraní koled na zobcovou flétnu. Voňavým štrúdlem a punčem jsme svátečně zakončili rok 2016.

Tímto děkujeme všem za spolupráci v celém letošním roce a přejeme jen to nejlepší v novém

                                   roce  2017.


V ÁN O Č N Í    R E C E  P T

 

  • 1 kg lásky
  • 80 dkg štěstíčka
  • 20 dkg pusinek
  • 20 dkg rodinné pohody
  • 10 dkg porozumění
  • 2 lžičky pomazlení
  • 2 pohlazení
  • špetka zlobení
  • dle chuti trpělivosti
  • hodně zdraví

 

              Vše dobře promíchati, upécti

                      a po částech ujídati.

 

              Dobrou chuť a šťastné Vánoce

 

7.12.-14.12.2016

 

Vánoční trojboj

 

V předvánočním čase se uskutečnila v našem bazénu v rámci aktivizační činnosti další soutěž pro uživatele. Vánoční trojboj přilákal na start 19 soutěžících, kteří se utkali ve sbírání plovoucích kroužků na čas, házení míčků na cíl a lovení potápek ze dna bazénu. Vítězství si vybojovala Marie Ťulpová, stříbro Vladimír Richter a na třetím místě se umístila Jana Loužecká. Všichni soutěžící si odnesli diplomy a drobné dárky.

 

9.1.2017

 

Závody na čemkoli

 

Konečně se z nebe snesla sněhová pokrývka. Vylákala nás ze svých domečků a hurá na kopec! V rámci aktivizační činnosti jsme se vydováděli na saních a bobech dle libosti. Pět nejlepších „jezdců“ bylo odměněno diplomem a taškou se sladkostmi. S ruměncem ve tvářích a celí promrzlí jsme se těšili na dobrý oběd a teplý čaj.

 

6.12.2016

 

Senát

 

Vernisáž „Srdce dokořán“, pod záštitou senátora Ing. Karla Kratochvíle, byla zahájena v předsálí Jednacího sálu Valdštejnského paláce v Praze. Jednalo se o výstavu obrazů a výrobků ze sociálně-terapeutických dílen našich uživatelů. Po zahájení vernisáže zazpíval náš soubor „ Mačkovské kočky“ pásmo vánočních písní. Nejen písně, ale i obrazy a výrobky naladily předvánoční atmosféru a zahřály u srdce.

 

3.12.2016

 

Mikulášská nadílka

 

Tak jako každým rokem, tak i letos, k nám v rámci aktivizační činnosti do Domova zavítali Mikuláš, čerti a Anděl. Všichni „hříšníci“ svatosvatě slibovali, že se polepší. Nakonec vše dobře dopadlo, čerti nikoho do pekla neodnesli a po rozhřešení hříchů každý dostal balíček pamlsků.

Velké poděkování jednak zaměstnancům DOZP, kteří zajišťují nadílku na zdravotně ošetřovatelském úseku a pak také hasičům z Čížové, kteří nás každoročně navštěvují v maskách čertů, Mikuláše a Anděla a za jejich bohatou nadílku. Další dík patří firmě Pogr s.r.o. za dodání cukrovinek. 

 

29.11.2016

 

Peklo Příbram

 

Jako každoročně, tak i v letošním roce, jsme vyjeli v rámci výchovné a vzdělávací aktivizační činnosti za našimi kamarády na návštěvu do Integrované střední školy v Příbrami. Náš soubor „Mačkovské kočky“ zazpíval s hudebním doprovodem pásmo vánočních písní. Nádherná hudba a zpěv navodila báječnou atmosféru předvánočního času. Všichni zpěváci byli odměněni velkým potleskem. Po výborném obědě v restauraci a předání vlastnoručně upečených jablečných závinů a krásně zdobených lineckých stromečků jsme navštívili příbramské doly, kam jsme se vydali dlouhou štolou, hlubokou 9 metrů a dlouhou přes 500 m, do „Pekla“. Z „Pekla“ jsme vystoupali po nebeských schodech do „Nebe“, kde nás vítal Mikuláš s Anděly a Sv. Petrem a všechny čekalo rozhřešení hříchů a sladká odměna v balíčcích. 

Děkujeme ISŠ Příbram za výbornou přípravu a za vše, co pro nás konají!

 

21.11.- 25.11.2016

 

Nové Hutě

 

     Na týdenní pobyt do hotelu Kodrea v Nových Hutích vyjelo v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím dvanáct našich uživatelů se psem Barnym a doprovodem.  Již jsme hotel Kodrea navštívili vícekrát, a proto naše těšení nebralo konce. Denně jsme chodili na vycházky a těšili se malebným okolím Šumavy. Navštívili jsme například skokanský můstek na Zadově, Chalupské slatě v Borové Ladě, jelení výběh na Kvildě, město Vimperk a jiné. Pro zpříjemnění nálady jsme si pochutnávali na výborných laskominách v místní cukrárně a specialitách v restauraci. Počasí se vydařilo, prožili jsme nezapomenutelný týden na horách.

 

 

16.11.2016

 

Zdobení vánoční stromečku

 

Muzeum středního Pootaví připravilo opět přehlídku vánočních stromečků a dekorací. Výstava pod názvem „ Půjdem spolu do Betléma“se konala v kapitulní síni strakonického hradu. I my jsme se, jako každým rokem, zúčastnili zdobení vánočního stromku. Vernisáž výstavy a zároveň přehlídky proběhne v úterý 22.11.2016 v kapitulní síni a výstava potrvá do 26. prosince 2016.

 

26.10.2016

 

Šipkaření

 

V rámci aktivizační činnosti a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím jsme si v tento den vyjeli zasoutěžit do Klíčku Záluží, kde probíhal 3. ročník podzimního turnaje v šipkách. Letos náš tým neobhájil loňský titul a obsadil ze šesti družstev 4. místo. Naši klienti byli ale úspěšní v jednotlivcích: Jana Loužecká byla bronzová a Vladimír Richter získal zlatou medaili. Gratulujeme.

 

Oslava životního jubilea

 

Ve čtvrtek 20. 10. 2016 oslavila krásné 90. narozeniny klientka Domova PETRA Mačkov paní Marie Mrázová.

Výborný dort, pohoštění, hudba, zpěv i krásná květina navodily skvělou atmosféru této oslavy.

I přesto, že se celý život musela vyrovnávat s těžkým handicapem, těší se paní Marie dobré kondici. Za to určitě patří velké poděkování všem zaměstnancům, kteří jí každodenně trpělivě poskytují velkou podporu a péči na vysoké úrovni.

Všichni z Domova PETRA Mačkov přejí Marušce hlavně pevné zdraví, klid a pohodu a další léta prožitá v kruhu těch, co ji mají rádi.

 

7.10.2016

 

Šipkaření

 

Na ukončení „ Týdne sociálních služeb“ jsme připravili na našem víceúčelovém sále „Turnaj v elektronických šipkách. Každý se snažil hodit co nejvíce bodů, aby zvítězil. Nakonec se stal vítězem Vladimír Richter, který obhájil 1. místo z minulého turnaje.

 

6.10.2016

 

Vystoupení

 

V rámci aktivizační činnosti náš soubor „Mačkovské kočky“ zahrál nejen uživatelům, ale i zaměstnancům našeho Domova pohádku „ Doktor Mrazík.“  Divadelnímu souboru se pohádka náramně povedla a sklidil velký aplaus.

 

5.10.2016

 

Návštěva

 

Z Blatné k nám zavítaly 3 studentky ze Střední odborné ekonomické školy, aby s našimi klienty prožily odpoledne plné zábavy. Na sále našeho Domova probíhaly různé hry a soutěže –  přebírání přírodních materiálů, barevných koleček, skládání puzzlí, malování na papír a jiné. Po skončení si všichni pochutnávali na palačinkových dortech, chlebíčcích a voňavé kávě, které pro nás naše kamarádky samy připravily.

 

Domov PETRA Mačkov

Týden sociálních služeb 3. – 7.10.2016

 

Pochod do Čekanic (již tradiční pěší túra se dvěma okruhy, kratším pro vozíčkáře a jejich doprovod, do bývalého místa pobytu většiny uživatelů s nahlédnutím do zámeckého areálu a opékáním vuřtíků u čekanické kapličky – pondělí 3.10.2016

 

Přednáška Mgr. I. Majerové z KHS Č.B. pro zaměstnance – úterý 4.10.2016

Vystoupení tanečního a pěveckého souboru Mačkovské kočky
v DPS Drhovle – úterý 4.10.2016

 

Den oteřených dveří – středa 5.10.2016

 

Divadelní představení uživatelů DPM pro ostatní uživatele a zaměstnance - čtvrtek 6.10.2016

 

Turnaj v šipkách pro uživatele DPM – pátek 7.10.2016

14.9.2016

 

Westernový den

 

Již v pořadí 9. WESTERNOVÝ  DEN nás očekával v rámci aktivizační činnosti v areálu našeho Domova od 13.00 hodin.

Na pozvání přijeli i naši kamarádi - DOZP Osek, DOZP Zběšičky, Denní a týdenní stacionář Duha Písek, Domov Libníč a Centrum sociálních služeb Empatie Č. Budějovice, Denní stacionář pro mentálně postižené děti, mládež a dospělé Strakonice, Klíček Tábor, Sociální pohoda o.p.s. Javorník, DOZP Milíře, STROOM DUB o.p.s., a Domov pro seniory Světlo Drhovle.

Program začal představením našeho chovu koní a poté vystoupením klientů s motýlím tancem. Dalším číslem byla ukázka, jak naši klienti komunikují s poníky a jejich vzájemná hra a vystoupení mažoretek Prezioso Blatná. K oživení toho dne nám přišel předvést kus svého kumštu komediant, klaun a kejklíř Vojtěch Vrtek.

Samozřejmě nechyběly ani sportovní soutěže a občerstvení. K tanci a poslechu zahrála country písničky DJ IRIS. Celým odpolednem provázela, jako každoročně, moderátorka Hitrádia Faktor Jana Křížová.

Tímto bychom rádi poděkovali našim sponzorům - MVDr. Viktor Stošek - veterinární ordinace Blatná, Servis Jiří Kolář - servis motorů, motorových pil a komunální techniky, Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice, a.s., DENTIMED, VESAD s.r.o.- výroba elektronických součástek a dílů a Laboratoř Písek

 

10.9.2016

 

Mistrovství ČR ČAS SV

 

Na pozvání organizátora veteránského víceboje Václava Šejbla v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím přijelo 5 našich klientů s doprovodem do Písku na Městský stadión, kde se konalo mistrovství ČR Českého atletického svazu Sdružení veteránů. Klienti se s chutí zapojili do soutěžního klání v běhu na 100 m a ve vrhu koulí. Spokojeni se svými výsledky se vrátili domů.

 

10.9.2016

 

Dětský den s Míšou

 

Hasiči Mačkov a Obec Mačkov připravily na sobotní odpoledne „ Dětský den s Míšou.“ Tato  slavnost se konala na hřišti v Mačkově na podporu Michaela Fencla, který je zdravotně postižený. V rámci akce byla Michaelovi předána polohovací postel od společnosti Ramissio.

Od 13.00 hod. ožilo hřiště různým vystoupením. Představily se mažoretky Prezioso, BAS a ZUŠ Blatná s tanečky, kapela Anča band a i náš pěvecký soubor „Mačkovské kočky“ přispěl svou troškou do mlýna zpěvem lidových písní. Celé odpoledne provázely různé soutěže pro děti.

6.9.2016

 

Pochod

 

V úterý se vydalo v rámci aktivizační činnosti 8 našich uživatelů na pochod do Hajan spolu s 13 studenty z ISŠ Příbram, kteří nás přijeli navštívit. Vyšli z Bezdědovic, kam se dopravili vlakem a společně přes Chlum se dostali do Hajan, kde byla první pauza na odpočinek a svačinu. Naši klienti se velmi rychle integrovali mezi studenty a společně, často ruku v ruce, dorazili až do Blatné, kde byla druhá přestávka na kávu a odpočinek. Po prohlídce města se  vydali vlakem zpět do Mačkova. Vrátili se příjemně unaveni, neboť zvládli 12 km. Užili si sluníčka a okolní přírody.

 

24.8.2016

 

Výlet s vozíky kolem Vltavy

 

Tento den se uskutečnil v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím výlet uživatelů kolem Vltavy. Zúčastnili se 4 klienti ze zdravotního oddělení a 3 klienti z chráněného bydlení. Konečná stanice autobusem našeho Domova byla v Českých Budějovicích u Globusu. Odtud vedla trasa podél pravého břehu Vltavy po cyklostezce směr Hluboká nad Vltavou. Náš 4 km úsek byl zakončen posezením v kavárně. Po celou dobu nás provázelo příjemné počasí a dobrá nálada.

 

17.8.2016

 

Mačkovské šipkaření

 

Pro zpestření všedních dnů jsme v rámci aktivizační činnosti připravili prázdninové šipkaření. Turnaje se zúčastnilo 36 uživatelů, kteří se předháněli, kdo lépe zamíří a nejpřesněji trefí nejvyšší počet bodů. Hrálo se po celý den. Odměny dostali všichni klienti a prvních šest výherců obdrželo věcné ceny. Vítězem se stal Vladimír Richter, druhá byla Jana Ratajová a třetí Veronika Moudrá.

 

20.8.2016

 

Blatenská pouť

 

Na sklonku prázdnin se v Blatné konala jako každým rokem velká pouť. V rámci kontaktu se společenským prostředím se našich jedenáct uživatelů s doprovodem vypravilo odpoledne na tuto slavnost. Kdo se nebál, svezl se na řetězovém kolotoči, autodromu, twisteru a jiných atrakcích. Celým odpoledne provázelo krásné slunečné počasí.

 

17.8.2016

 

Mačkovské šipkaření

 

Pro zpestření všedních dnů jsme v rámci aktivizační činnosti připravili prázdninové šipkaření. Turnaje se zúčastnilo 36 uživatelů, kteří se předháněli, kdo lépe zamíří a nejpřesněji trefí nejvyšší počet bodů. Hrálo se po celý den. Odměny dostali všichni klienti a prvních šest výherců obdrželo věcné ceny. Vítězem se stal Vladimír Richter, druhá byla Jana Ratajová a třetí Veronika Moudrá.

 

9.8.2016

 

Diskotéka

 

Již od rána jsme se těšili na naše kamarády z DOZP Osek, kteří přijali pozvání na letní diskotéku. Po milém přivítání se pak už jen všichni svíjeli v rytmu tance při diskotékových písních. Na občerstvení se podávaly grilované špekáčky s chlebem a hořčicí a nealkoholické pivo. Celé odpoledne se skvěle vydařilo.

 

6.8.2016

 

Krajkářské slavnosti

 

Sobota patřila IV. ročníku „ Krajkářských slavností“ v Sedlici. Tématem byla tentokrát 20. léta 20. století aneb jak se žilo za první republiky. V rámci kontaktu se společenským prostředím si tuto slavnost nenechalo ujít ani našich deset uživatelů s doprovodem  Tématem jsme se všichni vrátili se do roku 1920 – do doby krásných a třpytivých rób, charlestonu, ale i mafiánských gangsterů. Opět nás čekala celodenní zábava – nechyběl tradiční řemeslnický jarmark, občerstvení, spousta veselých vystoupení, módní přehlídka, výstava krajek v místním kostele, soutěžní přehlídka v oboru paličkovaná krajka, slavnostní vyhlášení vítězů a mnoho dalších. Celým dnem nás provázelo krásné slunečné počasí.

 

26.7.2016

 

Palačinkový den

 

V rámci aktivizační činnosti jsme si připravili na dnešní dopoledne „ palačinkovou párty“. V atriu našeho Domova jsme na třech pánvích na grilu smažili palačinky, připravené z těsta z 6 kg mouky. A to jich tedy bylo !!! Ozdobené marmeládou, ovocem a šlehačkou vypadaly jako z cukrárny. A ta vůně …… ! To byla mňamka !

 

19.-22.7.2016

 

Plavecká olympiáda

 

V rámci aktivizační činnosti se uskutečnila v těchto dnech plavecká olympiáda. Soutěže se zúčastnilo 19 klientů a to v pěti disciplínách : lovení potápek, sbírání kruhů na čas, házení míčku do kruhu, jízda na tobogánu a házení kroužků na cíl. Body za všechny disciplíny se sčítaly a celkový počet ukázal vítěze. Tím se stala Marie Ťulpová, na stříbrné příčce se umístila Olga Pešková a Vladimír Richter a třetí skončila Jana Loužecká.

 

18.7.2016

 

Pochod

 

V rámci aktivizační činnosti se vydali naši uživatelé s doprovodem na celkem 8 km pochod.  V Mačkově nasedli na vlak a vystoupili v Bezdědovicích. Odtud vyrazili pěšky do Tchořovic, přes Chlum a Hajany. V Tchořovicích opět nastoupili na vlak směr Blatná. Tam se po zásluze odměnili v cukrárně sladkými zákusky a voňavou kávou. Počasí výletu přálo a všichni se vrátili zpátky s úsměvem a dobře naladěni.

 

 

11.-15.7.2016

 

Županovice

 

Jako každým rokem naše čtyři uživatelky ze zdravotního oddělení odjely s doprovodem na aktivizační pobyt do obce Županovice u vodní nádrže Slapy. Byly ubytovány v bezbariérovém penzionu Vltavanka s velmi příjemnou a milou obsluhou. Všechny si náležitě užily procházky po malebném okolí, ale i koupání v čisté a teplé vodě.

 

14.7.2016

 

Plavecké závody

 

V rámci aktivizace a zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se čtveřice našich uživatelů zúčastnila plaveckého dne v Prachaticích, který pořádalo zařízení STROOM Dub. Nepřízeň počasí zhatila plány organizátorů i účastníků. Hustý déšť odradil od příjezdu nejednoho soutěžícího a hlavně musely být zrušeny všechny venkovní aktivity, které měly probíhat na zahradě plaveckého areálu. A tak se sváděly boje pouze ve vodách bazénu. Tradiční i netradiční soutěže se všem zúčastněným líbily a předvedení záchrany tonoucího a ukázky závodního plavání handicapovaného olympionika Arnošta Petráčka byly vítaným zpestřením. Nakonec si naše malá skupinka plavců odvezla tři medaile. Bronz za lovení předmětů družstev, stříbro ze štafety a velkým úspěchem bylo třetí místo Jana Wittbergera v jednotlivcích na 25 m volným způsobem. Naše zařízení dále reprezentovaly Jana Loužecká, Jana Ratajová a Bohuslava Kotrlíková. Děkujeme za vzornou reprezentaci našeho Domova.

 

30.6.2016

 

Poslední školní den

 

I naši školáci, kteří navštěvují Základní speciální školu v Blatné, se na závěr školního roku velmi těšili a do školy vezli krásné kytice. S vysvědčením a s dobrou náladou se vraceli do Domova. Huráááá - vždyť přece začínají prázdniny!

Zvláštní poděkování patří všem p. učitelkám za jejich péči a trpělivost.

 

27.6.2016

 

Domov pro seniory Světlo Drhovle

 

Domov pro seniory Světlo Drhovle pozval náš soubor „Mačkovské kočky“ do jejich zámečku, aby místním obyvatelům zahrál divadlo. Vybrali jsme naši nejnovější pohádku „Doktor Mrazík.“ Zmodernizovaná pohádka se všem moc líbila, publikum se smálo a tleskalo i během představení. Všude panovala příjemná a milá atmosféra. Po představení nechybělo ani bohaté občerstvení. Moc děkujeme za pozvání!

 

23.-24.6.2016

 

Stanování

 

V rámci aktivizační činnosti bylo pro klienty z oddělení Včela připraveno zábavné soutěžní odpoledne o ceny, spojené s grilování buřtů a přespáním ve stanech do druhého dne.  V průběhu odpoledne se zpívaly písně za doprovodu kytary, na kterou hrála Jana Viktorová. Kromě grilovaných buřtíků si všichni pochutnávali na šťavnatém melounu a popíjeli nealko šampaňské. Atmosféra byla úžasná, přespání ve stanech bylo pro všechny zábavou a nezvyklým zážitkem.

 

23.6.2016

 

Výlet na kole

 

Na cyklovýlet s doprovodem vyjeli v rámci aktivizační činnosti čtyři naši klienti – Jana, Miluška, Honza a Vašek.  Cesta vedla do Blatné, kde se pokochali projížďkou po zámecké zahradě a na posilnění si vychutnali společný oběd v místní restauraci. Již teď jsou všichni natěšeni na další trasu.

 

23.6.2015

 

Pečovatelský dům

 

Jako každoročně, tak i letos, náš pěvecký soubor „Mačkovské kočky“ odjel rozveselit obyvatele pečovatelského domu v Blatné. Všichni se sešli na zahradě, kde si společně s námi zazpívali lidové písničky s heligonkou. Na občerstvení byly připraveny voňavé opečené klobásy a limonády. Všem se akce moc líbila.

 

22.6.2016

 

Turnaj v KUBB

 

Na 4. ročník švédské hry KUBB, který jsme připravili v rámci aktivizační činnosti opět v našem Domově PETRA Mačkov, přijalo pozvání 9 zařízení - Denní stacionář Strakonice, DOZP Osek, Duha Písek, DOZP Zběšičky, Denní a týdenní stacionář Klíček Tábor, Sociální pohoda, o.p.s. Javorník, Empatie České Budějovice, STROOM Dub o.p.s. a Dětský domov se školou Sedlec-Prčice. Na 3. místě se umístil Dětský domov se školou  Sedlec-Prčice,  na 2. místě Denní a týdenní stacionář Klíček Tábor a vítězství z loňského roku obhájil náš tým Mačkovských koček.  První tři vítězná družstva si odnesla  dřevěné medaile KUBB a tašku s dárky.  Dřevěné medaile KUBB vyrobila pro všechny zúčastněné paní Jana Čížková - trenérka našeho družstva. Celým dnem soutěžního klání nás provázelo krásné slunečné počasí a  písničky pro dobrou náladu. Nechybělo ani občerstvení ve formě kávy, nápojů a párků. Všichni si KUBB užili a těší se na další ročník, který se bude tradičně konat opět za rok.

 

17.6.2016

 

Plavecké závody

 

České hnutí speciálních olympiád připravilo na plaveckém stadionu SK Slavia v Praze přípravné regionální závody na podzimní Speciální olympiádu.  V rámci kontaktu se společenským prostředím se zúčastnili i naši tři klienti a to v disciplínách na 25 m a 50 m. Olga Pešková vybojovala první a druhé místo, Jana Loužecká byla dvakrát druhá a Jan Wittberger skončil dvakrát na čtvrtém místě. Všichni obdrželi spoustu dárků a medailí.

Gratulujeme ke skvělým výsledkům a za vzornou reprezentaci našeho Domova PETRA Mačkov.

 

17.6.2016

 

Další návštěva mateřské školy

 

Děti z mateřské školy, tentokráte z Bělčic, se k nám přijely podívat na pohádku „ O Karkulákovi“, kterou jim zahrál náš divadelní soubor „ Mačkovské kočky.“ Líbil se jim vtipný změněný děj, ale i masky herců a hereček a závěrečný potlesk a smích svědčil o tom, že se jim pohádka moc líbila. Naše klinty odměnily za krásný výkon sladkostmi.

 

14.6.2016

 

Návštěva mateřské školy

 

49 dětí s doprovodem z mateřské školy z Blatné se přišlo podívat do našeho Domova na pohádku „ O Karkulákovi“, se kterou se představil soubor“ Mačkovské kočky“. Všechny děti byly nadšeny nejen hranou pohádkou, ale i maskami postav z pohádky. Na závěr se s nimi vyfotily a slíbily, že příště přijdou zase.

 

14.6.2016

Petanque

Na pozvání DOZP Osek se šest našich uživatelů zúčastnilo přípravného turnaje v petanque. Jednalo se jen o sportovní klání mezi DOZP Osek a Domovem PETRA Mačkov. Soutěžilo se venku za příjemného slunečného počasí, k tomu hrála diskotéková hudba. Po sportovních výkonech jsme se občerstvili moučníkem a kávičkou. Díky za prima dopoledne.

 

1.6.2016

 

Prostor pro duši Tachov

 

Již 15. ročník přehlídky tvořivosti a schopnosti dětí s postižením s názvem „Prostor pro duši“ nás opět v letošním roce očekával v rámci zprostředkování se společenským prostředím v Tachově. Během přehlídky, která trvala od 1. do 2. června, se vystřídalo na pódiu 20 zařízení se svým vystoupením. Náš soubor „Mačkovské kočky“ se tentokráte představil s pohádkou „ Doktor Mrazík“ a sklidil velký potlesk a aplaus nejen publika, ale i představenstva Města Tachova. Se zaujetím jsme všichni shlédli vystoupení ostatních účinkujících. Program se vydařil, těšíme se již teď na další ročník.

Děkujeme za pozvání !

 

10.6.-12.6.2016

 

Přehazovaná Dřevěnice

 

V rámci kontaktu se společenským prostředím jsme přijali pozvání na XXI. Ročník národního turnaje ČHSO v přehazované do Dřevěnice. Akce se konala pod společnou záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France a za podpory Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Celkem se turnaje zúčastnilo 200 sportovců z 19 zařízení. Náš tým ve složení J. Loužecká, J. Wittberger, O. Pešková, J. Lidinská a 2 partneři – J. Čížková a M. Dušková vybojoval 4. místo.

Pro všechny byl připraven doprovodný pestrý program, jako například seskok parašutistů, ohňostroj a diskotéka se soutěžemi. Všem sportovcům gratulujeme za krásnou reprezentaci Domova PETRA Mačkov.

 

10.6.2016

 

Výlet

 

V pátek se osm klientů z oddělení Včela, Motýl a Beruška s doprovodem vypravilo v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím na zámek Kozel. Tento lovecký zámeček je jedním z nejnavštěvovanějších objektů v západních Čechách. Nezvyklé pojmenování mnohé překvapí. Za svůj název vděčí podle pověsti starému pohanskému zvyku Slovanů. Právě v těchto místech naši prapředkové obětovali kozla a to v době rovnodennosti na usmíření bohů a v naději na dobrou úrodu.

Bezbariérový přístup umožnil prohlídku celého objektu i překrásné zahrady. Poté si všichni pochutnali na výborném obědě ve Švejk restaurantu U zeleného stromu v Nepomuku. Výlet byl příjemným zážitkem.

 

10.6. – 12.6.2016

 

Mental Power Prague Film Festival

 

V rámci kontaktu se společenským prostředím se již popáté zúčastnilo šest uživatelů našeho Domova s doprovodem mezinárodního festivalu v Praze s filmem Moje drahá tchýně. Byla to oslava jubilejního 10. ročníku. S nadšením si všichni v hlavním městě prohlédli Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí a nakonec zavítali do klubu La Fabrika, kde hrály rockové kapely. Největší úspěch měla skupina Olympic a Tata Bojs. Také se zde promítalo všech 33 přihlášených filmů z pěti zemí. Slavnostní galavečer, který provázel již tradičně Vojta Kotek,  se konal v sobotu v divadle Studio Dva v pasáži Paláce Fénix na Václavském náměstí.. Zazpívala Monika Absolonová, Radka Fišarová a Ondřej Ruml. Po předání cen se konal bohatý slavnostní raut. Každý měl možnost si popovídat či se vyfotografovat s Vojtou Dykem, Taťánou Vilhelmovou, Vojtou Kotkem, Igorem Barešem, Michalem Horáčkem a také s Partičkou (Michal Suchánek, Ondřej Sokol, Richard Genzer). Skvělý zážitek!

 

 

Květen – červen 2016

 

Soutěž o NEJ rybu

 

Jelikož se blíží léto, čas koupání a dovádění ve vodě, kde je plno ryb, vyhlásili jsme soutěž „ O nejhezčí obrázek ryby.“ Dnes byly vyhodnoceny čtyři nejkrásnější obrázky – a to malířek Evy Volfové, Miroslavy Orctové, Věry Míkové a Jany Strnadové. Nadšené vítězky obdržely jako cenu – symbol vody - barevný deštník.

 

4.6.2016

 

Dětský den v Tchořovicích

 

Na pozvání Sboru dobrovolných hasičů z Tchořovic náš divadelní soubor „ Mačkovské kočky“ přijel zahrát místním dětem pohádku „ O Karkulákovi“. Pohádka se moc líbila, sklidila velký aplaus. Dětský den se konal na louce u rybníka Hořejšího. Zde se konaly i různé soutěže, do kterých se zapojili i naši herci. Závěr dne patřil opékání buřtů. Děkujeme za pozvání.

 

4. 6. 2016

 

Pěší túra

 

V sobotu jsme se zúčastnili pěší túry, kterou pořádala v rámci „Dětského víkendu“ Obec Mačkov. Šest našich uživatelů se psem Barneym se připojilo k turistům a vyrazilo směr Blatenka. Krásnou procházku malebným okolím všichni společně zakončili v mačkovském lomu opékáním buřtů. Děkujeme za krásně prožitý den.

 

 

14.6.2016

Návštěva studentů

Od rána jsme se těšili na naše kamarády z ISŠ z Příbrami. Studenti si pro nás ve víceúčelovém sále připravili různé hry, při kterých si všichni zasoutěžili. Přivezli nám, jako již tradičně, vlastnoručně upečený jablečný závin a spoustu dárků. Dopoledne proběhlo ve veselé náladě, na závěr jsme se společně vyfotili a zatančili při diskotékových písničkách. Děkujeme za vše a těšíme se na další setkání, které proběhne v září.

 

24.5.2016

 

Loutková pohádka

 

Herec Občanského sdružení Uměnímění, zakladatel divadla ToTeM pan MgA. Tomáš Machek přijel do našeho Domova zahrát všem pro potěšení pohádku „ O Smolíčkovi.“ Loutkové představení je určeno pro děti, ale pobaví i dospělé. Smolíček s jelenem nás provedl nejen svým příběhem, ale také proměnami lesa během ročních období. Tato pohádka všechny zaujala svým vtipem a provedením a závěrečný potlesk nebral konce.

 

19.5.2016

 

Májový běh

 

Jako každý rok, tak i letos, jsme se zúčastnili v rámci aktivizační činnosti tradičního Májového běhu, který organizuje SOU Blatná pro všechny věkové kategorie. Opět jsme si zaběhali na sportovním stadionu v Blatné.  Největší nadšení a sportovní zápal projevovaly nejmenší děti, pro které byl připraven i hravý soutěžní doprovodný program. Soutěžilo se v běhu v několika kategoriích od mateřských škol až po střední školy. Délka tratě byla od 100 m až po 1500 m. Nejlepší běžci a běžkyně byli odměněni drobnými upomínkovými předměty. Z naší skupiny v běhu na 100 m se na 1. místě umístil Vladimír Richter, druhá byla Jana Loužecká a třetí Dana Procházková. Důležité však nebylo vyhrát, ale aktivně se zapojit a zasportovat si. Ocenění si proto zaslouží všichni zúčastnění.

 

17.5.2016

 

O zlatý střevíček 

 

V úterý jsme se zúčastnili v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím již 4. ročníku taneční soutěže „ O zlatý střevíček“ v Sezimově Ústí II v hotelu MAS. Náš soubor

„Mačkovské kočky“ve složení M. Netrvalová, D. Procházková, M. Štíchová, O. Pešková, J. Loužecká a Ž. Peterová si opravdu ve velmi silné konkurenci s tancem s deštníky na píseň z muzikálu „Rebelové“ Š Š Š Šepotám“ vytančil 4. místo. Pár M. Netrvalová a Ž. Peterová získal pohár za 1. místo ve volném tanci na hudbu z filmu Pearl Harbor a M. Netrvalová s disko tancem na píseň „Byla to láska“ od Michala Davida byla bronzová. Děkujeme za pozvání a těšíme se příští rok na další ročník taneční soutěže.

 

 

 

11.5.2016

 

Výlet do Lnář

 

8 našich klientů na vozíčku s doprovodem se již od rána těšilo na připravovaný jarní výlet. Náš autobus je zavezl do vesnice Hradiště, kde je čekala 3 km pěší procházka do Lnář. V zámku ve Lnářích si všichni prohlédli kapli sv. Josefa, unikátní výstavu 130 papírových modelů hradů a zámků a pokochali se nádhernou směsí  barev zámeckého parku. Ze Lnář se již opět vraceli autobusem domů plni nevšedních zážitků.

 

2.5.2016

 

Vernisáž

 

Na pozvání PaedDr. Taťjany Horké, členky rady městské části Prahy 9, jsme připravili v Galerii 9 ve Vysočanech výstavu našich výrobků ze sociálně - terapeutických dílen. Výstava nese název „ Srdce v dlaních.“ Jedná se o díla klientů – obrazy, keramika, malba na hedvábné šátky, tkané koberečky, polštáře a různé jiné dekorace. V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím jsme se zúčastnili v pondělí 2.5.2016 Vernisáže, kterou zahájila PaedDr. Taťjana Horká a kurátorka výstavy Mgr. Eva Kořánová. Po milém přivítání zazpíval náš pěvecký soubor „Mačkovské kočky“ pásmo lidových písní. Výstava je otevřena pro veřejnost do 26.5.2016. Srdečně vás všechny zveme!

 

28.4.2016

 

Čarodějnice

 

Poslední dubnová noc patří čarodějnicím. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto magickou noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. I u nás dodržujeme tyto zvyky a areál v našem Domově se proměnil v útočiště čarodějnic a čarodějů. Nejenže všechny příšery naháněly pořádnou hrůzu svým vzezřením, ale překvapily svou šikovností a důvtipem při různých soutěžích, např. shazování polínek míčkem, hledání ztraceného pokladu, létání na koštěti, apod. Nejlepší tým byl odměněn hodnotnými cenami. Při opékání špekáčků „byla upálena“ za bujného pokřiku na hranici čarodějnice. Nakonec všechny unavené čarodějnice odletěly na jakémkoliv dopravním prostředku do svých brlohů, aby načerpaly sílu na další slet.

 

27.4.2016

 

Kulaté jubileum

 

Další kulaté 50. narozeniny oslavila Jana Vaňásková z chráněného bydlení. Popřát jí přišli nejen její kamarádky a kamarádi z Domova, ale i zaměstnanci. Také přijeli pogratulovat někteří přátelé z DOZP Osek. Oslava proběhla za bujarého zpěvu a bohatého pohoštění.

 

20.4.2016

 

Jarní diskotéka

 

Na pozvání Denního stacionáře ve Strakonicích se někteří naši klienti zúčastnili v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím „ Jarní diskotéky.“ Diskotékou je celé odpoledne provázel DJ Zemen. Prožili velmi příjemné odpoledne s kamarády z jiných zařízení.

 

13.4.2016

 

Šipkaření

 

Věřte - nevěřte, šipkaření má opravdu dlouho historii. Se sportem ( alespoň ze začátku) to nemělo nic společného, ale postřeh, pevná ruka a zajímavý terč byly potřeba již tehdy. V průběhu 19. století a především ve 20. století se šipkaření modernizuje, od dřevěných terčů na šipky se přešlo k elektronickým šipkám. I my jsme podlehli tomuto sportu a na dnešek uspořádali „ TURNAJ V ŠIPKÁCH“. Celé dopoledne mezi sebou soupeřili jednotlivci, jak klienti, tak i někteří zaměstnanci. Všude panovala výborná nálada.  Na závěr se konalo vyhlášení a šťastní šipkaři si odnášeli hodnotné ceny. Již dnes se všichni těší na další turnaj.

 

11.4.2016

 

Brigáda v „dubové aleji“

 

Po jarním úklidu v areálu Domova jsme se rozhodli jít upravit naši „ dubovou alej.“ Oblékli jsme se do pracovních oděvů a s vervou hrabali listí a odváželi ho do připraveného valníku.  Odměnou nám je pohled na krásné okolí, které lahodí oku.  

 

7.4.2016 

 

Vítání jara

 

V rámci kontaktu se společenským prostředím jsme se sešli s našimi kamarády z DOZP Osek, kteří nás pozvali na vítání jara do Sokolovny v Radomyšli.  Společně jsme si zatančili a zazpívali s kapelou Talisman. Nechyběly různé soutěže a nakonec nám děti z divadelního kroužku ze základní školy z Radomyšle zahrály pohádku „ S čerty nejsou žerty.“ Bylo to velmi zábavné odpoledne.

 

4.4.2016

 

Výstava

 

Umělecká společnost ORBIS PICTUS vznikla v roce 2001 pod záštitou Senátu ČR, Úřadu vlády ČR, Ministerstva zahraničí ČR a EU. Záměrem je spojit vizi budoucí Evropy jednotlivých představitelů současného výtvarného umění a vytvořit jedinečné umělecké dílo, společné poselství umělců, symbol evropské integrace.

Projekt je založen na principu „ nekonečného“ plátna, na kterém jednotliví umělci realizují svoji myšlenku. Od počátku roku 2016 byl projekt rozšiřován o díla handicapovaných dětí i dospělých tvůrců s přáním podpořit životní aktivity těchto lidí, psychickou pohodu a důležitý pocit užitečnosti pro společnost.

Na základě toho projektu se konala ve strakonickém hradě v Maltézském sále Vernisáž, kde byla díla vystavena. I někteří uživatelé našeho Domova se podíleli na tvorbě nekonečného plátna. Z jejich nápadů vzešly velmi pozitivně laděné obrázky. Této výstavy jsme se v rámci zprostředkování se společenským prostředím také zúčastnili. Úvodní slovo přednesl senátor Ing. Jiří Burian. Hudební doprovod zajistila skupina Osečanka z DOZP Osek. Výstava potrvá do 30.4.2016, přijďte se podívat, stojí to za to.

 

29.3. – 1.4.2016

 

Rekreace Nové Hutě

 

Na přelomu března a dubna vyjelo v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím na rekreaci do hotelu Kodrea v Nových Hutích deset našich uživatelů se psem Barnym a doprovodem. Slunečné počasí lákalo na kratší i delší vycházky. Nenechali si ujít známé Chalupské slatě, vodní nádrž a vyhlídku s rozhlednou v Borové Ladě, jelení výběh na Kvildě, skokanský můstek na Zadově nebo prohlídku Vimperka a vůbec celého malebného okolí Šumavy. Děkujeme za krásné zážitky.

 

24.3.2016

 

Stolní tenis

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím jsme se zúčastnili turnaje stolního tenisu ve Sportovní hale v Písku. Na sportovní klání se přihlásilo 9 zařízení, celkem 54 sportovců. Naše družstvo si vedlo velmi dobře, jelikož stále pilně trénuje. Na 1. místě se umístila Jana Ratajová a Vladimír Richter, 2. místo obsadila Jana Loužecká a bronzovou medaili si odnesla Božena Štětinová. Všem sportovcům děkujeme ke krásnému výkonu!

 

23. 3. 2016

 

Jarní brigáda

 

Huráááá ! Konečně pomalu odchází zima a probouzí se příroda. Blíží se dlouho očekávané jaro a my jsme všichni natěšeni, jak si zvelebíme okolí našeho Domova. Hrabalo se listí, stříhaly keříky, zametala dlažba v areálu. Teď se už jen kocháme pohledem z okna na malebné okolí a připravujeme se na další jarní úklid, který bude probíhat v naší „ dubové aleji.“

 

22.3.2016

 

Návštěva v ISŠ Příbram

 

Naši kamarádi ISŠ z Příbrami nás jako každoročně pozvali na předvelikonoční setkání. Toto setkání se uskutečnilo v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím. A protože se studenti mění a nová třída ještě neviděla žádné naše vystoupení, zahráli jsme jim první pohádku „ O Karkulákovi.“ Velký potlesk a smích svědčil o tom, že se studentům i učitelům představení moc líbilo a opravdu se pohádka tentokrát povedla našim „hercům“ přímo bravurně. Jelikož  se návštěva hornického domku v Březových horách nemohla konat z důvodu obsazení, byli jsme po opět výborném obědě pozváni do aranžérských dílen školy. Tam jsme si mohli vyzkoušet různé formy barvení vajíček a odměnou všem byly různé dárečky ve stylu Velikonoc. Třešničkou na dortu byla, jako obvykle, návštěva cukrárny, kde jsme byli skvěle pohoštěni a naši kamarádi pro nás přichystali různé hry a soutěže s velikonoční tématikou. Moc děkujeme paní profesorce Jaroslavě Šíbové a Kláře Bambasové i studentům za krásně prožité odpoledne a těšíme se na další setkání.

 

22. března 2016

 

Soutěž „O NEJ KRASLICI“

 

V rámci degustačního dopoledne se také vyhodnocovala soutěž „ O NEJ KRASLICI“, kterou jsme vyhlásili začátkem měsíce března. Do soutěže se s velikonočními obrázky a vyrobenými vajíčky zapojili skoro všichni uživatelé našeho Domova. Všechny výtvory byly krásné, a tak bylo těžké určit vítěze. Nakonec si cenu odnesla Marie Štíchová, Miroslava Orctová a Anna Křížová.  Gratulujeme!

 

22. března 2016

 

Degustační menu z vajec

 

Tradičně již k velikonočním svátkům patří vajíčka, proto jsme vyhlásili soutěž o nejchutnější pokrm z vajec. Do soutěže se přihlásilo 9 družstev. Tříčlenná degustační porota, složená ze zástupců týmů, hodnotila připravená jídla - např. shakshuku aneb vejce v pekle, velikonoční dukátky, sladké košíčky, biskupský chlebíček, plněná rajčata a vajíčka s avokádem, zelné listy s vaječnou směsí a topinkami, linecká vajíčka, rosolčata a dva druhy vaječného koňaku. Jídla byla jak naoko, tak na chuť výborná, takže porota měla nelehký úkol vyhodnotit vítěze. Nakonec se na 1. místě umístilo oddělení Beruška se svým vaječným koňakem, o 2. místo se podělila Pávice s plněnými vejci a Včela s velikonočními dukátky a 3. místo obsadil Motýl s lineckými vajíčky. Na závěr si vítězní kuchaříci odnesli hodnotné ceny.

 

4. března

 

Maturitní ples ISŠ Příbram

 

Naši přátelé, studenti z Integrované střední školy v Příbrami, nás pozvali na maturitní ples tříd HT4 a HC4, který se konal v pátek 4. března v kulturním středisku. V rámci kontaktu se společenským prostředím se do Příbrami vypravilo 7 klientů, které plesem provázeli nejen studenti, ale i profesorky Jaroslava Šíbová a Klára Bambasová. Společně si užili pěkný večer. Děkujeme za pozvání. 

 

3. března 2016

 

Návštěva studentů z Blatné

 

V rámci kontaktu se společenským prostředím nás 3. března odpoledne navštívila skupinka studentek ze Střední odborné školy v Blatné oboru Obchodní akademie v doprovodu paní učitelky ing. Hany Augustinové, která své svěřenkyně vede k sociálnímu cítění. Studentky z třetího ročníku si pro naše klienty připravily kulturní program a pohoštění. Společně si všichni zazpívali s kytarou a flétnou. Naši klienti měli z návštěvy velkou radost a už se těší na příští setkání, protože mají přislíbeno spoustu soutěží. Studentky tímto navázaly na předchozí družbu, která mezi školou a naším Domovem trvá již delší čas.

 

1. března 2016

 

Maškarní ples

 

V rámci zachování kontaktu se společenským prostředím jsme pozvali rodiče, prarodiče, ostatní příbuzné a kamarády do našeho Domova na maškarní bál. Během odpoledne proběhla informativní schůzka opatrovníků s vedením našeho zařízení. Veselé masky, hudba, tanec a zpěv se neslo celým víceúčelovým sálem. Nechybělo ani bohaté pohoštění, tentokrát – variace slaného pečiva. V průběhu tanečního veselí byly vyhlášeny tři nejlepší masky, které si odnesly hodnotné ceny. Naši zaměstnanci si také přichystali převleky a tak mezi nás zavítalo např. Sedm trpaslíků se Sněhurkou a princem, ošetřovatelky skotu včetně jedné bujné krávy a také nepočítaně Ferdů mravenců. O hudbu se postarala nová DJ Beruška, která plnohodnotně nahradila naší nemocnou stálici DJ Iris.

 

17.2.2016

 

Koncert na sále

 

Opět pro radost všech nás navštívila country kapela Tamty, se kterou jsme si ve víceúčelovém sále společně zazpívali a zatančili. 

 

17.2.2016

 

O Táborský džbánek 

 

Jako každým rokem, tak i letos, jsme byli pozváni v rámci kontaktu se společenským prostředím do Tábora na soutěž v kuželkách" O Táborský džbánek." Zúčastnilo se celkem 45 závodníků z deseti zařízení. Náš tým ve složení Václav Čížek, Olga Pešková, Jitka Lidinská, Marta Šebestová a Jana Loužecká vybojoval 3. místo. V jednotlivcích se nejlépe umístila Jitka Lidinská na sedmém místě a Marta Šebestová jako šestá. Gratulujeme !

 

15.2.2016

 

Aquapark

 

V pondělí jsme využili nabídky Obce Mačkov a vyrazili v rámci kontaktu se společenským prostředím na celý den do Aquaparku do Prahy v Čestlicích. Po prvotním seznámení s velkolepým areálem vodních radovánek jsme celý den strávili sjížděním divokých řek, odolávali jsme mořskému vlnobití, nechali se hýčkat v bublinách vířivek a vyřádili se na tobogánech, ukrývali se v jeskyních, pozorovali rybičky apod. Bylo to překrásně strávený den, který jsme si všichni náležitě užili. Byl to nezapomenutelný zážitek. 

 

11.2.2016

 

Divadlo

 

      Již po několikáté k nám přijelo s pohádkou divadélko KOS. Toto divadlo nemá vlastní scénu, proto za svými diváky dojíždí. Hrají nejen  v  divadlech,  kulturních domech a kinosálech, ale i ve školách a školkách.  Všechna jejich představení jsou činoherní, bez loutek a ve většině hrají dva herci, kteří se neustále převlékají do více postav. Hlavními protagonisty a zakladateli divadla jsou Milena Kolářová a Zdeněk Říha. Tentokrát nám zahráli novou pohádku " O milostném psaníčku." Velký potlesk svědčil o tom, že se vystoupení všem moc líbilo. 

 

10.2.2016

 

Kulaté oslavy

 

     Na domečku Slepička se slavily kulaté 60. narozeniny našich dvou klientek a to Evy a Ludmily. S přáním přišli nejen zaměstnanci Domova, ale i jejich kamarádi a kamarádky a dokonce i chlapci z DOZP Osek. Obě oslavenkyně dostaly spoustu dárečků, květin, bylo  připraveno skvělé pohoštění a na kytaru zahrála pro potěšení p. Jana Viktorová.

 

9.2.2016

 

Masopust 

 

Masopust není církevní svátek, ale byl zařazen do církevního kalen­dáře, takže jeho termín se určuje podle Velikonoc. Odehrává se před Popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční postní období. A protože Velikonoce jsou pohyblivým svátkem, může být masopustní neděle různá. Jak tomu bývá každoročně, Domov pro seniory v Blatné nás opět letos pozval na tento rej masek. 6 klientek s doprovodem se převléklo  tentokráte do masek zahradnice a květin. K tanci a poslechu hrála kapela Osečanka a nechybělo ani bohaté pohoštění a dokonce i tombola. Dobrá zábava a pohoda všechny provázela celým odpolednem.

 

25. 1. – 27. 1. 2016

 

Natáčení ČT2

 

V našem Domově natáčel štáb režiséra Jaroslava Hovorky v těchto dnech materiál pro svůj pořad „Klíč – magazín nejen pro zdravotně postižené“. Díl věnovaný Domovu PETRA Mačkov bude ČT2 vysílat dne 17. 2. 2016 odpoledních hodinách.

 

21.1.2016

 

Divadlo Příbram

      Klub rodičů a dětí Amálka Příbram nás pozval do divadla Malá scéna, abychom dětem zahráli pohádku. V rámci kontaktu se společenským prostředím jsme se představili s naší zmodernizovanou pohádkou " O Karkulákovi". Na pohádku se těšily nejen děti z tohoto rodinného centra, ale i děti z mateřských škol. Potlesk a smích dokazoval, že se všem příběh velmi líbil a všichni se těší na další představení. Výtěžek z celé akce byl věnován našemu Domovu. Děkujeme za pozvání.

 

19.1.2016

 

Narozeniny

    Krásné kulaté 60. narozeniny dnes oslavila naše uživatelka Miroslava Orctová. Potěšila se s návštěvou svého bratra, který přijel na velkolepou oslavu s výborným občerstvením, dále do Domova zavítali i kamarádi z DOZP Osek a popřát samozřejmě přišli i ostatní klienti a zaměstnanci našeho zařízení.  Pro zábavu hrála na kytaru p. Jana Viktorová, se kterou si všichni s chutí zazpívali. Mirka dostala spoustu dárků, byla nadšena.

 

11.1 – 15.1.2016

 

 

Zimní sportovní hry

 

V uplynulém týdnu se v rámci aktivizace naše děvčata zúčastnila 25. zimních her Českého  hnutí Speciálních olympiád. Ty se uskutečnily v tradiční a přátelském středisku Horní Malá Úpa (Pomezní Boudy) v Krkonoších. Šlo zde o kvalifikaci a losování účastníků na Světovou olympiádu v roce 2017 v Rakousku. Při slavnostním zahájení byly dodrženy veškeré olympijské regule, tj. olympijský oheň, slib závodníků a rozhodčích. Při zahájení i předávání cen pak byly přítomny osobnosti společenského života a dokonce i sám Krakonoš.

Her se zúčastnilo celkem 147 sportovců ve snowboardingu, běžeckém a sjezdovém lyžování. Naše děvčata soutěžila v běžeckém sportu. Zlato v běhu na 1 km přivezla Anna Křížová a stříbro Olga Pešková. Na 50 m trati se umístila na 2. místě Jana Loužecká, která si přivezla i bronz na 100 m. Jana Ratajová získala stříbrnou medaili na 100 m.

Ve volném čase se naše čtveřice zapojila do programu Zdravý sportovec. Šetření prováděly dobrovolnice z FSpS MU v Brně a s nimi skupinka zahraničních studentů. Hodnotilo se BMI, rovnováha na balanční desce, síla stisku ruky, dynamická síla dolních končetin a břišního svalstva, flexibilita páteře a ramen. Výsledky budou zaslány na adresy jednotlivých klubů.

Všem našim lyžařům patří velká gratulace!

 

8.12.2015

 

Vánoční koncert v ZŠS Blatná

 

Jako každým rokem byli naši absolventi ZŠS z Blatné pozváni v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím do školy na „ Vánoční koncert.“ Opět se setkání zúčastnili studenti z ISŠ z Volyně, kteří si zazpívali se všemi společně vánoční koledy. Všude vonělo cukroví, atmosféra byla opravdu přímo vánoční. Na závěr si všichni zatančili v rytmu diskotékových tanců.

 

16.12.2015

 

Vánoční koledování

 

Adventní čas již vstoupil do našich srdcí a i my jsme podlehli kouzlu vánoční atmosféry.  Všichni uživatelé i zaměstnanci si přišli popřát krásné prožití svátků kulturním vystoupením  ve vstupní hale našeho Domova. V programu zazněl zpěv vánočních písní a koled, recitace básní a hraní koled na zobcovou flétnu. Voňavým štrůdlem a punčem jsme svátečně zakončili rok 2015.

Tímto děkujeme všem za spolupráci v celém letošním roce a přejeme jen to nejlepší v novém

 roce  2016.

 

Pod stromečkem balík zdraví – vzácný poklad jak se praví.
Vánoce jsou krásné svátky, jídlo, smích a hlavně dárky.
Přejeme vám hodně klidu, pohodu a dobrou rybu
a pak jeden velký krok a hned je tu nový rok.

 

14.12.2015

 

Vernisáž Plzeň

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím začal  mezi naším Domovem a Galerií „U Andělíčka“ v Plzni již XIV. ročník Vernisáže obrazů a výrobků ze sociálně-terapeutických dílen našich uživatelů.  Po milém přivítání majitelem galerie p. Jožkou Osobou byla výstava zahájena. Náš pěvecký sbor „Mačkovské kočky“ zazpíval  pásmo vánočních písní za doprovodu elektronických varhan, houslí a altové zobcové flétny.  Hosté s velkým obdivem shlédli obrazy i výrobky  a popřáli jsme si navzájem krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2016.

 

24.6.2015

 

Sportovní den s KUBB

 

Na 3. ročník švédské hry KUBB, který jsme připravili v rámci aktivizační činnosti opět v našem Domově PETRA Mačkov, přijalo pozvání 9 zařízení - Denní stacionář Strakonice, DOZP Osek, Duha Písek, DOZP Zběšičky, Denní a týdenní stacionář Klíček Tábor, Sociální pohoda, o.p.s. Javorník, Empatie České Budějovice, STROOM Dub o.p.s. a Dětský domov se školou Sedlec-Prčice. Na 3. místě se umístil Dětský domov se školou  Sedlec-Prčice,  na 2. místě STROOM Dub o.p.s. a zvítězil náš tým Mačkovských koček. První tři vítězná družstva si odnesla  dřevěné medaile KUBB a dort. Dřevěné medaile KUBB vyrobila pro všechny zúčastněné paní Jana Čížková - trenérka našeho družstva a dalším sponzorským darem byly výborné dorty z Pekáren Klas a.s. Protivín. Celým dnem soutěžního klání nás provázely písničky pro dobrou náladu. Nechybělo ani občerstvení ve formě kávy, nápojů a párků. Všichni si KUBB užili a těší se na další ročník, který se bude tradičně konat opět za rok.

 

23.6.2015

 

Pečovatelský dům

 

Jako každoročně, tak i letos, jsme s našimi uživatelkami z pěveckého souboru „ Mačkovské kočky“ jely rozveselit obyvatele pečovatelského domu v Blatné. Z připravovaného programu opékání klobás venku sešlo z důvodu nepříznivého počasí, ale to nikoho neodradilo a akce se konala uvnitř domova. Zazpívali jsme si všichni společně lidové písničky s heligonkou a nechybělo ani občerstvení ve formě limonád a ohřátých párků. Všem se akce moc líbila.

 

20.6.2015

 

Blatenský fest

 

Náš kamarád, Zdeněk Říha -Strakapoud z kapely Anča Band, nás pozval na 22. ročník tradičního hudebního festivalu „ Blatenský fest“, který se každoročně koná na zimním stadionu. Blatenský fest patří k menším festivalům, i když kapel rok od roku přibývá, přičemž do Blatné zavítá vždy alespoň jedna „ masověji“ známá skupina. Naši uživatelé si velice užívali metalové a punkové kapely, nejvíce se jim líbila skupina Kohout plaší smrt a německá kapela Dawn of Eternity.

18.6.2015

 

Spartakiáda

 

1. Spartakiáda pod Libínem 2015 pro mentálně postižené sportovce se uskutečnila na hřišti v Prachaticích. Náš tým v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a aktivizace ve složení Miluše Netrvalová, Jana Ratajová, Božena Štětinová, Jitka Lidinská, Kamila Nováková, Marta Šebestová, Jana Harvalíková, Anna Křížová a Dana Procházková zacvičil skladbu bez jediné chybičky. Patří jim za to velké uznání. O doprovodný program se postaraly Roztleskávačky z Prachatic, taneční skupina Crabdanc, kapela Osečanka, taneční skupina důchodců Sensen, Zámecká kapela z Nezamyslic a odměnou všem cvičencům bylo vystoupení protagonistů muzikálu Děti ráje. Patronem celé akce byla herečka Bára Hrzánová.

Všem našim sportovkyním patří 3x sláva !!!

 

17.6.2015

 

IBoccia  v Českých Budějovicích

 

Tento den si náš tým ve složení Aneta Novotná, Simona Pavlíčková, Marie Štíchová, Miroslava Jarošová, Kamila Nováková a Jana Dvořáková  dojel do Českých Budějovic pro pohár za 2. místo ve sportovním klání v iBoccii za sezónu 2014/2015. I nadále přejeme do další sezóny přesné hody.

 

12.6.2015

 

IBocccia Frymburk

 

V pátek se naše děvčata v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím zúčastnila turnaje v iBoccie ve Frymburku. Na turnaj přijelo 12 týmů z celého Jihočeského kraje. Hrálo se ve 2 skupinách. Náš tým A ve složení Miluše Netrvalová, Jitka Lidinská a Kamila Nováková se stal jasným vítězem turnaje a obhájcem titulu. Tým B ve složení Marie Štíchová, Dagmar Jandová a Marta Šebestová se umístil na 9. místě. Navíc získala Miluše Netrvalová, stejně jako v loňském roce, cenu „ Nejlepší hráč turnaje.“ Všem moc gratulujeme.

 

11.6.2015

 

Den s armádou

 

Na pozvání našich kamarádů z DOZP Osek jsme vyrazili do jejich Domova, kde bylo připravenou zábavné odpoledne s armádou. 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic přijel ukázat vojenskou Tatru, sanitu, zbraně, vysílačky a předvedl část bojového umění Musado. Po ukázce se všichni uživatelé společně zapojili do plnění různých sportovních disciplín a na závěr si zatančili. Děkujeme za pozvání.
3.6.2015

 

Prostor pro duši Tachov

 

Již 14. ročník přehlídky tvořivosti a schopnosti dětí s postižením s názvem „Prostor pro duši“ nás opět v letošním roce očekával v rámci zprostředkování se společenským prostředím v Tachově. Během přehlídky, která trvala od 3. do 4. června, se vystřídalo na pódiu mnoho zařízení se svým vystoupením. Náš soubor „Mačkovské kočky“ se tentokráte představil s tancem se židlemi na hudbu „Fantoma opery“ a sklidil velký potlesk a uznání. Se zaujetím jsme všichni shlédli vystoupení ostatních účinkujících. Každý si vybral z vystoupení to, co mu bylo nejbližší, co ho zaujalo a na co si odnesl krásnou vzpomínku. Program se vydařil, vše dopadlo na výbornou.

 

4.6.2015

 

Filmový festival Praha

 

MENTAL POWER PRAGUE FILM FESTIVAL je mezinárodní filmový festival (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením, jehož pořadatelem a organizátorem je HENDAVER, o.s. Festival uvádí hrané filmy, ve kterých hrají výhradně lidé s mentálním a kombinovaným postižením.

Hlavní myšlenkou festivalu je vytvořit podmínky pro uměleckou seberealizaci lidí s postižením a podílet se tak na jejich duševním rozvoji. Festival vznikl proto, aby pomohl těmto lidem vybočit z kolejí všedního života a umožnil jim zažít chvíle slávy a umělecké tvorby.

I letos jsme se aktivně zúčastnili v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím 9. ročníku tohoto festivalu s filmem „Jana“. Je to komediální příběh jedné rozverné dívky, která prožívá radosti a strasti běžného života, hledá porozumění a přátelství. Na cenu za hlavní ženskou roli byla nominována Jana Ratajová a za vedlejší ženskou roli Miluše Netrvalová.

Festivalu se zúčastnilo 21 organizací se svými snímky. Galavečerem provázel známý herec Vojtěch Kotek. Odborná porota byla ve složení Michal Horáček, Tereza Voříšková,  Igor Bareš, Michal Suchánek, Eva Holubová a Táňa Fischerová.

Našich 5 herců s doprovodem bylo ubytováno v nádherném hotelu Krystal a zbyl čas i na prohlídku Prahy - Staroměstské náměstí, Pražský hrad, Chrám Svatého Víta, zrcadlové bludiště na Petříně, Vyšehrad apod.

 

Velké poděkování patří našim pracovnicím Pavlíně a Lence, které připravují scénář, vedou celé natáčení a vše dělají ji s velkým nadšením, elánem a obětavostí.

 

Moc gratulujeme a věříme, že i příští rok naši klienti budou reprezentovat náš Domov PETRA Mačkov.

9.6.2015

 

ISŠ Příbram

 

Od rána jsme se těšili na naše kamarády z ISŠ z Příbrami. Krásně jsme se s nimi uvítali a v  rámci aktivizační činnosti začalo v 9 hodin ve víceúčelovém sále sportovní klání v iBoccie. Soutěžilo 16 družstev a první tři byli jako vždy odměněni. Hra proběhla ve veselé náladě. Na závěr si všichni pochutnávali na lineckých koláčcích, které upekli a přivezli studenti z Příbrami. Těšíme se na další setkání, které proběhne v září.

 

31.5.2015

 

Dětský den v Mačkově

 

Naši klienti se zúčastnili na pozvání nové starostky paní Hany Míkové dětského dne v Mačkově, kde si mohli zasoutěžit v různých sportovních a jiných disciplínách. Všichni byli odměněni sladkostmi.

Naopak, děti z Mačkova si u nás v domově mohly bezplatně užít relaxační bazénový komplex a projížďky na koních.

 

27.5.2015

 

Výlet kolem rybníků

 

Náš zdatný turistický oddíl dvanácti klientů se vydal na 12 km trasu kolem sedmi tchořovických rybníků. Příznivé počasí  provázelo celým dlouhým pochodem a byl čas se i kochat malebnou krajinou. Na zpáteční cestu využili vlak, který všechny odvezl z Tchořovic až do Mačkova.

 

27.5.2015

 

Letní grilování aneb „Grilpárty“

 

Ve středu se uskutečnila na oddělení Včela akce s názvem „Grilpárty“. Jednalo se především o vzájemné setkání klientů z oddělení Včela, Beruška a Motýl. O hudební doprovod se postarala Jana Viktorová hrou na kytaru doprovázena klienty, kteří se zapojili hrou na drobné hudební nástroje – zvonky, činelky apod. Zpívali téměř všichni. Nechyběla sólová vystoupení, duety i zpěv po skupinkách. Zábavu zpestřilo grilování plátků kuřecího masa (předem pečlivě naloženého a s mírou okořeněného), grilování zeleniny a pečení topinek. Grilování masa a s tím spojená zábava měla velký úspěch. Všichni se těší, až si akci příště zopakují.

 

19.5.2015

 

O zlatý střevíček 

 

V úterý jsme se zúčastnili v rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím taneční soutěže „ O zlatý střevíček“ v Sezimově Ústí. Náš soubor ve složení V.Richter, M. Netrvalová, B. Štětinová, D. Procházková, B. Kotlíková a M. Štíchová si opravdu ve velmi silné konkurenci s tancem  „ Fantom opery“ vytančil krásné 3. místo - získal pohár, každý bronzovou medaili a hodnotnou cenu. Pár D. Procházková a B. Štětinová s mazurkou získal zlato a jako jednotlivec se M. Netrvalová s disko tancem umístila na 4. místě. Děkujeme za pozvání a těšíme se příští rok na další ročník taneční soutěže.

 

8.5.2015

 

Průvod

 

Tohoto dne se naši uživatelé zúčastnili „Májového průvodu“ v Sedlici s pestrobarevnými mávátky. Spolu s průvodem městem projížděly vyzdobené alegorické vozy.  V průběhu připravovaného programu zde zaznívala budovatelská hudba, hesla, vlály transparenty - to vše dokreslovalo atmosféru před 25 lety. Zpestřením této akce byl příjezd dvou kosmonautů i se „psem Lajkou“ a „raketou Vostok.“  Bylo to velice zábavné dopoledne a určitě se příští rok toho průvodu opět rádi zúčastníme.

 

29.4.2015

 

Čarodějnice

 

Poslední dubnová noc patří čarodějnicím. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto magickou noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. I u nás dodržujeme tyto zvyky a areál v našem Domově se proměnil v útočiště čarodějnic a čarodějů. Nejdříve rej začal soutěžemi - shazování plechovek hadem, hledání ztraceného pokladu, hledání rozdílů v obrázcích a jiné. Nejlepší tři čarodějnické týmy byly na závěr odměněny. Při opékání špekáčků a zpěvu s heligonkou „byla upálena“ za bujného pokřiku na hranici čarodějnice.

 

23.4.2015

 

Salve Caritas - Salve Vita 2015

 

22.-24.4.2015 se návštěvníci v  Domě kultury ve Strakonicích mohli zúčastnit XII. mezinárodního hudebního festivalu Salve Caritas - Salve Vita. Název festivalu volně přeloženo znamená oslava života a lásky k bližnímu. Jeho základním posláním je postupné odstraňování bariér mezi lidmi s handicapem a veřejností. Jedná se o hudební maratón, který je pro účinkující možná začátkem hudební kariéry či splnění svého snu.
I naši uživatelé vystoupili v rámci kontaktu se společenským prostředím se svým připravovaným programem. Tentokráte ne se zpěvem, ale s modernizovanou pohádkou s písničkami „ O Karkulákovi.“ Pohádka sklidila velký aplaus publika. Děkujeme všem za milé pozvání.

 

11.4.2015

 

Běhochod Čížová

 

V sobotu  se uskutečnil u rybníka Čekal ve Zlivicích u Čížové již desátý ročník akce pro milovníky pohybu a psů. Hasiči z Čížové opět vyznačili kolem rybníka asi dva a půl kilometru dlouhý okruh, na který se vydávaly početné zástupy lidí. Naši uživatelé se této akce zúčastňují pravidelně každý rok s naším pejskem Bárnym. Někteří to brali ve sportovním tempu, jiní jako procházku v příjemném slunečném počasí.

 

11.4.2015

 

Výstava poníků

 

Další milou akcí v tento sobotní den byla výstava Shetlandských pony. Tento druh je pojmenován po Shetlandských ostrovech, vzdálených asi 160 km od Skotska. Nepříznivé severské podmínky a nekvalitní pastva tak daly vzniknout velice odolnému plemenu.

Shetlandský pony je nejmenší ze všech britských plemen. Postavou je malý, ale velmi silný - relativně jeden z nejsilnějších koní světa vzhledem ke své velikosti (unese v sedle klidně i dospělého muže). Nechybělo ani předvádění vozíků s poníky. Svezení ve vozíku si mohlo vyzkoušet i pět našich děvčat, které byly jízdou přímo nadšeny.

 

9.4.2015

 

Vítání jara v Radomyšli

 

V rámci kontaktu se společenským prostředím jsme se sešli s našimi kamarády z DOZP Osek, kteří nás pozvali na vítání jara do Sokolovny v Radomyšli.  Společně jsme si zatančili a zazpívali s kapelou Talisman a Osečankou, obdivovali jsme country tance v podání dětí i dospělých. Překvapením odpoledne byl pro všechny známý režisér pan Zdeněk Troška, se kterým jsme si popovídali a pozvali ho na návštěvu do našeho Domova.

 

7.4.2015

 

Velikonoční vajíčko

 

Před svátky jara jsme vyhlásili soutěž „O nejkrásnější velikonoční vajíčko.“ Naši klienti zapojili svou fantazii a nápaditost. Výsledkem byla vajíčka malovaná a vyrobená pomocí různých technik. Tato dílka byla vystavena ve vstupní hale našeho Domova a každý si je mohl prohlédnout. Nejkrásnější výrobky byly náležitě odměněny.

 

2.4.2015

 

Stolní tenis

 

Naši sportovci byli opět úspěšní. Zabojovali ve stolním tenisu v Písku. Na 3. místě skončila Bohuslava Kotlíková, na 1. místě se umístila Jana Ratajová, Marta Šebestová a Božena Štětinová. Ve čtyřhře 4. místo obsadily Jana Ratajová s Miluší Netrvalovou. Všem sportovcům gratulujeme !

 

 

1.4.2015

 

Návštěva ISŠ Příbram

 

Naši kamarádi z ISŠ Příbram nás jako každoročně pozvali na předvelikonoční setkání. Toto setkání se uskutečnilo jako zprostředkování kontaktu se společenským prostředím. Nejdříve jsme zatančili náš nový tanec se židlemi na píseň Fantoma opery, který sklidil velký potlesk. Studenti pro nás připravili bohatý program, který začal návštěvou hornického domku v Březových Horách, kde se každoročně předvádí velikonoční zvyky a obyčeje - ukázky lidových řemesel a rukodělných prací. Všichni si mohli vyzkoušet malovat vajíčka různými  technikami, zdobit perníčky,  vyrábět z hoblin různá zvířátka, tvořit z těsta boží milosti apod. Nechybělo ani velikonoční pletení pomlázek. Pro pohodu nám zahráli na hudební nástroje

(housle, akordeon, kytara, flétny) muzikanti v dobových krojích, se kterými jsme si krásně zazpívali a dokonce i na některé nástroje zahráli. Po výborném obědě jsme se setkali se studenty a jejich učitelkami opět v cukrárně, kde po výborné kávičce a zákusku, měli pro nás připraveny různé velikonoční soutěže. Na náladě nám neubralo ani nepříznivé aprílové počasí.

Setkání se všem líbilo a  v červnu všechny naše kamarády rádi uvítáme v našem Domově.

 

27.3.2015

 

Turnaj v kuželkách

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se našich osm uživatelek zúčastnilo „Velikonočního turnaje“ v kuželkách, který pořádalo zařízení Zvíkovecká kytička v Rokycanech. I když cesta vlakem byla dlouhá a plná nečekaných překážek, nastoupila děvčata s odhodláním ukázat co nejlepší výkony. A to se také podařilo. Dokonce třem našim závodnicím zazvonil zvonec a to se děje v případě, že padne najednou všech devět kuželek. Ze sedmdesáti závodnic a závodníků nakonec nejúspěšnější se stala a největší pohár si odvezla Marta Šebestová. Jen o něco menší pohár a druhé místo získala Miluše Netrvalová. Ke každému poháru patřil i velký dort. Turnaj byl velmi dobře připraven, všechna děvčata si odvezla velmi hezký účastnický diplom, tradiční keramickou kuželku a dřevěnou ovečku jako symbol Velikonoc. Všem kuželkářkám blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci.

 

18.3.2015

 

Rozloučení se zimou

 

Zdravotní oddělení si připravilo na rozloučení se zimou program, kdy se všichni sešli na terase, zazpívali si s kytarou  a opékali poprvé v letošním roce voňavé klobásky.

 

18.3.2015

 

Kravatový den

 

Zatímco většina mužů kravatu nesnáší, nosí ji jen z nutnosti a při první příležitosti ji strčí do kapsy saka, my jsme mohli využít příjemného rozmaru a na chvíli si ji vypůjčit. A zvlášť dámskému pokolení přece kontrast něžné ženskosti a pánského prvku tak sluší ! Fotky dokazují, že se „Kravatový den“ opravdu povedl !

 

17.-18.3.2015

 

Jarní brigáda

 

A je to tady ! Konečně se blíží dlouho očekávané jaro a my jsme všichni natěšeni, jak si zvelebíme okolí našeho Domova. Stříhaly se keříky, hrabalo listí, zametala se dlažba v areálu apod. Všem šla práce od ruky a nakonec se dílo podařilo. Teď se jen kocháme pohledem z okna na krásné malebné okolí a těšíme se na další jarní úklid, který bude probíhat v naší „dubové aleji.“

 

6.3.2015

 

MDŽ v Mačkově

 

A opět slavíme! Na pozvání mačkovského starosty zavítal náš soubor „Mačkovské kočky“ zazpívat dívkám a ženám k jejich svátku do místní hospůdky. Opět nechybělo bohaté pohoštění. Po našem vystoupení zarecitovaly děti básničky pro maminky, zatančil dětský soubor z Blatné a k tanci a poslechu zahrála country kapela TAMTY, se kterou jsme si všichni společně zazpívali a zatančili. S kytičkou červených karafiátů a s dobrou náladou nám cesta domů rychle ubíhala.

Děkujeme za pozvání!

 

26.2.2015

 

Výstava Senát

 

Ing. Karel Kratochvíle, senátor Parlamentu České republiky, zahájil vernisáž našich výrobků v  Trčkovské galerii Valdštejnského paláce v Praze. Jedná se o historicky nejstarší, krásně klenuté prostory areálu sídla Senátu, v dlouho nepřístupných sklepních prostorách. Po zahájení zazpíval náš pěvecký soubor „Mačkovské kočky“ pásmo lidových písní. V rámci kontaktu se společenským prostředím se jedná o výstavu výrobků ze sociálně-terapeutických dílen našich uživatelů - obrazy, keramika, malba na hedvábné šátky, tkané koberečky, polštáře a různé jiné dekorace. Výstava je otevřena pro veřejnost do 12. dubna 2015.

 

24.2.2015

 

Maškarní bál Mačkov

 

Úterní odpoledne patřilo setkání rodičů, opatrovníků, uživatelů a zaměstnanců. Rodiče a opatrovníci měli možnost si popovídat s vedením Domova a vzájemně si předat různé informace. Pak už všichni pospíchali do víceúčelového sálu, kde se konal maškarní bál. Za doprovodu známých hitů jako písničky Havana od YO-YO BANDU a Hafanana Daniela Nekonečného zahájily rej naše terapeutky v maskách 9 černošek. Temperamentní melodie, křepčení černošek s rumbakoulemi, chrastidly a bubínkem – to vše navodilo veselou atmosféru maškarního bálu. Další nápadité masky, jako např. čerti, vodníci, princezny apod., se zmítaly v rytmu diskotéky a snažily se vytvořit co nejkrásnější taneční kreace. Samozřejmě nechybělo jako vždy ani výborné pohoštění. Na závěr byly vyhodnoceny nejlepší masky. Třetí místo obsadila Anna Siváková v masce chirurga, druhé místo získala Blanka Houšková, která byla oblečena jako princ z pohádky Pyšná princezna a bezkonkurenčně první byla Margita Rážová jako Obelix. Rozzářené oči a rozjařené tváře vypovídaly o spokojenosti všech.

 

11.2.2015

 

Kuželky Tábor

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a  aktivizace se naše smíšené družstvo zúčastnilo VII. zimního kuželkářského turnaje „ O táborský džbánek“. Soupeření v kuželkách pořádal Denní a týdenní stacionář Klíček Záluží. Celkem se sešlo 45 sportovců z devíti zařízení sociální péče z jižních Čech. Náš tým dělal pro vítězství maximum a tak není divu, že i v jednotlivcích naši reprezentanti sklízeli vavříny. I v celkovém umístění naše družstvo získalo již pošesté zlatou medaili. Nejen našim sportovcům, ale i trenérkám Janě Čížkové a Ing. Evě Hrubé patří velký dík.

 

26.1.- 10.2. 2015

 

Vodní míčkování

 

V průběhu dvou týdnů probíhala v našem bazénu v rámci aktivizační činnosti soutěž pro uživatele Domova PETRA. Tentokrát byla velmi náročná. Ti, kteří chtěli soutěžit, museli zvládnout nejen jízdu na tobogánu s míčem, ale i různými typy míčků se trefovali na cíle a ještě prověřovali svoji fyzičku běháním ve vodě. A jak to nakonec dopadlo? Zvítězila Olga Pešková, stříbro si vybojovala Jana Loužecká a na třetím místě se umístila Marie Ťulpová.

 

5.2.2015

 

Valentýnská diskotéka

 

Krásně vyzdobeným srdíčkovým sálem v Domově PETRA Mačkov jsme přivítali v rámci aktivizační činnosti naše uživatele i chlapce z DOZP Osek, kteří společně s námi oslavili Svatého Valentýna, který je patronem zamilovaných. Hudba, tanec, zpěv a zábava - to bylo heslo tohoto odpoledne. Při diskotéce se všichni dostatečně vytancovali, zazpívali známé hity a nechybělo ani pohoštění. Během tanečního veselí se konaly různé soutěže, jako například tance se židlemi, tance ve dvojicích s jablky a nakonec byli vyhlášeni nejlepší tanečníci z DOZP Osek i z našeho Domova. Všichni výherci obdrželi krásné a hodnotné ceny a s dobrou náladou jsme se rozloučili s tím, že se brzy sejdeme na maškarním bále. 

 

22.1. - 3.2.2015

 

Valentýnská přáníčka

 

Od 22.1. do 3.2. byla vyhlášena soutěž „ O nejkrásnější Valentýnskou dekoraci“. Nashromáždilo se mnoho zajímavých  výrobků - srdíčka malovaná , perníková, vyrobená z látek, ze sušin, vyšívaná apod. Všechna díla byla použita na výzdobu víceúčelového sálu při Valentýnské diskotéce. Deset nejkrásnějších a nejnápadnějších dekorací bylo odměněno cenami. 

 

28.1.2015

 

Kostkovaný den

 

Po velkém úspěchu „puntíkovaného dne“ byl vyhlášen na středu „ den kostkovaný.“ Kostky jsou opět IN! Tato móda je nadčasová - jednou za nějakou dobu vypluje a je tomu tak dobře. Je hravá, veselá, nápaditá. A proto jsme vsadili na kostku. Nejen uživatelé, ale i všichni zaměstnanci se objevili již po ránu nejen v kostkovaných tričkách, košilích, sukních, kalhotách, ale i  v čepicích, šátcích, baretech a jiných doplňcích. Tři nejkrásnější modely byly oceněny a opět proběhlo společné focení. S napětím čekáme, jaký den bude příště?

 

 

 

21.1.2015

 

Lyžovačka

 

Ve středu ráno se vypravila skupina deseti uživatelů s doprovodem za sněhem na Šumavu. Všichni si prožili sportovní odpoledne plné zábavy na běžkách na Kubově Huti. Domů se vrátili plni krásných zážitků.

 

7.1.2015

 

Trénink na běžkách

 

Když už jsme se konečně dočkali prvního sněhu, vyrazili někteří naši uživatelé vyzkoušet  svoji šikovnost na běžkách. Naučili se nejen základy běžeckého sportu, ale užili si i spoustu legrace nejen při lyžování, ale i při řízení bobů ve slalomové dráze.

 

2.1.2015

 

První sáňkování

 

Konečně se z nebe snesla sněhová pokrývka. Vylákala nás ze svých domečků a hurá na kopec! Pořádně jsme se vydováděli na saních a bobech. Sice hustě sněžilo a sněhové vločky se na nás sypaly jako peří z protržené peřiny, ale nás nic neodradilo. S ruměncem ve tvářích a celí promrzlí jsme se těšili na odpolední svačinu  a voňavou kávičku.

 

16.12.2014

 

Vánoční koledování

 

I my jsme podlehli kouzlu vánoční atmosféry a všichni si přišli popřát krásné prožití svátků kulturním vystoupením na našem víceúčelovém sále. V programu zazněl zpěv vánočních písní a koled v doprovodu hudebních nástrojů, recitace básní a hraní koled na zobcovou flétnu a elektronické varhany. Nechybělo ani překvapení - živý Betlém, kde si zahráli někteří zaměstnanci a i naše živá zvířátka - např. kozička, dvě kachny, poník. Všichni jsme si zazpívali koledy a tím navodili předvánoční atmosféru. Voňavým štrůdlem a punčem jsme svátečně zakončili rok 2014.

  Tímto děkujeme všem za spolupráci v celém letošním roce a přejeme jen to nejlepší v novém

  roce 2015.

 

 

 

10.12.2014

 

Předvánoční setkání

 

V Městském domě kultury ve Strakonicích se opět uskutečnilo předvánoční setkání, pořádané Sdružením zdravotně postižených. V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím jsme se této akce zúčastnili i my. Již po šestnácté zde probíhal zábavný program plný překvapení a diskotéka s našimi kamarády. Bylo to velmi zábavné odpoledne.

 

4.12.2014

 

Čerti

 

Tak jako každým rokem k nám v rámci aktivizační činnosti do Domova přišli Mikuláš, čerti a Anděl. Všichni „hříšníci“ slibovali svatosvatě, že se polepší. Nakonec vše dobře dopadlo, čerti nikoho neodnesli a po rozhřešení každý dostal balíček pamlsků.

Velké poděkování patří hasičům z Čížové, kteří nás každoročně navštěvují v maskách čertů, Mikuláše a Anděla a za jejich bohatou nadílku. Další dík i ostatním sponzorům.

 

 

3.12.2014

 

Plavecké závody

 

V rámci aktivizace se naše děvčata  zúčastnila plaveckých závodů ve Strakonicích. Z deseti družstev se družstvo „Mačkovských koček“ umístilo na krásném čtvrtém místě se ztrátou pouhých 3 bodů na medaili. V jednotlivcích si vybojovaly zlato Marta Šebestová a Marie Vlková, stříbrnou medaili si přivezly Anna Šanderová, Jana Ratajová a Olga Pešková. Na bronz dosáhly Dana Procházková, Božena Štětinová a Jitka Lidinská. Čtvrtou příčku obsadila Jana Loužecká.

Jako jediná ženská štafeta mezi mužskými či smíšenými týmy si „Mačkovské kočky“ doplavaly pro čtvrté místo. Právem jim náleží diplom i sladká odměna. Všem moc gratulujeme za skvělou reprezentaci!

 

24.11.2014 

 

  Vernisáž Plzeň

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím začal  mezi naším Domovem a Galerií „U Andělíčka“ v Plzni již XIII. ročník Vernisáže obrazů a výrobků ze sociálně terapeutických dílen našich uživatelů.  Po milém přivítání majitelem galerie p. Jožkou Osobou byla výstava zahájena. Náš pěvecký sbor „Mačkovské kočky“ zazpíval vánoční písně. Po skladbě, Larga z  Novosvětské od A. Dvořáka, zazněl velký aplaus. Hosté s velkým obdivem shlédli obrazy i výrobky  a popřáli jsme si navzájem krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2015.

 

11.11.2014

 

Prodejní výstava v Písku

 

V úterý 11.11.2014  proběhla v Domově seniorů Světlo Písek gerontologická konference. V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím se dvě uživatelky s doprovodem zúčastnily prodeje našich výrobků ze sociálně - terapeutických dílen. Jednalo se o keramiku, polštáře, obrazy, tkané koberečky, ručně malované hedvábné šátky a různé vánoční dekorace. Děkujeme za pozvání.

 

3.12.2014

 

Peklo Příbram

 

Jako každoročně, tak i v letošním roce, jsme vyjeli v rámci výchovné a vzdělávací aktivizační činnosti za našimi kamarády na návštěvu do Integrované střední školy v Příbrami. V předvánočním čase náš soubor „ Mačkovské kočky“ zazpíval pásmo koled a vánočních písní. Všem studentům i učitelům se písně velmi líbily a s chutí si s námi zanotovali. Po výborném pohoštění v restauraci i v cukrárně jsme navštívili příbramské doly, kam jsme se vydali dlouhou štolou do „Pekla“. Z „Pekla“ jsme  vystoupali po nebeských schodech do „Nebe“, kde na nás čekal Mikuláš s Andělem a Sv. Petrem. Na závěr všechny čekala sladká odměna v balíčcích. Děkujeme ISŠ Příbram za výbornou přípravu a za vše, co pro nás konají.

 

2.12.2014

 

Vernisáž Senát

 

Vernisáž „Radost má své barvy“, pod záštitou senátora Tomáše Grulicha, byla zahájena 2. prosince.2014 v předsálí Jednacího sálu Senátu ČR Valdštejnského paláce v Praze.  V rámci kontaktu se společenským prostředím se jednalo o výstavu obrazů a výrobků ze sociálně terapeutických dílen našich uživatelů. Po zahájení vernisáže panem Miroslavem Krejčou, kterému patří zvláštní poděkování za uspořádání výstavy, zazpíval náš soubor „ Mačkovské kočky“ pásmo vánočních písní. Nejen písně, ale i obrazy a výrobky naladily předvánoční atmosféru a zahřály u srdce.

 

 

27.11.2014

 

Turnaj v kuželkách

 

V rámci aktivizace se naše družstvo zúčastnilo „Vánočního kuželkového turnaje“ dívčích kolektivů v Rokycanech, který pořádal Domov Zvíkovecká kytička. Ze sedmi družstev se jeden náš tým umístil na pátém místě a druhý tým celý turnaj vyhrál. Největšího úspěchu dosáhla Miluše Netrvalová, která vybojovala v jednotlivcích zlato a bronz získala Marta Šebestová. Domů si děvčata přivezla  krásný pohár, dort, medaile, diplom a plyšové kamarády. Všem moc gratulujeme !

 

25.11.2014

 

Stolní fotbálek

 

Historicky 1. turnaj ve stolním fotbálku připravil Denní stacionář ve Strakonicích. Zúčastnilo se ho 5 družstev - Denní stacionář Strakonice, Klíček Tábor, Zběšičky a Javorník. V rámci kontaktu se společenským prostředím a aktivizace nechyběl ani náš tým. Účastníci hráli systémem každý s každým na dva vítězné sety do 10 bodů. K tanci a poslechu pro lepší zábavu hrál DJ Daniel Zemen. Fotbálek nás nadchl a těšíme se na další ročník.

 

24.11.2014 

 

  Vernisáž Plzeň

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím začal  mezi naším Domovem a Galerií „U Andělíčka“ v Plzni již XIII. ročník Vernisáže obrazů a výrobků ze sociálně terapeutických dílen našich uživatelů.  Po milém přivítání majitelem galerie p. Jožkou Osobou byla výstava zahájena. Náš pěvecký sbor „Mačkovské kočky“ zazpíval vánoční písně. Po skladbě, Larga z  Novosvětské od A. Dvořáka, zazněl velký aplaus. Hosté s velkým obdivem shlédli obrazy i výrobky  a popřáli jsme si navzájem krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2015.

 

23.10.2014

 

Oslava narozenin

 

Společně za doprovodu živé hudby jsme oslavili krásné 88. narozeniny naší nejstarší klientky paní Marie Mrázové. Květina pro oslavenkyni, výborný dort a pohoštění navodily skvělou atmosféru. Za celý Domov přejeme paní Marušce do dalších let vše nejlepší, hodně zdraví a pohody. Velké poděkování patří ošetřujícímu personálu za skvělou péči!

 

15.10.2014

 

Pozvání na operu

 

V rámci zprostředkování kontaktu se společenským prostředím byli naši uživatelé pozváni od divadelního spolku v Radomyšli na představení " Prodaná nevěsta  po jihočesku." Jedná se o třetí verzi Prodané nevěsty, známé opery Bedřicha Smetany,  z roku 1869 ještě před zásadní změnou, kdy došlo k nahrazení mluvené prózy zpívanými recitativy. Libreto k této opeře napsal Karel Sabina.

Všichni byli z představení nadšeni, ještě nikdy takový žánr neviděli. Jejich potlesk svědčil o tom, že se jim opera moc líbila. 

 

 

13.10.2014

 

ZOO Hluboká

 

V pondělí 13. října v rámci aktivizační činnosti devět uživatelů ze zdravotního oddělení s doprovodem vyjelo na výlet do ZOO do Hluboké nad Vltavou. Příjemné počasí, dokonce po obědě i slunečné, vydrželo celý den a tak jsme si mohli všichni nerušeně prohlédnout všechny domácí i cizokrajná zvířata, která zoologická zahrada nabízí. Velkou pozornost vzbudili například medvědi, kteří jsou v ZOO nově umístěni, velké nadšení s potleskem sklidil i tygr, opičky, obří želvy, surikaty nebo procházka expozicí " Český les“. Někteří uživatelé si vyzkoušeli i krmení ryb a kachen přímo krmivem, zakoupeným u expozic. Příjemným zpestřením celého dne bylo i občerstvení ve formě oběda v místní restauraci s výhledem do výběhu, odkud jsme mohli pozorovat lamy a kůzlata. Výlet se nám moc líbil a dobrá nálada nám vydržela až domů.

 

7.10.2014

 

Pěší túra

 

I když se ráno počasí nezdálo moc příznivé, vyrazili jsme v rámci aktivizační činnosti  na pochod do Čekanic. Část klientů šla naší známou trasou až k zámečku v Čekanicích, který byl před Mačkovem dlouho naším domovem. Ostatní s uživateli na vozíčkách se vydali cestou necestou po silnici do stejného cíle. Cestou se sbíraly houby, bukvice a vše, co les nabízí. Nakonec se počasí umoudřilo, vylezlo sluníčko a všichni se pustili do opékání špekáčků. Domů jsme se vraceli sice unaveni, ale s dobrou náladou.

 

6.-11.10.2014

 

Týden sociálních služeb

 

Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásily ve dnech 6.-11.10.2014  „Týden sociálních služeb ČR.“

 

Domov PETRA Mačkov připravil v rámci tohoto týdne tyto akce:

 

7.10. Tradiční pochod do Čekanic

 

8.10. Den otevřených dveří v DPM

 

10.10. Vzpomínková akce "15 let v Mačkově

4.10.2014

 

Návštěva památníku Jana Žižky

 

V rámci 590 výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova jsme zavítali k jeho památníku u Sudoměře. U Sudoměře je 16 metrů vysoká monumentální socha Jana Žižky, připomínající vítěznou bitvu, která se konala v roce 1420 u Sudoměře, mezi rybníky Škaredým a Markovcem. Nápad na vznik památníku pochází z roku 1920, dostavěn byl v roce 1925. Jeho autorem je akademický sochař Emanuel Kodet, na stavbě se podílel stavitel František Kulíř. Památník je sestavený z kamenných kvádrů. Setkání u tohoto památníku se uskutečnilo na pozvání píseckého senátora Ing. Bc. Miroslava Krejči, CSc. pod podporou Ministerstva kultury ČR, obce Čejetice a  Armády ČR. Jako doprovodný program probíhala rekonstrukce bitvy tohoto neporazitelného vojevůdce. 

 

2.10.2014

 

Ples v DOZP Osek

 

Náš Domov byl přizván společně s DOZP Osek ke spolupráci s centrem Martin, o.p.s. Písek ke kurzům tance. Naše děvčata se svými partnery v Oseku navštívila celkem 12 lekcí, kde se naučila několik tanců. Kurz byl zakončen slavnostním odpolednem, kde mohli všichni tanečníci i tanečnice předvést, co se v kurzu naučili a nechyběly ani různé soutěže a doprovodný program. Taneční skupina zatančila kankán a majitel cocteil baru Revolution Písek namíchal všem několik skvělých drinků. Děkujeme moc za tyto krásné lekce a věříme, že budeme mít možnost další spolupráce. 

 

1.10.2014

 

Pétanque

 

V Českých Budějovicích se konalo sportovní klání v pétanque. Celkem se zúčastnilo 8 zařízení. Družstvo našich 5-ti klientů nás výborně reprezentovalo. Vybojovalo krásné 2. místo. Gratulujeme!

 

26.9.-28.9.2014

 

Výstava Domov pro seniory Strakonice

 

Ve víceúčelovém sále Domova pro seniory v Lidické ulici ve Strakonicích se konal již  XII. ročník výstavy ručních prací nejen místních seniorů, ale i výrobků klientů z ostatních zařízení. I my jsme se této výstavy zúčastnili v rámci sociálně terapeutických dílen - např. jsme vystavovali tkalcovské a keramické  výrobky, obrazy, šátky malované na hedvábí, vyšívané polštáře a jiné dekorace. Výstava byla velmi pěkná a nápaditá.

 

23.-24.9. 2014

 

Návštěva z Příbrami

 

Opět nás poctili svou návštěvou naši kamarádi z ISŠ z Příbrami. Čekal nás původně dlouhý společný pochod, který se ale z důvodu deštivého počasí nekonal v takovém rozsahu. Jeli jsme vlakem do Bělčic, navštívili místní soukromou sklárnu, dále rodný domek Ladislava Stehlíka - našeho českého básníka, spisovatele a malíře a zpět vlakem do Blatné. Na druhý den nám zahráli studenti pohádku „ O Popelce“, dále připravili různé hry a soutěže. Nakonec všem  předali dárky a jako vždy, nechyběly ani jimi upečené jablečné řezy. Všem našim kamarádům i jejich paním učitelkám patří velký dík.

 

22.9.2014

 

Atletické závody

 

V areálu SKP České Budějovice se konaly regionální atletické závody, kterých jsme se také zúčastnili. Naši sportovci závodili v běhu, ve skoku z místa, hodu míčkem, v jízdě na vozíčku. Celkem si naše družstvo přivezlo 6 zlatých medailí a velmi hodnotné ceny - míče, karimatky, líný tenis a další. Jen tak dál !

 

22.9.2014

 

Rozloučení s létem

 

Tento den se na zdravotním oddělení uskutečnila akce, spojená s loučením léta. Uživatelé si společně zazpívali známé písničky s kytarou a pochutnali si na opečených buřtech a topinkách. Všude panovala příjemná zábava a dobrá nálada.

 

21.9.2014

 

Čaje „ U Datla“

 

Milé přivítání na nás čekalo v nedělním odpoledni v hospodě „U Datla“ v Blatné. Počasí nám přálo, proto jsme zahráli naši pohádku „ O Karkulákovi“ venku. Na pohádku se přišli podívat rodiče s dětmi a podle aplausu publika se pohádka velmi líbila. Celým vystoupením nás provázel smích a potlesk. Na závěr na nás čekalo občerstvení ve formě kávy, limonád a pečených řezů. S příslibem, že příští rok přijedeme znovu, jsme se rozloučili a plni dojmů a pohody jsme odjížděli domů.

 

19.9.2014

 

Kůň 2014

 

Výstava Kůň otevírala v roce 1994 nově postavený areál v Lysé nad Labem Jedná se o nejstarší českou prezentaci koní a všeho, co k nim patří. Lysá nad Labem byla  podruhé  v historii výstavy v letošním  roce svědkem vyhlášení výsledku internetové ankety Nejkrásnější kůň České republiky (V. ročník) a prezentace jejího vítěze a umístěných na 2. - 4. místě.

Čtyři naši uživatelé si tuto výstavu koní samozřejmě nenechali ujít a plnými doušky si užívali atmosféru celého dne.

 

16.9.2014

 

Westernový den

 

 

Již v pořadí 7. WESTERNOVÝ  DEN nás očekával v areálu našeho Domova od 13.00 hodin.

Na pozvání přijeli i naši kamarádi - DOZP Osek, DOZP Zběšičky, Denní a týdenní stacionář Duha Písek,  Domov Libníč a Centrum sociálních služeb Empatie Č. Budějovice, Denní stacionář pro mentálně postižené děti, mládež a dospělé Strakonice, Domov pro seniory Světlo Drhovle, Klíček Tábor a Sociální pohoda o.p.s. Javorník.

Byl připraven bohatý program: vystoupení Martina Komárka - reprezentanta ČR v dřevorubeckém sportu, který nám ukázal rychlé přeseknutí ležící klády a vyřezal motorovou pilou velkou sochu kočky. Dále vystoupily mažoretky Precioso z Blatné a Anička Bláhová s ukázkou westernového ježdění. Samozřejmě nechyběly ani sportovní soutěže a občerstvení. K tanci a poslechu zahrála jako každý rok country kapela Š-UMÍCI. Celým zábavným odpolednem nás provázela moderátorka Hitrádia Faktor Jana Křížová.

Tímto bychom rádi poděkovali našim sponzorům - Educa Partner - vzdělávání v sociální a zdravotnické oblasti, DENTIMED - specializovaný distributor zdravotnického materiálu, ABENA UNTRACO v.o.s., Jindřich Bláha - revitalizace přírody a služby v lese, Depend Kimberly Clark s.r.o., SOCIO - vzdělávání v sociální a zdravotní oblasti, Martin Komárek - reprezentant ČR v dřevorubeckém sportu, MVDr. Viktor Stošek - veterinární ordinace Blatná, Servis  Jiří Kolář - servis motorů, motorových pil a komunální techniky.

 

11.9.2014

 

Atletické závody

 

Ve čtvrtek 11. září se uskutečnil v Bechyni 3. ročník atletických závodů, které pořádá DOZP Zběšičky. Naši sportovci byli opět velmi úspěšní. Získali třináct medailí, z toho tři zlaté, sedm stříbrných a tři bronzové. Z deseti zúčastněných družstev skončily Mačkovské kočky na krásném druhém místě, jen jeden bod za družstvem domácích Zběšiček. Všem našim sportovcům k jejich dosaženým výkonům blahopřejeme!

 

10.9.2014

 

Blatenská rolnička

 

Domov pro seniory Blatná nás opět pozval na další již  jubilejní  10. ročník přátelského setkání, nazvaného „Blatenská rolnička.“ Sešli se senioři z  Netolic, Prachatic, Rožmitálu pod Třemšínem, Strakonic a Blatné, kteří předvedli různá pěvecká a pohybová vystoupení. Náš divadelní soubor zahrál všem přítomným pohádku „ O Karkulákovi“, která sklidila velký aplaus. Opět jako vždy bylo připraveno bohaté občerstvení ve formě čaje, kávy, limo, koláčů, ovoce a i výborného oběda. Na závěr k tanci a poslechu zahrála kapela našich kamarádů - Osečanka. Děkujeme za pozvání, toto odpoledne se velmi vydařilo.

 

26.8.2014

 

Zpívání v Pečovatelském domě

 

Na akci zpívání při opékání buřtů v Pečovatelském domě v Blatné se Mačkovské kočky těšily již několik dní. Bohužel, kvůli stálému dešti, se konal ve společenské místnosti náhradní program. Ale to vůbec nevadilo. Milé přivítání, hezké posezení, popovídání, občerstvení a společné zpívání lidových písní s heligonkou - to vše navodilo pohodovou odpolední atmosféru.

 

16.8.2014

 

Pouť Blatná

 

Na prahu prázdnin se v Blatné konala velká pouť. Jako každý rok, i letos, jsme si nenechali ujít atrakce, jarmark, prostě vše, co k pouti patří.. Kdo se nebál, svezl se na kolotoči, jinak samozřejmě všechny lákaly dobroty ve stáncích - např. hranolky, párky v rohliku, turecký med, kokosové tyčinky, oplatky a limonády s kávou. Každý si vybíral dle chuti. Třešničkou na dortu byla výborná zmrzlina a pak už tradáááá pěšky směr Mačkov.

 

 

 

12.8.2014

 

Máme nové kamarádky

 

Ze ZOO z Hluboké nad Vltavou nám byly zapůjčeny čtyři kozí slečny, které u nás najdou přechodně nový domov. Jedná se o kozy domácí - holandské zakrslé. Tyto kozy jsou známé svou schopností rozlišovat mezi hořkou, slanou, kyselou a sladkou chutí - jako jedny z mála vyhledávají potravu s nahořklou chutí.

Všichni uživatelé se zájmem vymýšleli jména a naše nové kamarádky pojmenovali Róza, Líza, Bobina a Heduš. Přejeme jim hodně zdraví a aby se jim u nás líbilo.

 

 

9.8.2014

 

Krajkářské slavnosti v Sedlici

 

Sobota patřila III. Ročníku „Krajkářských slavností“ v Sedlici, který byl celý ve středověkém duchu. I nás zajímalo, co si pro nás letošní ročník připravil. V prostorách náměstí a parku jsme navštívili řemeslný jarmark, kde se představily svými výrobky krajkářky z celé republiky. Další velice zajímavá výstava krajek, zapůjčená z Německé republiky s církevní tématikou, nás čekala v místním kostele. Po celý den tuto slavnost provázel bohatý kulturní program. K tanci a poslechu hrála středověká kapela Holba, dále kapela Osečanka spolu s tanečním souborem Města Sedlice a další.

 

6.8. 2014

 

Krajem „Země zamyšlené“

 

Pokřikem „ pochodem vchod“ začal náš turistický pochod, na který se naši uživatelé velmi těšili. Nejdříve jsme jeli vlakem do Bělčic a odtud jsme se vydali na náměstí J. Kučery, dále kolo domku Ladislava Stehlíka - našeho českého básníka, spisovatele a malíře, který bělčickou školu navštěvoval v letech  1924-1928. Pak pochod pokračoval okolo rybníka přes Újezdec do Závišína. Trasa byla dlouhá kolem 9,5 km. Zpáteční cestu z Bělčic do Mačkova jsme absolvovali opět místním vláčkem. Vraceli jsme se sice unaveni, ale nadšeni. Již teď se těšíme na další poznávání blízkého a krásného okolí.

 

6.8.2014

Atletika Písek

 

Městský stadion u Otavy v sobotu 6.8. hostil 4. ročník Jihočeské atletické veterániády, který pořádal Atletický tělovýchovný klub Písek. Závodů se zúčastnilo 51 veteránů. Ani my jsme nemohli chybět. Naši uživatelé se nenechali zahanbit na tratích 100 yardů , 500 m a změřili své síly s nejlepšími seniorkami České republiky. Ve své kategorii neměli soupeře a tak získali zlaté medaile.Vše zakončili štafetou na 4 x 100 m. Krásné slunečné počasí provázelo celým sportovním dnem.

Chvála všem atletickým nadšencům v čele se senátorem Miroslavem Krejčou a pořádajícím atletickým klubům !

 

14.- 19.7.2014

 

Relaxační pobyt na Slapech

 

Pět našich uživatelek s doprovodem se rozhodly strávit týden v obci Županovice u vodní nádrže Slapy. Krásné slunečné počasí je provázelo po celou dobu pobytu. Ubytování bylo v bezbariérovém penzionu Vltavanka. Nechyběla ani restaurace, kde se vařila tradiční česká jídla. Relaxační pobyt si náležitě užily hlavně koupáním a procházkami po malebném okolí.

 

30.6. - 3.7.2014

 

Speciální olympiáda

 

A zde máme výsledky Speciální olympiády. Naše družstvo se vrátilo z Brna, kde nás úspěšně reprezentovalo. Celkem získalo 13 medailí, z toho 5 zlatých.

V plavání vybojovaly  zlato Olga Pešková, Marie Ťulpová a Marta Šebestová, která přivezla i stříbrnou medaili. Ve stolním tenise získala Jana Loužecká jednu zlatou a dvě bronzové medaile a Václav Čížek ve čtyřhře s Janou vybojovali bronz. V atletice se čtyřbojařka Anna Křížová umístila na třetím místě, stejně jako Miluše Netrvalová ve vrhu koulí a Vladimír Richter ve skoku do dálky. Nejúspěšnější atletkou v naší výpravě a také nováčkem se stala Dana Procházková se ziskem bronzové medaile za hod míčkem, stříbrné v běhu na 100 m a společně s ostatními i zlaté medaile ze štafety, která byla největším překvapením her. Vrcholem úspěchů je nominace plavkyně Olgy Peškové jako náhradnice na Světové speciální olympijské hry v Los Angeles v roce 2015.

Všem patří velká gratulace !

 

30.6.2014

 

Mačkovské kočky budou bojovat o vítězství !

 

Deset našich uživatelů odjelo 30.6.2014 na Národní letní hry  XI. Speciální olympiády do Brna. Hry pořádá z pověření České hnutí speciálních olympiád Vysokoškolský sportovní klub Univerzita Brno. V této Speciální olympiádě, která se koná od 30.6. do 3.7.2014, změří své síly 750 sportovců z celé ČR. Náš tým „ Mačkovských koček“ bude soupeřit v těchto disciplínách: plavání, stolní tenis, čtyřboj, vrh koulí, hod míčkem, skok do dálky a běh

na 100 m a 200 m.

Velkou motivací našich sportovců je účast na Světových letních hrách 2015 v Los Angeles.

Stojí za zmínku účast Anny Křížové v roce 2011 na Speciální olympiádě v Řecku, ze které si převezla tato čtyřbojařka zlato a bronz.

Velké poděkování patří trenérkám Janě Čížkové, Bc. Emilii Kovářové a Ing. Evě Hrubé.

Všem držíme palce - VYHRAJE, KDO VYDRŽÍ !

 

27.6.2014

 

Poslední školní den

 

I naše školačky, které navštěvují Základní speciální školu v Blatné, se na závěr školního roku velmi těšily a do školy vezly krásné kytice. S vysvědčením a s dobrou náladou se vracely do Domova.

Zvláštní poděkování patří všem p. učitelkám za jejich nezměrnou péči a trpělivost.

Huráááá, začínají prázdniny !

 

24.6.2014

 

Grilovačka

 

Domeček „Kočka“ se již od rána těšil na připravované grilování. Za domečkem při kytaře se všichni společně zazpívali a pojedli výborně naložené masíčko, výbornou kávu a třešňovou bublaninu.

 

23.6.2014

 

Setkání s našimi kamarády

 

Šest našich uživatelek s doprovodem si udělalo pěší výlet do Blatné. S našimi kamarády z DOZP Osek byla naplánováno posezení v místní cukrárně. U výborné kávy a zákusků si všichni společně popovídali a popřáli si krásné léto.

 

21.6.2014

 

Rybářské slavnosti

 

V Blatné se jako každoročně konaly o víkendu 21.-22.6.2014 „Rybářské slavnosti.“ Rybářský průvod začal od zvonice kostela, poté následovalo požehnání blatenským vodám na zámeckém mostu a průvod byl zakončen slavnostním zahájením na nádvoří zámku.

I my jsme si tuto tradici nenechali ujít. Čekal nás bohatý program s vystoupením Babouků, skupiny Buty a oblíbené zpěvačky Anety Langerové. Nechyběl ani bohatý gastroprogram a také tradiční trhy.

 

 

 

 

19.6.2014

 

Jihočeská liga v iBoccii

 

V Českých Budějovicích  se konalo tento den slavnostní zakončení sezóny 2013/2014 v iBoccie. Naše družstvo se také zúčastnilo tohoto závěrečného vyhlášení a celkově se umístilo na 8. místě. Všem se moc líbilo a už nyní se těší na další sezónu, kterou mají v úmyslu vyhrát.

 

18.6.2014

 

Záchranářský den

 

Náš Domov pořádal ve spolupráci s Městskou policií Blatná, Sborem dobrovolných hasičů v Blatné a Sborem mladých hasičů z Blatné V. dětský záchranářský den. V programu vystoupili mladí hasiči s ukázkou požárních soutěží, Sbor dobrovolných hasičů nám ukázal svoji techniku a vybavení a i naši klienti si měli možnost vyzkoušet zásah s hadicí. O diskotéku se postaral pan Karel Zbíral z Blatné a samozřejmě nechybělo ani občerstvení.

 

18.6.2014

 

Vyhlášení výsledků soutěže

 

V našem Domově v bazénu proběhla další soutěž pro uživatele s názvem „ Tobogánem k cíli.“ Nejdříve se soutěžilo v rychlosti sjíždění na tobogánu, poté házení míčky na cíl, hod míčem obručí a běh vodou se šátky a jejich následné uvázání v cíli. Na třetím místě se umístila Jana Loužecká, druhá skončila Olga Pešková a nejrychlejší ze všech byla Marie Ťulpová. Všichni zúčastnění si odnesli odměny za výborné výkony.

 

17.6.2014

 

Narozeninová oslava

 

Naše nejmladší uživatelka  Kristýnka oslavila v tento den 6. narozeniny. Ke krásnému dortu dostala spoustu dárečků, ze kterých měla velkou radost. Všichni si společně zazpívali s kytarou a bylo veselo. I my ostatní se připojujeme ke gratulaci.

 

 

13.6.2014

 

Turnaj ve Frymburku

 

V pátek se šest uživatelů našeho Domova zúčastnilo turnaje v iBocii ve Frymburku. O putovní pohár bojovalo celkem 13 týmů. Náš tým A ve složení V. Richter, T. Fojtík a D. Eiflerová získal 10. místo. Další náš tým B ve složení M. Netrvalová, J. Lidinská a K. Nováková postoupil do semifinále, kde si lehce poradil s vítězem druhé skupiny. Do Mačkova si tak nakonec přivezl nejen vítězství, ale i putovní pohár, který bude zdobit vstupní halu jeden rok. Navíc M. Netrvalová byla vyhlášena nejlepším hráčem turnaje.

Moc gratulujeme !

 

11.6.2014

 

Turnaj v KUBB

 

Na 2. ročník švédské hry KUBB, který jsme připravili opět v našem Domově PETRA Mačkov, přijalo pozvání 7 zařízení - Denní stacionář Strakonice, DOZP Osek, Duha Písek, DOZP Zběšičky, Denní a týdenní stacionář Klíček Tábor, Sociální pohoda, o.p.s. Javorník a Empatie České Budějovice. Na 3. místě se umístil DOZP Osek, na 2. místě Duha Písek a první byl Klíček Tábor, který si první místo opravdu zasloužil. První tři vítězná družstva si odnesla  dřevěné medaile KUBB a dort. Celým dnem soutěžního klání nás provázelo nejen sluníčko, ale i písničky pro dobrou náladu. Nechybělo ani občerstvení ve formě kávy, nápojů a párků.

 

10.6.2014

 

Návštěva z ISŠ Příbram

 

Úterní dopoledne patřilo setkání s našimi kamarády z ISŠ z Příbrami, kteří si pro nás jako vždy připravili různé zábavné soutěže a přivezli nám plno dobrot. Děkujeme za skvělou zábavu a po prázdninách AHOJ!

 

9.6.2014

 

Velká premiéra pod stanem

 

I klienti  DOZP s nejtěžším postižením  z oddělení Včela, Beruška a Motýl si přejí zažít něco výjimečného, a tak jsme pro ně připravili zábavné soutěžní odpoledne o ceny, spojené s grilováním buřtů, kytarou a stanováním. Stanování byla pro všechny jedna velká premiéra, která se jim moc líbila a rádi by si jí zopakovali.

 

5.6.2014

 

Zábavné odpoledne v  DOZP Osek

 

Vlakem „ Blatenská střela“ jsme vyrazili na pozvání našich kamarádů do DOZP Osek na zábavné odpoledne. Program začal „ Pohádkovou říší“ - kdy nás nejdříve přivítal rytíř v brnění a později další  postavy z pohádek a filmů. Prošli jsme různými zajímavými a zábavnými soutěžemi a zakřepčili si u diskotéky, kterou připravil náš kamarád z Oseka. O výborné pohoštění také nebyla nouze. Děkujeme za krásně prožité odpoledne.

 

4.6.2014

 

Prostor pro duši Tachov

 

Již 13. ročník přehlídky tvořivosti a schopnosti dětí s postižením s názvem „Prostor pro duši“ nás opět v letošním roce očekával v Tachově. Během přehlídky, která trvá od 4. do 5. června, se vystřídalo na pódiu celkem 17 zařízení se svým vystoupením. Náš soubor „Mačkovské kočky“ se tentokráte představil s folklórními tanci se šátky a sklidil velký potlesk a uznání. Se zaujetím jsme všichni shlédli vystoupení ostatních účinkujících. Každý si vybral z vystoupení to, co mu bylo nejbližší, co ho zaujalo a na co si odnesl krásnou vzpomínku. Program se vydařil, vše dopadlo na výbornou.

 

29.5.2014

 

Diskotéka

 

Již od rána jsme se těšili na diskotéku pod otevřeným nebem. Deštivé počasí nám udělalo čáru přes rozpočet, ale ani to nás neodradilo od dobré nálady. S napětím jsme očekávali naše kamarády z DOZP Osek a diskotéka ve víceúčelovém sále mohla začít. Pak už jsme se jen radostně svíjeli v rytmu tance, očekávaly nás různé soutěže a občerstvení, které bylo zakončeno i opečenými buřtíky. Celé odpoledne se skvěle vydařilo.

 

27.5.2014

 

Taneční soutěž

 

Náš soubor „ Mačkovské kočky“ se zúčastnil toho dne 2. ročníku taneční soutěže v Táboře

„ O zlatý střevíček.“ Po milém přivítání nás čekalo občerstvení ve formě pečeného perníku, vody a kávy a soutěž mohla začít. V kategorii „ A“ tanečních skupin naše děvčata obsadila se svým country tancem 5. místo, v kategorii „B“ párů získala dvojice Olga Pešková a Marta Šebestová za polku 2. místo a v kategorii „C“ jednotlivců odborná porota vyhodnotila jako nejlepší diskotékový tanec Jany Ratajové. Všem moc gratulujeme, děkujeme za pozvání a těšíme se na další ročník. 

 

1.7.2019

Nový ceník doplňkových služeb

více ...


Bylo ...